Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës voton PRO anëtarësimit të Kosovës në KiE

Read Time:49 Second

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës (APKiE) miratoi Opinionin pozitiv për anëtarësimin e Kosovës si shtet anëtar.

Ky opinion rekomandon anëtarësimin e plotë të Kosovës, pa asnjë parakusht shtesë, si shtet evropian sipas nenit 4 të Statutit dhe duke hequr fusnotën nga denominimi.

Për votuan 131 deputetë, kundër ishin 29 kurse 11 abstenuan.

Paraprakisht, Asambleja i rrëzoi një nga një amandamentet e propozuara nga Serbia.

Asambleja hodhi poshtë edhe amandamente që kërkonin formimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe përpara se Kosova të anëtarësohej në KiE

Kosovës tani i ka mbetur vetëm një hap për anëtarësim në KiE, që është votimi i Këshillit të Ministrave të Jashtëm në muajin maj nëse hyn në rend dite.

“Mirëpresim amandamentet e propozuara dhe miratuara të cilat kërkojnë që të avancohen të drejtat civile të qytetarëve të Kosovës dhe jemi të lumtur që Opinioni u mbrojtë nga amandamentet të cilat do ta pengonin procesin e anëtarësimit”, tha menjëherë pas votimit, zevënësministri i Punëve të Jashtme, Kreshnik Ahmeti.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Presidentja sllovene: Ju mbështesim drejt anëtarësimit në KiE
Next post Viola Von Cramon: Mezi pres ta shoh Kosovën si anëtare të plotë në KiE