BE i bën thirrje Listës Serbe që të rishqyrtojë vendimin për zgjedhje

Read Time:1 Minute, 9 Second

Bashkimi Evropian shprehë keqardhje për faktin se “Lista Serbe” ka ka vendosur të mos marrë pjesë në zgjedhjet e planifikuara për 21 prill në katër komunat në veri të Kosovës.

Në një reagim me shkrim dërguar medieve, Brukseli i bën thirrje  “Listës Serbe” që të rishqyrtojë vendimin.

Nëpërmjet të këtij reagimi porositet se demokracia ka të bëjë me pjesëmarrjen, dhe i takon elektoratit serb të Kosovës që të shfrytëzojë të drejtat e veta dhe të shprehë opinionin nëpërmjet kutive të votimit. 

BE rikujton se është kritike të mbahen zgjedhjet në katër komunat në veri, e në të cilat serbët e Kosovës marrin pjesë pa parakushte. 

“Mbajtja e zgjedhjeve të reja për kryetar të komunave do të siguronte një qeverisje vendore plotësisht përfaqësuese në veri dhe do të ndihmonte në de-përshkallëzimin e situatës. as Votimet e parapa për zëvendësimin e kryetarëve, është një hap në këtë drejtim”, thuhet në reagim me shkrim nga shërbimi për shtyp i BE-së.

Pranohet gjithashtu se  në BE janë marrë parasysh shqetësimet e shprehura nga serbët e Kosovës në lidhje me procesin që mundëson zgjedhje të reja lokale.

Në këtë pronocnim porositet gjithashtu se është koha e domosdoshme që të gjithë të kthehen në një situatë ku serbët e Kosovës marrin pjesë aktive në qeverisjen lokale, në polici dhe dhe gjyqësorin në veri të Kosovës.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Veriu i Kosovës: Lista Serbe bojkoton procesin e votimit më 21 prill
Next post Revista Letrare: Pranverë 2024, vjen tani direkt në shtëpi në Shqipëri