Avdullah Hoti: Pa mbështetjen e aleatëve është i pamundur çfarëdo progresi

Read Time:1 Minute, 4 Second

Deputeti i LDK-së, Avdullah Hoti, ka thënë se Kosova ka vështirësi në integrimin euro-atlantik edhe më mbështetjen e plotë nga SHBA dhe vendet kryesore të BE-së, për shkak të kundërshtimeve nga vende të caktuara, e lëre më me izolim dhe sanksione nga aleatët.

“Izolimi dhe sanksionet janë shkatërruese për Kosovën. Edhe me mbështetjen e plotë nga SHBA dhe vendet kryesore të BE-se, Kosova ka vështirësi në integrimin euro-atlantik për shkak të kundërshtimeve të vendeve të caktuara. Pa këtë mbështetje, është i pamundur çfarëdo progresi. Ndërkaq, me sanksione dhe izolim që pason, as status quo-në ekzistuese nuk mund ta ruajmë”, ka shkruar Hoti në Facebook.

Ai tutje ka thënë se me të gjitha sfidat që ka pasur “Kosova nga viti 2008 ka qenë një vend që ka promovuar normalitet e paqe, një shtet i ri demokratik që ka kërkuar mbështetjen e partnerëve për integrim euro-atkantik”.

“Ndërkaq, tani është e qartë për të gjithë se me politikën e jashtme jo-perëndimore të binomit fatkeq të Kosovës, Kurti-Osmani, Kosova po kthehet në problem të sigurisë evropiane dhe perëndimore. Ta kemi të qartë: Kosova nuk mund të qeveriset nga një kryeministër dhe presidente që i sjellin Kosovës sanksione nga aleatët në vend të integrimit euro-atlantik”, ka shtuar Hoti.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Donika Gërvalla: Masat që Bashkimi Evropian i ka vënë Kosovës, mesazh i rrezikshëm
Next post HISTORIKU I BLBLIOTEKAVE TË PARA NË BOTË