Arifi njofton Escobarin për pasivizimin e adresave dhe diskriminimin e shqiptarëve të Luginës nga ana e Serbisë

Read Time:1 Minute, 32 Second

Pasivizimi i adresave dhe diskriminimi i shqiptarëve të Luginës së Preshevës nga ana e Qeverisë së Serbisë ka qenë teme e diskutimit ndërmjet kryetari të Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi me të dërguarin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Arifi së bashku me kryetarin e Kuvendit të Preshevës, Sami Salihu kanë nisur sot takimet me zyrtarë të lartë në Uashington D.C.

“Takimi me të dërguarin e SHBA-ve për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar ishte i frytshëm sa i përket adresimit të të gjitha çështjeve që rëndojnë mbi popullin shqiptarë në Luginë të Preshevës. Pasivizimi i adresave dhe pengesa të tjera të diskriminimit ndërshtetëror me të cilat përballet Presheva, tani janë rrugës së duhur për zgjidhje të plotë e afatgjatë”, thuhet në njoftimin e komunës së Preshevës pas takimit të sotëm.

Kujtojmë se për diskriminimin e shqiptarëve në Luginën e Preshevës ka shkruar edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti. Ky i fundit në rrjetin social Twitter, ngitë shqetësimin për shëndetësi, duke përmendë faktin se dy komunave që kanë mbi 70 për qind të popullsisë shqiptare, Presheva dhe Bujanoci, nuk kanë spital rajonal.

“As qyteti i Preshevës dhe as Bujanoci në Serbi, popullsia e të cilëve është kryesisht shqiptare etnike (70%), nuk kanë spital. Banorët detyrohen të shkojnë në një qytet të afërt, në Vranja, ku nga 700 punonjës nuk ka asnjë shqiptar”, shkruan një ditë më parë Kurti.

Të martën, dy senatorët amerikanë, Joni K. Ernst dhe Gary C. Peters, i kanë shkruar letër sekretarit të SHBA-së, Antony Blinken për diskriminimin e shqiptarët në Luginën e Preshevës, ndërsa kanë kërkuar që të hapet tema e çështjes së shqiptarëve në Luginë në secilin komunikim apo takim me autoritetet serbe.

Në letër, gjithashtu kërkohet realizimi i Planit Shtatëpikësh për të drejtat shqiptare në Luginë, i pranuar edhe nga Serbia që në vitin 2013.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Josep Borrell: Kurti nuk pranoi propozimin tonë, kërkoi njohjen “de facto”
Next post Shqiprim Arifi: Shqiptarëve në Luginën e Preshevës u mungon mbështetja nga Tirana e Prishtina