Home » Author Archive

Ish-kryeministri, Tony Blair, ka uruar kosovarët për përvjetorin e 20-të të çlirimit nga Serbia

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka publikuar një video të Blair, ku ai ka uruar kosovarët. “Tony Blair, ish-kryeministri britanik, ka dhënë kontribut shumë të madh për lirinë tonë. Në shenjë të falënderimit dhe respektit të madh që populli ynë ka për të, sot shumë të rinj kosovarë me krenari e bartin emrin e tij. Kosova, populli ynë, asnjëherë nuk i harron... 

Ish-presidenti i SHBA-së Bill Clinton ka vizituar Bulevardin “Bill Clinton” ku është dhe shtatorja e tij

Në kuadër të “Ecjes për Liri” për 20 vjetorin e çlirimit të Kosovës, ish presidenti Bill Clinton ka vizituar Bulevardin “Bill Clinton” ku është dhe shtatorja e tij. Me këtë rast në shenjë mirënjohje për të është përuruar dhe një pllakë afër shtatores së tij. Ish presidenti Clinton tha se kjo pllakë është një dhuratë shumë çmueshme dhe tha se nuk duhet... 

Fitores së Dardanëve i bashkangjitet edhe kryeparlamentari Veseli

Festës së madhe të fitores historike të Kombëtares sonë kundër Bullgarisë, i është bashkuar edhe kryeparlamentari Kadri Veseli. Kryeparlamentari Veseli ka qenë në përkrahje të skuadrës sonë në fitoren dramatike te Kosovës në Sofje, fitore kjo që rrite gjasat e “Dardanëve” në rrugën drejt kualifikimit në EURO 2020, raporton RTKlive. Pas ndeshjes kryeparlamentari... 

Ka mbërritur në Kosovë, ish-sekretarja amerikane e shtetit Madeline Albright

Albright është mirëpritur nga ish presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga. “Jam krenare që, njëzet vite pas çlirimit, të mirëpres në Kosovë ish-Sekretaren Amerikane të Shtetit, Madeline Albright- njërën nga kontribueset më të fuqishme në lirinë dhe pavarësinë tonë. Vendosmëria dhe përkushtimi i Sekretarës Albright për ta ndalur gjenocidin në Kosovë dhe për t’ia... 

Ish-presidenti i ShBA-së, Bill Clinton, ka arritur në Kosovë

Në Aeroportin e Prishtinës “Adem Jashari”, ish-presidenti i ShBA-së, Bill Clinton, është pritur nga zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme Behgjet Pacolli. “Mirësevjen në familjen tënde, në Kosovë, zoti President”, ka shkruar Pacolli në llogarinë e vet në “Facebook”, ku ka postuar edhe disa fotografi të ardhjes së Bill Clintonit... 

Kamberi e Sinani morrën pjesë në shënimin e ditës së Lidhjes së Prizrenit

Kryetari i PVD-së, Shaip Kamberi dhe nënkryetarja e PVD-së, Ardita Sinani, me ftesë të Kryetarit të Prizrenit, z. Mytaher Haskukaj, morrën pjesë në aktivitetet për shënimin e 10 Qershorit, ditës së Lidhjes së Prizrenit.Në këto aktivitete morrën pjesë figura dhe personalitete nga Kosova, Maqedonia, Mali i Zi, Shqipëria dhe Sanxhaku.Gjithashtu për aktivitetin në fjalë u prononcua... 

“Rama ik” – kauza e opozitës politike dhe e gjithë popullit shqiptar

Nga Skënder Sadri KAPITI Ashtu sikurse edhe komunizmi në Shqipëri i cili ra para 30 vitesh sepse u stërkonsumua tejmase deri sa konsumoi edhe veten e tij, po kështu edhe qeverisja e modelit démodé dhe  si një regjim fantazmë dhe hije  e ishkomunizmit, edhe qeverisja, “Rama-Rilindja”, ka rënë sepse ka konsumuar gjithcka: edhe korrupsionin, edhe hajdutërinë, edhe arrogancën... 

Gjenialiteti ushtarak i Gjergj Kastriotit!

Për madhështinë e Gjergj Kastriotit, deri më sot, kanë shkruar qindra autorë të ndryshëm, qindra libra e kompozime të ndryshme, ashtu edhe kryesisht në vendet Europiane, ka sheshe, rrugë, përmendore në kujtim të tij. Ushtarakët më të mirë të botës, të mëpasëm, do ta kenë si udhërrëfyes gjenialitetin ushtarak të Gjergj Kastriotit. Shiko p.sh: në... 

Portugalia ka shënuar fitore sonte në Porto kundër Holandës me rezultat 1:0

Kombëtarja e Portugalisë ka shënuar fitore sonte në Porto kundër Holandës me rezultat 1:0, duke fituar kështu trofeun e Ligës së Kombeve për herë të parë. Guedes shënoi golin e vetëm në takim në minutën 60, për t’i siguruar kombëtares së tij pjesëmarrjen direkte në evropianin që do të mbahet vitin e ardhshëm. Kombëtarja e Portugalisë ka shënuar fitore sonte... 

Jamie Shea: Serbia ende mohon përgjegjësinë për krimet e kryera në Kosovë

Xhejmi Shea (Jamie Shea), zëdhënës i NATO-s gjatë kohës së fushatës ajrore të pranverës së vitit 1999, në një intervistë ekskluzive për RTKLive në njëzetvjetorin e përfundimit të luftës rikujton sprovat nëpër të cilat kishte kaluar Aleanca në atë kohë dhe flet për rezultatet e kësaj fushate në ndalimin e spastrimit etnik të shqiptarëve të Kosovës. Ai është... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch