Blinken-Vuçiq bisedë telefonike, Serbisë i kërkohet marrëveshje me Kosovën

Read Time:41 Second

Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka realizuar një bisedë telefonike edhe me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuciq.

Siç ka njoftuar Presidenca e Serbisë, ata kanë folur për procesin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë.

 “Tri temat kyçe të bisedës telefonike ishin çështja e Kosovës dhe dëshira e administratës amerikane për të arritur një zgjidhje sa më të shpejtë”, shkruan në njoftimin e shkurtër të këtij institucioni të Serbisë.

“Pastaj u bisedua për marrëdhëniet e Republikës së Serbisë me Federatën Ruse, si dhe diversifikimi i burimeve energjetike të vendit tonë”.

“Sekretari i Shtetit, Blinken e informoi presidentin Vuçiq për domosdoshmërinë e arritjes së shpejtë të një marrëveshjeje me Prishtinën”, shkruan në njoftim.

Në këtë deklaratë zyrtare shkruan se  Vuçiq ia prezantoi Blinkenit edhe pikëpamjet e Serbisë.

“Presidenti Vuçiq prezantoi pikëpamjet e Republikës së Serbisë”.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Vjosa Osmani deklarohet për herë të parë për planin franko-gjerman
Next post Blinken-Kurti bisedë telefonike, flasin për dialogun Kosovë- Serbi