Aleksandër Vuçiq: Kurti ka kërkuar raketa me rreze mbi 10 km, kjo do të ishte katastrofë për ne

Read Time:48 Second

Duke folur rreth Kosovës nga Njujorku ku po merr pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, presidenti serb Aleksandër Vuçiq deklaroi se Serbia gjendet në situatë tepër të vështirë dhe se Serbinë e pret një periudhë mjaft e rëndë.

Ai gjithashtu ka folur edhe rreth armatosjes së Kosovës ku ka theksuar se “kemi informacione që Kurti ka kërkuar nga fuqitë e mëdha armatim me rreze veprimi mbi 10 kilometra, ndërsa pengesat elektronike ata i bëjnë që moti”

Vuçiq ka treguar se në kohën kur Kosova i kishte futur në kontrollë kalimet kufitare në veri të vendit kishte penguar çdo veprim elektronik që vinte nga Serbia.

Vuçiq ka deklaruar edhe se perëndimi do të provojë që Rusinë ta përjashtojë nga Këshilli i Sigurimit të OKB-së.

“Ne do të votojmë kundër kësaj iniciative sepse nëse Rusia përjashtohet nga KS i OKB-së kjo do të ishte një katastrofë e vërtetë për Serbinë në raport me Kosovën” ka përfunduar Vuçiqi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Mediumi serb “Novosti”: Amerikanët dhe britanikët i kanë premtuar Kurtit raketa
Next post Shaip Kamberi: Çështja e Luginës të shtrohet si temë bisedimesh në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi