Besni Bislimi: Shtyrja e zgjedhjeve do ta paraqiste veriun si zonë të menaxhimit të krizave

Read Time:1 Minute, 37 Second

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, ka deklaruar se shtyrja e zgjedhjeve në veri nuk do të ishte opsion e mirë, pasi sipas tij, shtyrja do ta paraqiste veriun si zonë të menaxhimit të krizave, e jo si proces i normalizimit të raporteve.

Bislimi ka thënë për Zërin e Amerikës të enjten se ka vullnet nga partitë politike për pjesëmarrje në zgjedhje, pos Listës Serbe, që siç u shpreh ai, ky subjekt do ta kamuflojë rënien e besimit.

“Zgjedhjet janë themel i demokracisë dhe në një demokraci të mirëfilltë janë institucionet shtetërore që i vendosin afatet për mbajtjet e tyre. Për zgjedhjet ka vullnet nga partitë që të jenë pjesëmarrëse. Ky vullnet mungon vetëm një subjekt politik dhe do të ishte gabim që vullneti politik i shumicës t’i nënshtrohet interesave joparimore të një subjekti politik. Ne besojmë që deklarimin për mospjesëmarrje në zgjedhje e kanë jo për kalkulime momentale, por duke qenë se kanë parë rënien e besimit, duan ta kamuflojnë përmes ikjes nga mbajtja e zgjedhjeve. Shtyrja s’është opsion i mirë. Është opsion i atyre që mendojnë se në këtë moment më mirë është që veriu të jetë zonë e menaxhimit të krizave, e jo të hyjë në proces të normalizimit të raporteve”, ka thënë ai.

Më 23 prill pritet të mbahen zgjedhje të jashtëzakonshme për kryetar të komunave të Mitrovicës së Veriut, Zveçanit, Zubin Potokut dhe Leposaviqit si dhe zgjedhje të parakohshme për dy kuvendet komunale, në Zveçan dhe Leposaviq.

Vendimi për zgjedhjet është marrë pasi kryetarët e këtyre komunave, bashkë me serbë të tjerë, më 5 nëntor të vitit të kaluar dhanë dorëheqje, në shenjë kundërshtimi ndaj vendimit të Qeverisë së Kosovës për të nisur procesin për riregjistrimin e makinave me targa të paligjshme serbe.

Këto zgjedhje ishte paraparë të mbaheshin më 18 dhjetor të vitit të kaluar, por institucionet e Kosovës u detyruan t’i anulojnë ato për shkak se grupe qytetarësh atje, shkaktuan incidente gjatë fazës së përgatitjeve.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Blerim Vela: Vuçiq vazhdon të (keq) përdorë Listën Serbe për të nxitur tensionet në Kosovë
Next post Rusishtja dhe anglishtja: a janё vallё gjuhё pakicash nё Europё?