Arifi: Pa zgjidhjen e problemit të shqiptarëve të Luginës së Preshevës, nuk ka marrëveshje stabile mes Kosovës dhe Serbisë

Read Time:44 Second

Pa zgjidhjen e problemeve jetike të shqiptarëve të Luginës së Preshevës, nuk ka marrëveshje stabile edhe afatgjate në mes të Republikës së Kosovës 🇽🇰 dhe Serbisë 🇷🇸, rrjedhimisht as paqe në rajon.

Veprimtaria ime politike, përfshirë edhe kuadrin e politikave rajonale, ndër vite, ka qenë kryesisht me thirrje drejt shtetit të Kosovës për përfshirjen e Luginës së Preshevës, në dialogun në Bruksel.

Përfaqësuesi Special i Bashkimit Europian, diplomati Miroslav Lajčàk, gjatë qëndrimit në Kosovë dhe deklarata e tij rreth çështjes dhe përfshirjes së Luginës së Preshevës në dialogun Kosovë-Serbi, shpërfaq politikat amatore të Republikës së Kosovës ndaj Luginës së Preshevës ndër vite e deri më sot. Ndërsa, mbetet dëshpërues fakti që edhe pas kaq vitesh jemi në pikën zero!

Nëse, “kjo temë asnjëherë nuk është propozuar zyrtarisht apo formalisht”, siç kemi menduar; nga kush mbetet Lugina e Preshevës të kërkojë ndihmë, përfshirje në dialog a normalizim të jetesës!?

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Bujanoc: Shaip Kamberi merrë 698 vota, të mjaftueshme për ta marrë mandatin e deputetit
Next post SHAIP KAMBERI, në VOTIMIN e PESTË, ZGJIDHET DEPUTET i LUGINËS së PRESHEVËS