Bashkimi Evropian me propozim modern për Asociacionin, fton në Bruksel Kurtin e Vuçiqin

Read Time:1 Minute, 4 Second

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, si dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq janë ftuar në Bruksel në fund të kësaj jave. Zëdhënësi i Bashkimit Evropian Peter Stano ka paralajmëruar shkruarjen e tyre në kryeqendrën evropiane për të zhvilluar takime në mbështetje të dialogut, mirëpo ende nuk ka konfirmim nëse do vjen deri tek takimi i përbashkët i liderëve.

Fokusi i takimeve që do t’i zhvillojnë këta dy në Bruksel ka të bëjë me propozimin e fundit të delegacionit euro-amerikan e që lidhet me statutin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë.

Stano tha se gjatë bisedave që ka zhvilluar pesëshja e madhe në Prishtinë dhe Beograd janë shtjelluar mënyrat si të avancohet në zbatimin e marrëveshjes.

“U diskutuan propozime dhe ide të ndryshme – disa prej tyre në formë të shkruar – dhe këto diskutime do të vazhdojnë. Këtu përfshihet edhe një propozim modern evropian për statutin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë”, ka konfirmuar Peter Stano.

Ai ka thënë se pala evropiane pret veprime të shpejta nga Kosova dhe Serbia për të dëshmuar se janë të përkushtuara për të vazhduar procesin e normalizimit – duke përmbushur detyrimet e tyre përkatëse të dialogut nga Marrëveshja për Rrugën drejt Normalizimit, si dhe të gjitha Marrëveshjet e kaluara pa parakushte apo vonesa.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Nevzad Lutfiu: Pres mbështetje nga ambasadori Hill për Luginën
Next post Aleatët e Lulzim Bashës janë  e vërteta, e drejta dhe SHBA e SPAK-u