Home » Opinione » BESELIDHJA E RE SHQIPTARE 6 Dhjetor 2012

BESELIDHJA E RE SHQIPTARE 6 Dhjetor 2012

PASAPORTA KOMBTARE PJESE THELBESORE E IDENTITETIT SHQIPTAR!

DEKLARATE:DREJTUAR OPINIONIT TE GJERE :
-Diskutimi i hapur edhe shqetesimi i krijuar ,rreth ligjit te mirepritur sa me pare, per dhenjen e te drejtes se shtetesise tere Shqiptareve ngado ndodhen neper bote, natyreshem qe po behet, ndersa me apo pa qellim po perhapet konfuzion :
-Teori djallezore po vihen ne goje te politikaneve partiake te cilet kane kahje pseudo opozitare.
Trajtimi i ceshtjes kombetare nen petkun partiak duke i dhene platformave partiake ngjyra Europiane ,po tenton ta kanalizoje ceshtjen e tille si pjese e nje konflikti midis partive per efekte elektorale.
Pasaportat kombtare na qenkan sipas tyre:
1-Prekje e strategjise kombtare?!
Kur edhe ku, edhe kush na e paska bere kete strategji kombtare dhe na del “-‘se identiteti Shqiptare i tille u beka rrezik’?
2-Dalje nga angazhimet integruese te bashkimit Europian?!
Ku kur edhe ne cfare kapitulli .Shqiperia na qenka angazhuar, se popullit te vet nuk i jep identitetin qe i takon?
3-Se dhenja e pasaportave :’-u beka shkas qe Shqipetaret te lene trojet’?!
Cudi me e madhe se keto nuk ishin degjuar!
Pra duhet qe :
1-Shqiptaret te perfaqesohen nga Telekomi Serb,nga rrjeti i energjitikes Serbe, nga rrjeti infrastukturore Serb edhe nga kalvare te tjere qe te mos largohen nga trojet?
2-Qe nje komb te qendroje i ndare edhe i percare ne zgrip te asimilimit ,se kjo na sjelle mbajtjen e tyre skllever te sllaveve?
Sipas kesaj teorie poshteruese, duhet: qe tere ate spastrim etnik edhe gjenocid te ndodhur ndaj Shqipetareve ,tja leme procesit integrues i cili sido kohrave ka karakter global integrimi?
Pra sipas kesaj teorie ,vete Bashkimi Europian na qenka nje proces i asimilimit dhe pastrimit etnik?
Po ja eshte ceshtje muajsh edhe vete shteti i Kosoves ka me marre te drejten e pasaportes Shengen.
Si do thuhet ,se kjo eshte kunder Shqiptarevet?
Dhenja e te drejtes se shtetesise Shqiptare eshte nje proces human natyralizimi i trajtes se bashkjeteses se nje kombi.
Nese brenda nje kombi nuk ka nje identitet te tille, nje plotesim i kesaj te drejte, integrimet e tjera jane farse dhe demagogji.
Nuk ka argument te qarte, as te justifikuar ,qe na barazon me asnje komb tjeter!
Ne nuk jemi me Shqiptaret e Kosoves, me te lugines se Presheves, me Tetoves, Dibres, etj me Ulqinit etj me Camerise e tj, sikur jane Greket me Qipriotet apo dikush tjeter qe kerkohet te behen analogji.
Ne jemi fare prane ,sa politikat e “shtetit fqinje,” konjukturat mes tyre , nuk munden te mos mirren parasyesh ,se ato ndikojne mes popullit te nje gjaku te nje etnie te nje interesi .
Duke u dhene kete te drejte nga shteti amtare Shqiptareve kjo eshte ,baraz me nje clirim te madh sikur nje skllavi i heq prangat.
Ne kemi ate trajte bashkejetese absurdi ,qe nuk e ka askush popull duke qene komshi me vetveten.
Sa me pare qeveria e Prishtines te heqi kufizimet dhe taksat me Shqiptaret e Presheves ,Medvegjes, Bujanovcit.Ndryeshe behet nje poshtersi duke i trajtuar ata te njejte sikur sllavet.
Perse Ne Shqipetareve na kerkohet te mos i bejme keto lehtesira
Pa shihni syte u placin cfare bejne Sllavet Greket qe, minoritetet e veta e jo me ti kene popull ne troje te veta, u plotesojne tera kushtet i japin tera lehtesirat sa edhe i zgjedhin ne qeverisje kombtare.
Ta harrojne !kush na pengon Ne Shqiptareve te plotesojme keto te drejta duke na e trajtuar:kujdesin amatare e atrore me “nacionalizem” le ta marre pergjigjen njehere e pergjithmone :Ai nuk eshte me aleati i popullit tone .As edhe i mirepritur ne ceshtjet tona ato i zgjidh cdo komb mes vetes. Ne nuk po cenojme kufinjte ato le te mbesin se Ne do i shkermoqim keshtu me leva te tilla si elemente shpirterore te nje kombi.
Por ne kufinjte etnike te njohur edhe deshmuar ne shume dokumente te cilet ishin Shqiptare edhe jane te populluara apo kane ndjesi amtare, ne to te shtrijme politiken kombtare e jo ti trajtojme sikur shtetas te huaj se kjo eshte marrezi.
Edhe te korigjohet ajo :se Shqiperia etnike sikur e kemi venduar eshte nga Nishi deri ne Preveze.
Ne do punojme qe Shqiptaret Krahines se Nishit, Leskovcit, Moll Kuqes etj, te shkojne ne trojet e tyre lirisht. te ndertojne atje jeten e tyre , te vene kurora e lule, te perkujtojne varret e te pareve.Te prekin trojet ku kane lene kujtesen edhe pjese te pandara te shpirtit .Ata jane gjalle e nuk flasim per legjenda.
Le ta mesojne! kuzhdo parti , shoqate a tjeter: se me nuk do lejojme, ta bejne ceshtjen kombtare pjese te lojes se peshtire klanore sikur eshte bere nder dekada.
Pa i realizuar keto te drejta elementare. Ne nuk kemi cfare e duam :as Alenacen Euroaltantike as bashkimin Europian!
Por shprehim bindjen, se keto poshtersi behen ,te ngjizura nder skuta djallzore te politikes klanore ,ngaku shovinizmi dhe megalidheja ,politika diferencuese si gjeostrategji e se keqes ndaj Nesh si popull kane hedhr rrenje nga shekuj. Le ta harrojne ishte kur ishte tani jo me.
Pikerisht per ti prire procesit te nje qeverisje me nje plan unik kombtare ,kemi kerkuar dhe parashtruar:- kalimin ne nje proces zgjedhore mbare unik me perfaqesim trevash, per nje Parlamant. qeveri edhe President te perbashket edhe nese nuk i kemi kufinjte. te bejme ate ,qe bejne tere Shtetet amtare te rajonit me popullin e vet.
Edhe le mos te na e qaje askush hallin Ne nuk bejme lufte. Koha na mesoi :se gjerat qe jane per tavoline te mos i kerkojme neper skutat ku na vrane pas shpine.
Popujt tane te rajonit nuk duan lufte !Ate ja imponuan. Kohet ndryshuan ,me nuk na nxit kush per te bere ate qe u be . Kjo mase eshte per ta zhbere dhe kthyer normalitetin .Nese Shqiptaret bejne qeverisjen e popullit te vet ,ky eshte tregues i garancise , stabilitetit edhe paqes, cdo tjeter konsiderohet farse edhe nuk do i bindemi me!
Kerkojme nga politikanet partite politike sa me pare: ta marrin ne konsiderate kete qe parashtrohet mbi bazen e nje vendimarrje me karakter mbare kombtare ,per te cilet u kemi bere me dijeni.

Fatos Ashiku

 

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress