Home » Author Archive

Protestat në Shqipëri:Viti ’97 “Berisha ik”, viti 2005 “Nano ik”, vitet 2009 – ’13 përsëri “Berisha ik”, edhe sot “Rama ik”!

Nga Skënder Sadri KAPITI  Shqipërinë e ka qeverisur dhe sunduar në këto 30 vite tranzicion pushteti recidiv, pushteti i cili perserit vazhdimisht  dhe ka akoma të njëjtat huqe, të njëjtën qëllim e fizionomi  e që janë: korrupsioni, krimi, vjedhja, papërgjegjshmëria, ligësia, injoranca dhe antikombëtarizmi. I gjithë tranzicioni 30 vjecar në Shqipëri: paqëndrueshmëri,... 

Gjuriqi u jep garanca LDK-së dhe VV-së: I keni votat e listës serbe për rrëzimin e Qeverisë

Tri partitë opozitare në Kuvend kanë intensifikuar takimet për t’u koordinuar rreth mocionit të mosbesimit ndaj qeverisë së udhëhequr nga Qeveria Haradinaj. Megjithatë LDK, LVV dhe PSD kanë nevojë edhe për votat e deputetëve nga koalicioni qeverisës për rrëzimin e Haradinajt. Për të ia siguruar votat e nevojshme partive opozitare, drejtori i të ashtuquajturës Zyre për... 

Kryetari i Komunës së Preshevës, takim me përfaqsuesit e Shoqërisë civile

Kryetari i Komunës, Shqiprim Arifi sot u takua me përfaqsuesit e shoqatave joqeveritare që veprojnë në komunën e Preshevës. Me këtë rast z. Arifi për opinion lëshoi këtë njoftim:„Sot pata kënaqësinë të takoj një pjesë të Organizatave të shoqërisë civile si dhe disa Organizata sportive të Komunës sonë. Bashkëbiseduam rreth aktiviteteve e projekteve të tyre përmes... 

Zeka – Berishës: Turp për akuzat ndaj Thaçit

Deputeti i Nismës, Milaim Zeka ka reaguar pas deklaratave të mbrëmshme të ish-kryeministrit shqiptar, Sali Berisha në ‘Opinion’, ku ndër të tjerash hedhi akuza të rënda ndaj presidentit Hashim Thaçi. Zeka thotë se Berisha foli për shumë gjëra, por jo edhe për disa çështje për të cilat sipas tij, është fajtor dhe kishte ndikuar të shlyheshin si raste. Për deklaratat... 

Çfarë ishte komunizmi dhe çfarë është neokomunizmi në Shqipëri

Nga Skënder Sadri KAPITI Komunizmi në Shqipëri ishte  boshllëk shpirtëror dhe ateizëm .  Ishte triumfi i humbjeve, Ekzaltimi dhe entuziazmi i dështimeve Xhveshje morale,fetare e pasurore. Antitraditë dhe shkatërrim i patriotizmit, trashëgimisë burrnore e kombëtare. Ishte detyrim për t’u nështruar dhe servilosur, Detyrim  për të spiunuar... 

Recension – THIRRJE PËR NDËRGJEGJËSIM POLITIK KOMBËTAR

Bedri TAHIRI (Skënder S. KAPITI, PESË LETRA DREJTUAR KOMBIT, Lena, Prishtinë, 2019) Sot, më 20 maj 2019, shtypshkronja dhe SHB LenaGraphic, nxori në dritë librin e Skënder S. Kapitit nga Durrësi, me një titull simbolik ”PESË LETRA DREJTUAR KOMBIT”.Në cilësinë e redaktorit, librin e lexova dhe e rilexova qysh në dorëshkrim, andaj edhe e tumira botimin e tij. Skënder... 

Shaip Kamberi: Lugina e Preshevës do të jetë në agjendën e SHBA-së

Gjatë një konference për media të mbajtur sot në kabinetin e tij, kryetari i Komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi, ka folur për vizitën zyrtare që ka zhvilluar gjatë javës së kaluar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Kamberi, ka shpjeguar natyrën e takimeve në tre organizmat kryesore të SHBA-ve, kongresin, senatin dhe deprtamentin e shtetit. “Në të gjitha takimet jemi... 

Kosova, pa flamur në shortin për Botërorin e hendbollit në Spanjë

Përfaqësuesja U21 e Kosovës në hendboll është paraqitur pa flamur në shortin e hedhur sot për Botërorin që mbahet në korrik në Spanjë. Në mesin e të gjitha shteteve pjesëmarrëse, vetëm te Kosova u paraqit logo e Federatës dhe jo flamuri shtetëror. Lidhur me këtë ka reaguar edhe Federata e Hendbollit të Kosovës. “Jemi të indinjuar dhe të befasuar... 

Rrethanat e përgjithshme dhe veprimet e Batalionit “Qenan Ibrahimi”, të UÇPMB-së, paraprirëse të Betejës së Rahovicës

Më 12.05.2001, në Luginë të Preshevës, ndodhi edhe një ngjarje sa e dhimbshme,  aq edhe  e lavdishme, por edhe  pa harruar anën  e errët të saj. Jemi mësuar  të  dëgjojmë përralla apo gjysmë të vërteta për  Luftërat  tona për Liri, duke tentu  në  lavdërim të vetes të  bëjmë  Histori të rrejshme. Për mua, historia... 

Pse nuk e duan VETTING-un politika, pushteti dhe drejtësia as në Shqipëri dhe as në Kosovë?!

Skënder Sadri KAPITI Politika si në Shqipëri ashtu edhe në Kosovë kanë dështuar në ndërtimin dhe funksionimin e Shtetit ligjor.Ky dështim ka ardhur nga ajo se faktikisht: as politikës ,as pushtetit dhe as drejtesise , sistemit të saj, nuk i ka interesuar as ndertimi i shtetit ligjor dhe as zbatimi i ligjit. Jo vetëm se nuk i ka interesuar: por politika, pushteti dhe drejtësia... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch