Home » Author Archive

Lufta në mes të llojit të njëjtë ideologjik dhe nacionalizmi shqiptar

Nga Nue Oroshi Këtë analizë të shkurtër po e filloj me thënien e shenjtit të  shqiptarizmës at Gjergj Fishta ku në vargjet e shumta të tij kur e kishte vërejtur depërtimin e ideologjisë së kuqe pansllaviste ndër të tjera kishte shkruarë:”Çka të lanë kta  katër ujq/që i turrën shoqi shojt/thonë do të dalë një djall i kuq/që për t´gjallë... 

Ligjërata me burka të zeza është krim mbi të ardhmen e fëmijëve shqiptare dhe të shkollës shqipe në Preshevë

Të mbash fëmijët edhe atë nga mosha pesë vjeçare me orë të tëra para një “burke të zezë” është traumatizmi dhe një krim mbi të ardhmen e fëmijëve shqiptare dhe të shkollës shqipe në Luginë të Preshevës. Se shteti serb ka arritur deri në atë masë të interferoj dhe degradoj shoqërinë shqiptare në Preshevë këtë më së miri e dëshmon kampingu veror i organizuar... 

Shoqata e Intelektualëve Shqiptar “Trojet e Arbrit” Prishtinë – Ftesë

Shoqata e Intelektualëve Shqiptar “Trojet e Arbrit” Prishtinë Shoqata e Shkrimtarëve “Shtjefën Gjeçovi” Zym FTOJNË PËR PJESËMARRJE NË SESIONIN SHKENCOR KUSHTUAR ATË SHTJEFËN GJEÇOVIT Me rastin e 90-vjetorit të vrasjes se Atë Shtjefën Gjeçovit në Zym të Hasit, komuna e Prizrenit, më 30 nëntor 2019, organizojnë sesionin  e... 

Libri “Thesar Kombëtar i Mërgatës Shqiptare” edhe në Arkivin Shtetror të Shqipërisë

Tiranë, 13 korrik 2019 Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani” në Suedi nënshkroi një marrëveshje bashkëpunimi me Drejtorinë e Përgjithshme të Arkivave të Shqipërisë. Qëllimi i kësaj marrëveshje është që të dy institucionet të bashkëpunojnë në fushën e botimeve dhe aktiviteteve të përbashkëta shkencore dhe kulturore. Drejtori... 

Islamizimi si “anestezion” serbo-rus për asimilimin e Shqiptarve të Luginës së Preshevës

Shkruan: Nehat Hyseni Agjencioni “kulturor” i Rusisë, me seli në Nish dhe agjenturat serbo-ruse në Sanxhak, me anë të agresionit “islamik” për “islamizimin e Luginës së Preshevës” kanë ngulfatur tmerrësisht hapsirën kulturore, politike e arsimore të Shqiptarve në këtë pjesë të gjeografisë kombëtare të Shqiptarve në Ballkanin Perëndimor.Me... 

Xhudisti, Akil Gjakova fitues i medaljes së artë

Xhudisti nga Kosova, Akil Gjakova, ka arritur edhe një tjetër sukses të madh në karrierën e tij. Gjakova doli fitues dhe siguroi medalje të artë, në Grand Prix Budapest, turne në të cilin garoi në kategorinë deri në 73 kilogramë, shkruan lajmi.net. Akili e kaloi raundin e parë të kësaj gare pa kundërshtar, për tu përballur në raundin e dytë me kanadezin Constantin Gabun. Kosovari... 

CAKAJ PREZANTON PRIORITETET E KRYESISË SHQIPTARE TË OSBE-SË

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj prezantoi në Vjenë në një fjalim në Këshillin e Përhershëm të OSBE-së, kuadrin paraprak të prioriteteve të Kryesisë Shqiptare për vitin 2020. Cakaj shpalosi se Kryesia Shqiptare e OSBE-së do të përqendrohej në prioritete përgjatë të tre dimensioneve të përcaktuara nga OSBE. “Së pari, në dimensionin... 

Cakaj: Një lajm fantastik në shërbim të shqiptarëve nga Lugina e Preshevës

Pasi mori përsipër ditë më parë financimin e plotë të Këshillit Kombëtar Shqiptar, Ministri i punëve të jashtme i Shqipërisë, z.Gent Cakaj sot ka dhënë lajmin tjetër të cilin me të drejtë ai vet e ka titulluar “ Një lajm fantastik në shërbim të shqiptarëve nga Lugina e Preshevës“, e ku njoftohet se Këshilli i Ministrave i Republikës së Shqipërisë ka vendosur marrjen... 

MCALLISTER: KOSOVA DHE SERBIA PO PUNOJNË SHUMË PËR TË ARRITUR MARRËVESHJEN

Raportuesi aktual për Serbinë i cili u rizgjodh kryetar i Komitetit të Politikës së Jashtme të Parlamentit Evropian, David McAllister deklaroi se pavarësisht ndryshimeve të mëdha në përbërjen e PE-së, partitë udhëheqëse të konservatorëve dhe socialdemokratëve do të fokusohen në zgjerimin e BE-së. “Dy grupe të mëdha, Partia Popullore Evropiane dhe ajo e socialistëve... 

IBRAHIMI: TË SHKRUASH PËR ATDHEUN E KE ÇELIKOSUR NDJENJËN PËR TË

Mitrovicë, 9 korrik 2019 Në Mitrovicë u përurua libri “Thesar Kombëtar i Mërgatës Shqiptare, numër 10, të botuar nga Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani” në Suedi, si dhe katër libra të tjerë, të botuar nga kjo shoqatë: “Fjalor dhe fraza në shërbimet mjekësore suedisht – shqip”, pjesa e 2-të, autor Fetah Bahtiri; “Dëshmorët... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch