BE po përgatit një lëvizje të paprecedentë për Vuçiq-in

Read Time:1 Minute, 3 Second

Komisioni i Bashkimit Evropian, më 12 tetor 2022, do të publikoj raportin e politikave të zgjerimit të BE-së, në të cilin sipas burimeve të “Radio Evropa e Lirë”, do t’i referohet qëndrimit të Serbisë sa i përket harmonizimit të politikës së jashtme dhe të sigurisë me ato të BE-së.

Për mediumin kroat “Jutarnji List” kjo gjë për presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuciq, do të jetë “Dita D” ose “Dita e Vendimit”.

“Përkatësisht, Brukseli tashmë e ka humbur durimin me Aleksandar Vuçiq-in për sa i përket çështjes së sanksioneve, ndërsa së fundmi në Bullgari ka thënë hapur se nuk do t’i vendosë ato. Kjo mund të ketë pasoja të mëdha për rrugën evropiane të Serbisë”.

Sipas njohësve të çështjeve politike, nëse Vuçiq nuk do t’iu bindet kushteve të BE-së atëherë ngrirja e negociatave dhe pezullimi i gjithë procesit të anëtarësimit të Serbisë në BE, do të vihet në shprehje.
Krahas kësaj, Serbia dyshohet se po nxitë edhe valën e emigrantëve në BE si një dhuratë për Moskën.
“Qytetarët e Indisë dhe Tunizisë mund të hyjnë në Serbi pa viza dhe vetëm këtë vit nga ato vende kanë ardhur 15 mijë kërkesa për azil në Austri”, ka shkruar “Vienna Wiener Zeitung”, transmeton “Jutarnji List”.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Bekim Jashari: Vëllezër shqiptarë të Luginës merrni pjesë në regjistrim, tregoni përkatësinë kombëtare
Next post Vesna Peshiq: Puna e Kosovës ka përfunduar, ne thjesht po humbim kohë