Ardita Sinani: Çështja e shqiptarëve të Luginës diskutohet në Senatin e SHBA-së

Read Time:1 Minute, 16 Second

Të drejtat e shqiptarëve të Luginës së Preshevës vazhdimisht shkelen nga Serbia. Kështu është thënë mbrëmë në Senatin Amerikan senatori Bob Menendez, i cili ngriti si shqetësim çështjen e pakicës shqiptare në Serbi. Deklaratën e senatorit Mendez, e ka publikuar në facebook, Ardita Sinani, Ish-kryerja e Preshevës dhe tani këshilltare e kryeministrit Albin Kurti.

“Kisha fatin dhe nderin e veçantë që me 2 mars së bashku me delegacionin nga Lugina të takohem me Kryetarin për politikë të jashtme në Senatin amerikan, senatorin Bob Menendez. E pikërisht, në Hearing-un e mbajtur në Senat, senatori Menendez kërkoi nga administrata amerikane që të angazhohet për çështjen e shqiptarëve të Luginës, e specifikisht për pasivizimin e adresave”, ka shkruar Sinani.

Po ashtu senatori Menendez në Hearingun e djeshëm, ka nënvizuar se “pakica shqiptare në Serbi i nënshtrohet diskriminimit të vazhdueshëm nga Serbia”.

Sipas Ardita Sinanit, kjo temë ishte në fokus të takimit edhe vizitën e fundit që delegacioni i Luginës së Preshevës zhvilloi ne Capitoll Hill më 2 mars të këtij viti.

“Prandaj sot, ndjej krenari që temat që ne trajtuam bashkërisht në vizitën e fundit në SHBA, por edhe në vizitat tjera, po fillojnë të marrin kahen e duhur të trajtimit në qendrën e vendimmarrjes, Senatin amerikan. Po ashtu ndjej obligim, që në emër të të gjithë shqiptarëve në Serbi, e posaçërisht të shqiptarëve në Preshevë, Bujanoc e Medvegjë, të falënderoj senatorin Bob Menendez për përkushtimin e tij që çështjen tonë ta trajtoj me seriozitetin maksimal”, ka shkruar Sinani.

https://www.facebook.com/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Mitrovicë e Veriut: Erden Atiq zyrtarisht kryetar i Komunës
Next post <strong>Zgjidhja në PD: PD-në ta drejtojnë Basha, Alibeaj, Bejko dhe Elita e re  jashtparlamentare e PD, kryesia foltoriste u shkri te LSI</strong>