Analizë: Ja  e vërteta e zhvillimeve në Partinë Demokratike

Read Time:3 Minute, 26 Second

Nga Skënder Sadri KAPITI

Që  Partia Demokratike Shqiptare, që ajo nuk është as e ishdeputetëve , as e ishkryeministrit , as e deputetve aktuale, as e ishdrejtorëve dhe as ishkryekomunarëve  këtë e treguan zgjedhjet e vitit 2013, ku PD humbi thellë sepse ajo, apo më sakt ku këta të sipërcituarit e kishin privatizuar PD-në dhe e përdornin atë si masë njerëzore vetëm për interesa personale, familjare e grupale.

Humbja e Partisë Demokratike në vitin 2013 erdhi si pasojë e ndëshkimit të elitës së vjetër politike me ishkryeministrin Berisha,i cili  ishte edhe kryetar i Partisë Demokratike.

Dhe humbjet në vazhdimësi të pas  kësaj humbjeje i dedikohen establishmetit politik të vjetër të PD-së , gjë e cila vertetohet me faktin se pas zgjedhjeve të 25 Prillit 2021, menjehere pas tyre ishkryeministrit Berisha i erdhi shpallja non grata për korrupsion ,për avokati të korrupsionit dhe për pengim të demokracisë.

Dhe pas non gratës amerikane , dhe me kerkese te SHBA-ve Basha, ishkryetari i PD e përjashtoi me të drejtë Berishën nga Grupi parlamentar i PD-së.

Pas kësaj filloi reaksioni, kundërveprimi i Foltores kundër SHBA-ve dhe Bashës.

Dhe ky moment faktikisht shënoi ndarjen e Partisë Demokratike me të vjetrën , me establishmentin politik të PD-së; ky moment shënoi faktikisht atë që Basha tregoi atë se ai është kryetar i PD-së, por që establishmenti nuk pranoi dhe nuk e njihte këtë fakt , dhe  e vjetra ndërmori përpjekjet për ta uzurpuar PD-në dhe për përjashtimin e Bashës si kryetar, duke sulmuar për ta pushtuar selinë e PD-së me 8 Janar 2022, duke komplotuar kundër Bashës në zgjedhjet vendore të pjesshme të 6 Marsit 2022; duke uzurpuar Selinë e PD-së pa vendim gjyqësor të formës së prerë; duke shfrytëzuar mbështetjen e pushtetit dhe të mediave të cilat e quanin Berishën Kryetar të PD-së e deri sa më në fund Foltorja me LSI-në humbën në mënyrë katastrofike zgjedhjet vendore të 14 Majit 2023.

Ata, te vjetrit, elita e vjetër e PD-së u shkëputën nga demokratët dhe nga interesi publik dhe ikën e larguan në infinit prej demokratëve, dhe sot janë rreth non gratës të bashkuar në Foltoren antiSHBA e antiBasha

Dhe  po këtë e treguan edhe zgjedhjet vendore të 14 Majit 2023 ku pikërisht këta farë ishët,  ishfunksinarët gjithfarësh të lartë të PD-së të grumbulluar te Foltorja humbën thellë, sepse demokratët nuk u besonin më po këtyre të tillëve, dhe këta të tillët e së vjetrës së Foltores u braktisën nga votuesit demokratë të cilët nuk shkuan në votime, dhe ky konglamerati politiko-korruptiv Foltore-LSI humbi thellë.

Që  Partia Demokratike Shqiptare, se ajo nuk është e vetëm as e ishdeputetëve, as e ishkryeministrit, as e ishdrejtorëve dhe as ishkryekomunarëve e kryebashkiakëve të PD-së  dhe as e deputetëve aktualë këtë e vertetoi edhe Mbledhja e Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike me 20 Qershor 2023  ku dështoi aventura e fundit e establishmentit politik të PD-së,ajo e komplotit të asgjësimit të PD-së e të gllabërimit të saj nga Foltorja.

Përballë gjithë këtij komploti antiPD të establishmentit të vjetër jo vetëm të PD-së, por përballë atij komploti antiPD të të gjithë politikës së vjetër të “Trekëndëshit të Bermudës”  meritën për mbijetesën e PD-së e kanë  Elita e Re Politike e PD-së,  Kolegji i Kryetarëve të Degëve dhe antarësia vitale dhe e guximshme e PD-së që nuk lejuan asgjësimin dhe as gllabërimin e PD-së nga Foltorja dhe establishmenti i vjetër i PD-së.

PD sot nuk ka asgjë më me  Foltoren , dhe nuk ka rëndësi dhe as nuk përbën preokupim e as shqetësim për PD-në se cndodh e se cfarë bën Foltorja e cila  ka marrë drejtimin e saj. PD-ja ka orientimin, vizionin dhe programin e vet, ajo është një Parti Demokratike euroatlantike.

Tashmë përfundimisht , pas Mbledhjes së Këshillit Kombëtar të PD-së dhe me rezolutën e saj, tashmë establishmenti i vjetër politik i PD-së, Foltorja dhe të tjerët,  e morën përgjigjen përfundimtare se kush është Partia Demokratike.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Myftiu Tërnava ua uron besimtarëve myslimanë Kurban Bajramin
Next post Olaf Scholz kërkon të shtensionohet situata në veri dhe të mbahen zgjedhjet