Home » Author Archive

Lulzim Basha përballë frontit total të korrupsionit dhe të politikës anti-SHBA

Nga Skënder Sadri KAPITI Nga foltorja e tij Berisha kërkon doreheqjen e Lulzim  Bashës si dhe të Gazmend Bardhit dhe te  nënkryetarëve Alfred Rushaj, Enkelejd Alibeaj, Grida Duma dhe Jorida Tabaku, që do të thotë se Berisha @ company nuk e njohin sovranitetin e PD-së, nuk e njohin Kuvëndin e 17 Korrikut 2021. Dhe nuk e njohin tani dhe pasi Berisha u shpall “non... 

Kongresi i Manastirit identiteti i Shtetit Komb të shqiptarëve

Nga Azgan Haklaj Kongresi i Manastirit njësoi Alfabetin e Gjuhës Shqipe.Ai mbylli një epokë të tërë në historinë e kulturës shqiptare, çertifikoi me sukses perpjekjet titanike të mëndjeve të iluminuara të Kombit Shqiptar gjatë shekujve për shkrimin e lëvrimin e Gjuhës Shqipe.Gjuha Shqipe është një nga gjuhët më të vjetra të Gadishullit Ballkanik ashtu siç është... 

Kuvëndi i foltores, një “Vetting” vetëpërjashtimor që do shpallet “non grata”nga Kuvëndi i PD dhe SHBA

Nga Skënder Sadri KAPITIPD është një parti që mbledh një Kuvënd dhe që ka zgjedhur një Kryesi e një Kryetar.Po e filloj këtë shkrim me këtë pytetje për demokratët e vërtetë, jo të intersaxhinjve dhe as për organizatorët e foltoreve.Sali Berishës si deputet i erdhi shpallja “non grata” nga SHBA-të, me të drejtë ashtu sikurse dihet dhe që e thotë po me të drejtë edhe... 

Dhjetë vjet të punës së suksesshme dhe përmbajtësore të SHSHASH “Papa Klementi XI Albani” në Suedi

Nga XHAVIT ÇITAKU Ängelholm, Suedi, 20.11.2021 Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi i XI Albani” në Suedi (SHSHASHS) shënoi dhjetëvjetorin e veprimtarisë së saj të begat në fushën e krijimtarisë letrare dhe artisitike. Në këtë ditë të madhe jo vetëm për krijuesit e vyer të kësaj shoqate, morën pjesë një numër i madh edhe i mbështetësve... 

NP MORAVICA: PARTNERITET, MJEDIS MË I PASTËR

Sot, mërgimtarë nga Zvicra që janë anëtarë të “Fondit Humanitar” të Rahovicës në bashkëpunim me NP ‘Moravica’ vendosen kosha të mbeturinave në Rahovicë. Ruajtja e një ambienti të pastër është qellimi jonë i përbashkët! NP ‘Moravica’ është në shërbim të iniciativave nga çdo organizate dhe individ për të mirën e përgjithshme! ... 

Veprimtari Ilaz Selimi, që shiti pasurin e vetë për ta hapur rrugën Muhoc-Zarbicë

Shkruan: Refik HASANI Do të duhej që  viti 2022 të jetë dhe të shpallet viti kushtuar për humanistin e veprimtarin  Ilaz Selimi. Ky vit, do të duhej të shpallet,si ditët e pishtari të arsimit, humanistit e veprimtarin Ilaz Selimi nga Malësia e Bujanocit.               Pishtari i arsimit, i burgosuri politik,veprimtari... 

ARDITA SINANI: DEBATI I SOTËM PUBLIK FUQIZOI PJESËMARRJEN E QYTETARËVE NË PLANIFIKIMIN E INVESTIMEVE DHE BUXHETIT

Postimi i znj. Sinani: “Sot, në Sallën e Kuvendit, patëm një diskutim shumë të dobishëm me qytetarë, në debatin publik për Planin Investiv dhe Buxhetin e ri Ekonomistë, arkitektë, ndërtimtarë, zejtarë, bujq , blegtorë, punëtorë, ndërmarrës, politikanë, përfaqësues institucionesh arsimore dhe administrative, organizata joqeveritare, media etj, nga vendbanime të... 

Foltorja e Berishës kundër Bashës si Isa Mustafa me kompani kundër Vjosa Osmanit

Nga Skënder Sadri KAPITI Po ta shikosh foltoren anti-Basha të Sali Berishës, atë shumë mirë mund ta krahasosh me inkuizicionin heretik të ish-Kryetarit të LDK-së Isa Mustafa me kompani kundër Vjosa Osmanit. Isa Mustafa dhe servilët e tij në zgjedhjet e vitit 2019 nominuan për kryeministre Zonjën Vjosa Osmani pasi dihej dhe ishte e sigurtë se me ndonji kandidaturë tjetër... 

Vandalizohet varri me mbishkrim shqip në Guci: AKT I SHËMTUAR I NJERËZVE PRIMITIVË

Këto ditë zt.Pete Himle Pjetri postoi ne Fb lajmin mbi nje ngjarje te pakuptueshme e jonjerezore. Postimi ka të bëjë me demtimin e qëllimshem  barbar nga persona të pandergjegjshem e  primitivë të monumentit mbivarror të babait të tij të ndjerë Hamo Mic Pjetrit në varrezat e Gucisë. Në këtë akt të shemtuar janë dëmtuar monumenti mbivarror i... 

Kryeministri Kurti bisedon në telefon me Escobarin, flasin për punën e njohjes reciproke

​​​​​​​Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka njoftuar se ka zhvilluar një telefonatë me Përfaqësuesin Special të Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar me të cilin kanë diskutuar për një numër çështjesh. Kurti ka thënë se kanë diskutuar edhe për çështjen e dialogut dhe nevojën për të pasur rezultate, progres... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress