Home » Lajme, Opinione » ALBINOT MALOKU : Arrestimet e kryera nga xhandarmëria vazhdimësi e politikës millosheviqiane

ALBINOT MALOKU : Arrestimet e kryera nga xhandarmëria vazhdimësi e politikës millosheviqiane

Analist dhe hulumtues i pavarur

Nezavisni analitičar i istraživač

Heзaвиcни aнaлитичaр и истраживач

Independent analyst and investigator

 

************************************************************

 

LETËR REAGIM

 

Prishtinë,

Republika e Kosovës

04.05.2012

 

Arrestimet e kryera nga forcat speciale të xhandarmërisë serbe në Komunën e Bujanocit janë vazhdimësi e politikës millosheviqiane dhe aspak befasuese për qytetarët e Luginës së Preshevës.

 

Vjedhja e lirisë së qytetarëve të pafajshëm indinjon thellë çdo luftëtar të të drejtave të njëriut, andaj me të drejtë qytetarët Shqiptar duhet të protestojnë.

 

Ky arrestim i pacip e i pa bazë, e mbi të gjitha brutal nga forcat e xhandarmëris ndaj familjeve të pafajshme të Komunës së Bujanocit është i motivuar politikisht nga ana e ministrit aktual të punëve të brendshme dhe pasardhësit të Millosheviqit, Ivica Daçiq dhe se i ndihmon acarimit edhe më të madh të raporteve ndëretnike në Luginë të Preshevës.

 

Faktori politik shqiptar i Luginës së Preshevës duhet ta dëshmojë unitetin e saj në këto momente të rënda për shqiptarët atje.

 

Republika e Shqipërisë dhe Republika e Kosovës janë të obliguara të shtojnë në këto momente shumë të rënda për shqiptarët e Luginës së Preshevës, vëmendjen e tyre dhe presionin ndaj faktorit ndërkombëtar, duke i informuar për bëmat e Serbisë kohëve të fundit.

 

 

 

ALBINOT MALOKU, Politolog

www.albinotmaloku.com

info@albinotmaloku.com

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch