Bashkimi Evropian paralajmëron takim mes liderëve të Kosovës e Serbisë

Read Time:58 Second

Një takim të liderëve të Kosovës dhe Serbisë në kuadër të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve, e ka paralajmëruar zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano. Takimi, sipas tij, do të kishte në fokus marrëveshjen për të cilën liderët u dakorduan një vit më parë.

“Zbatimi i Marrëveshjes për Rrugën drejt Normalizimit, si dhe kërkesat për zyrtarizim shtesë të marrëveshjes, do të duhej të adresoheshin nga liderët gjatë takimit të ardhshëm të Dialogut të nivelit të lartë”, ka thënë zëdhënësi Stano, në një përgjigje me shkrim dërguar medieve.

Edhe ndërmjetësi evropian për dialog, Miroslav Lajçak, mes rreshtash, ka paralajmëruar mundësinë e takimit në nivelin më të lartë politik.

Lajçak e paralajmëroi këtë pas takimit që u mbajt në nivel të kryenegociatorëve e vetëm pak ditë pasi që shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrell, paralajmëroi trysni ndaj palëve me qëllim të zbatimit të marrëveshjes.

Ndërsa lidhur me takimin e kryenegociatorëve të mbajtur të martën, zëdhënësi Stano tha se i njëjti ishte i rëndësishëm për të vërtetuar fakte dhe për të sqaruar çështjet e hapura. Stano konfirmoi mbajtjen e takimit tjetër më 25 mars me qëllim që të diskutohen propozimet konkrete për të gjetur një zgjidhje afatshkurtër.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Departamenti Amerikan i Shtetit thirrje Kosovës dhe Serbisë që të shtensionojnë situatën
Next post Daçiq në takim me homologun e tij rus Lavrov, falënderon Rusinë që s’e pranon pavarësinë Kosovën