Borut Pahor: Nëse Serbia qëndron pas sulmit në Kosovë, heq dorë nga BE-ja

Read Time:1 Minute, 11 Second

Ish-presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor, ka thënë se nëse hetimi i kryer nga Bashkimi Evropian dhe Perëndimi zbulon se Serbia qëndron pas sulmit në Kosovë, kjo do të thotë se Serbia heq dorë nga anëtarësimi i saj në BE dhe mbetet në zonën e interesit të Rusisë.

Në Budva në Mal të Zi, në një konferencë kushtuar të ardhmes së Ballkanit Perëndimor, Pahori ka thënë se do të ishte shumë i zhgënjyer nëse politika zyrtare e Beogradit është prapa sulmit në Banjskë të Zveçanit.

“Nuk e di se çfarë ka ndodhur saktësisht, duhet të shohim se çfarë do të tregojë hetimi. Por, nëse del se Serbia qëndron pas gjithçkaje, do të thotë se në Beograd ka pasur vendim që nuk ka vend në BE, por se mbetet në sferën e interesit të Moskës. Ky do të ishte lajm trishtues dhe do të isha shumë i zhgënjyer nëse do të zbulohej se pas gjithçkaje qëndron politika zyrtare serbe”, ka theksuar Pahor.

Ish-presidenti Pahori ka bërë thirrje që dialogu mes Kosovës dhe Serbisë të vazhdojë.

“Besoj se dialogu do të vazhdojë dhe mbetem përkrahës i zgjerimit të BE-së në të gjithë Ballkanin Perëndimor”, ka thënë Pahor, duke rikujtuar  se ai vitin e kaluar është angazhuar për ta ndihmuar Serbinë me vendimin e saj për t’u anëtarësuar në BE dhe se prandaj, siç ka thënë ai nga disa u kuptua si ‘avokat’ i Serbisë.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Letër nga Vatikani, me porosi nga Papa Françesko
Next post Opozita në Beograd kërkon përgjegjësi nga Vuçiqi për sulmin në Banjskë