Ata ishin dhe mbeten Kosovë, Shqipëri!

Read Time:1 Minute, 6 Second

Nga Ramiz LUSHAJ

1.

Sot, Mali i Dajtit mori tjetër lartësi,

Historia i rritë Burrat dhe Malet.

Memoriali për lindtarët e UÇK-së,

I bashkoi prapë e përjetësisht:

Malin e Dajtit,

Lisat e kohërave – Çlirimtarët.

Një Memorial përgjatë rrugës së Dajtit

Sa lartësi e Gjerovicës,

Sa lartësi e Korabit…!

2.-

Ata ishin Dy Grupe Çlirimtarësh,

Si dy krena Shqiponje në fluturim.

Ata ishin kreshnikët e Kombit tim.

Ata, mbi supet e tyre, mbartnin Lirinë.

Ata na i sollën Kosovës:

Paqen, Lavdinë, Shtetësinë, Krenarinë, Lumturinë…

3.

Ishte Vjeshtë e Madhe

me degë të pafundme e pambarim

andrrash e veprash për Liri.

Ishin Shqipet e Tetor-Nëntorit 1991

të Kosovës dardane me majemale histori:

Ishin Ortek Pranvere – ishin UÇK

Ishin pasardhës të 28 Nëntorit 1443 të Krujës.

Ishin vazhdim plotërie i 28 Nëntorit 1912 të Vlorës.

Ishin 12 Qershori 1999 – ishin Liri.

Ishin 17 shkurti 2008 – ishin Pavarësi.

Ishin dhe mbeten Shtetësia e Kosovës.

Ndër Kryefjalët e refrenet në Kancelaritë e Botës.

4.

Ata ishin Adem Jashar, Sali Çekaj,

Zahir Pajaziti, Ahmet Hoxha, Ilaz Kodra,

I lindën të lavdishmet Nana,

I rriti e madhërishmja – Kosova,

I njohi krejt Bota, Qielli e Toka.

5.

Ata ishin 30…

Ata ishin 300 mijë…

Ata ishin dhe mbeten Kosovë

Ata ishin dhe mbeten Shqipëri!

E shkrueme për atë ditë, Dajt, 10 shkurt 2024

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Antony Blinken do të vizitojë Shqipërinë javën e ardhshme
Next post Edi Rama: Blinken do të gjejë në Tiranë një aleat të angazhuar për paqen