BE kërkon de-eskalim në veri të Kosovës sipas 3 pikave të Borellit: Nëse dështohet do të ketë pasoja

Read Time:34 Second

Sot në Këshillin e Bashkimit Evropian janë miratuar edhe konkluzionet sa i përket zhvillimeve në Ballkanin Perëndimor, konkretisht dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Në këtë konkluzion thuhet se Këshilli i Bashkimit Evropian dënon incidentet e dhunshme të ndodhura së fundi në veri të Kosovës dhe ka bërë thirrje për de-eskalim të menjëhershëm të situatës, bazuar në elementete kyçe që janë përcaktuar nga Bashkimi Evropian më 3 qershor 2023.

Gjithashtu në këtë konkluzë thuhet se palët duhet të krijojnë kushte për të mbajtur zgjedhjet të reja në katër komunat në veri të Kosovës.

Shtetet anëtare të BE-së thonë se dështimi për të de-eskaluar tensionet do të ketë pasoja negative.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Memli Krasniqi: Kryeministri Kurti po e izolon Kosovën
Next post <strong>I sfidoj të gjithë ata që janë kundër Kosovës, dhe që janë sot kundër  Albin Kurtit</strong>