Arrihet marrëveshja për targat në Bruksel, Serbia s`lëshon targa, Kosova ndërpret veprimet

Read Time:49 Second

Në një postim të dytë në llogarinë e tij Tëitter, Borrelll dekalroi shkurt pikën e marrëveshjes.

“Serbia do të ndalojë lëshimin e targave me emërtimet e qyteteve të Kosovës dhe Kosova do të ndërpresë veprimet e mëtejshme në lidhje me riregjistrimin e automjeteve”, shkroi Josep Borrell, përfaqësues I lartë I BE-së për Politikë të Jashtme e Siguri.

“Unë do t’i ftoj palët në ditët në vijim për të diskutuar hapat e ardhshëm”, sqaroi ai, duke falendëruar për angazhim, Emisarin Special për dialogun Kosovë-Serbi, sllovakun Mirosllav Lajçak si dhe “palët për një punë të palodhur”.

Lajmi është njoftuar nga Josep Borrel, përfaqësues i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme e Siguri. Ai shkroi në Twitter se “kemi marrëveshje!”.

“Shumë i kënaqur të njoftoj se kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë nën lehtësimin e BE-së, janë dakorduar për ndërmarrjen e masave për shmangie të përshkallëzimit dhe të përqëndrohen plotësisht në propozimin për normalizim të marrëdhënieve”, shkroi Borrell, pa dhënë detaje të tjera.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Faton Klinaku: Po krisi, ne duhet që t’ia mësyjmë Kosovës Lindore
Next post “Kuvendi Kombëtar i Alpeve” në Pejë