Home » Histori

1 Prill 1999 -Dita e mobilizimit të madh të UÇK-së te “Drenica” Durrës

Nga Vaso Papaj Çaste kur mbërrijnë luftëtarët e UÇK te ” Drenica” Durrës me  Prill 1999 Shkrim me rastin e 21 vjetorit të mobilizimit të Përgjithshëm për përballimin e ofensives serbe për Çlirimin e Kosovës sipas Urdhërit nr. 151 dt. 31 03 1999 të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së u ngrit me 01 04 1999 Qendra Kryesore  e Mobilizimit te “Drenica”... 

LIBËR ENCIKLOPEDIK ME RASTIN E 550 VJETORIT TË KALIMIT NË AMSHIM TË GJERGJ KASTRIOTIT SKËNDERBEUT

Nue Oroshi Literaturës Kastriotase po i shtohet edhe një libër enciklopedik me titull:”Gjergj Kastrioti Skënderbeu-Heroi Kombëtar i Shqiptarëve”.Ky është libri i tetëmbëdhjetë me radhë që në këtë 15 vjeçar të  punës atdhetare dhe shkencore që po  e nxjerr në dritë shoqata e intelektualëve shqiptarë ”Trojet e Arbrit”.Për... 

Janari kryefjala e historisë kombëtare dhe kallzuesi i shtetit modern shqiptar

Kur shfletohen kalendarët e shpalosen datat. Ai flet me emrin e misionarëve të Kombit dhe ngjarjeve përcaktuese të fateve të tij. “Dosjer.” Muaji janar është muaji i parë i Kalendait Gregorian.Ai është adoptim nga emri janus, Perendia Romake e dyerve dhe udhëkalimeve.Për shqiptarët ky muaj është i veçantë jo për faktin e fillim vitit të ri por sepse ditët... 

Libri im kushtuar Heroit tonë Kombëtar në vitin Jubilar të 550- vjetorit

Po e sjell në vemendje sot me rastin e 552- vjetorit të kalimit në amshim. Gjergj Kastrioti – Skenderbeu, Moisiu Ynë. Arbërorët e quanin Kryezot.Papët e Romës e emertuan Atlet i Krishtërimit.Studiuesit e artit ushtarak e kanë vendosur në Panteonin e strategëve gjenial përkrah Aleksandrit të Madh, Jul Qezarit, Kostandinit të Madh, Napoleon Bonapartit.Shumë kritikë e krahasojnë... 

Presidenti Ibrahim Rugova do ta donte një Kosovë ndryshe!

Nga: Hysen Ibrahimi, Jemi në prag të 14 vjetorit që kur shkoi në amshim presidenti historik e shpirtërorDr. Ibrahim Rugova. Si, studiues, shkrimtar e politikan, ai u shndërrua dhe mbeti një ikonë për popullin shqiptar, por edhe ndër figurat shumëvizionare dhe përmbajtjesore në botë. Shumë burrshtetas botërorë e kanë cilësuar presidentin Ibrahim Rugova, si lider unik, me qendrime... 

Kongresi i Lushnjes Epoka e Re e historisë moderne të Kombit Shqiptar

Nga Azgan HAKLAJ Çertifikim i Pavarësisë, prolog i qeverisjes demokratike, gurëthemel i parlamentarizmit e shtetit modern shqiptar. Refleksione me rastin e 100 vjetorit. Kemi hyrë në Jubileun e 100 vjetorit të Kongresit të Lushnjes.Është afërmendësh që viti 2020 të mbajë siglën e këtij Kongresi, ashtu siç ishte viti Jubilar i 550 vjetorit të vdekjes së Heroit Kombëtar,... 

NDAHET NGA JETA SHEKULLORI AVDI REXHA, MISIONAR I PAJTIMIT, QËNDRESTAR I DEMOKRACISË, SIMBOL I PAQES…

Sot u nda nga jeta misionari i Pajtimit, veprimtari i shquar i Çështjes Kombëtare Shqiptare, qëndrestari i paepur për mbrojtjen e vlerave të Demokracisë, simboli i Paqes dhe i Solidaritetit Njerëzor, Avdi Rexha, 95 vjeçar. Varrimi bëhet ditën e premte, më 27 Dhjetor 2019, ora 12.00, në vendlindjen e tij, në Bujan të Krasniqes së Malësisë së Gjakovës,Tropojë. I koftë i lehtë... 

AZGAN HAKLAJ – Triumfi i Legalitetit gure themeli i shtetit modern shqiptar

-Në vitin e 95 -vjetorit ky triumf kujtohet me krenari dhe Vepra Madhështore e Mbretit Ahmet Zogu me nostalgji- Nga AZGAN HAKLAJ 24 Dhjetori i vitit 1924 i njohur si Triumfi i Legalitetit është një ngjarje madhore historike, e cila i dha fund anarkisë së brendëshme të provokuar nga Kryengritja e Armatosur e Grushti i Shtetit të 10 qershorit të po atij viti. Historiografia komuniste... 

PËR TY, KUNE BRAHA – LAUKA…!

Nga Rukie RAMA e Bytyçit – Bruksel Jeta ikën por kujtimet mbesin. Të të ngushëlloj Ty… për Kune Brahen (Lauka) është njëlloj sikur të ngushëlloj veten për motren time. I pari fëmi që erdhi para meje si nxënës, atëherë kur isha vetëm 16 vjeç ishte Sibja dhe përfundoi kjo jetëgjatësi e karrieres time me të 12 fëmijët e Kune Brahës dhe Shaban Lahukës,... 

Tiparet fashiste që demonstroi “antifashizmi” serb, maqedonas dhe malazez në qëndrimin ndaj popullit shqiptar të Kosovës me vise gjatë Luftës së Dytë Botërore

Prof.dr.Muhamet Shatri Lufta e Dytë Botërore dhe zhvillimet e saj krijuan kushte të reja gjeopolitike në Ballkan dhe në trojet etnike shqiptare. Gjatë kësaj lufte Kosova me vise e tjera shqiptare të robëruara nga sllavët e jugut u pushtuan nga Italia, Gjermania dhe Bullgaria dhe u ndanë në mes tyre. Në bisedimet rreth ndarjes u theksua se kriter themelor për përcaktimin e kufijve... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch