Home » Histori

21 Vjetori i mobilizimit të madh të UÇK-sëte “Drenica” Durrës

Nga Vaso Papaj Pronari i “Drenicës” së Durrësit, e cila,  shërbeu si Qëndër e Rekrutimit të UÇK-së, dhe njëkohësisht pritësi dhe mobilizuesi,Gani KAPITI, në krye të vullnetarëve të UÇK-së të cilët mbërritën te QR “Drenica” Durrës  me  13 Prill 1999    Çaste kur mbërrijnë luftëtarët e UÇK te ” Drenica” Durrës Prill... 

Amazonat shqiptare përkrah titanëve të lirisë për çlirim kombëtar

Kryengritja e vitit 1911, prologu i shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë.Kruja e dytë Vlona e parë, Ded Gjon Luli flamurtar.Fundi Kristian i dragojëve të shqiptarizmit Ded Gjon Luli dhe Isa Boletini, në kurthin e shtrigave esadiste dhe pusitë e krajlëve të Serbisë dhe Malit të Zi.Revolucioni Xhonturk që filloi në korrik të vitit 1908 ishte një lëvizje borgjeze që lindi... 

Radosllav L. Pavlloviq, Shpërngulja e Serbëve dhe Arbanasve në luftërat 1876 dhe 1877-1878

Instituti Etnografik i Akademisë Serbe, Beograd, 1955-1957 Në luftën e Serbisë dhë Turqisë 1876, kryengritësit serbë nga krahinat ndërkufitare turke Kopaoniku Toplica dhe Llabi, duke luftuar bashkërisht me ushtrinë serbe çliruan familjet e tyre dhe I çuan nga Turqia në Serbi.Me mbarimin e luftës së dytë serbe-turke/187-1878/, Arbanasit, banorët e Toplicës u shpërngulën në... 

Lis i shqiptarizmit përjetësuar në pavdekësi

Nga Azgan Haklaj Dialog me Tahir Sinanin promotorin e tre luftërave për çlirim kombëtar.Asgjë nuk lind prej hiçit e për më tepër qenjet e rralla dhe humane që dhe më të shtrenjtën gjë, me jetën, njësohen me ashtin e Kombit, për të çimentosur skeletin tonë etnik, Lisin Kombëtar, kahmot të dëmtuar, në shekuj të gjymtuar e sakatuar nga sëpatat e konferencave, kongreseve,... 

Anteu i shqiptarizmit- maratonomaku i lirisë, epilog tragjik si eremit në Katakombin e Dragobisë

Refleksione në 95 -vjetorin e Heroit të Popullit- Bajram Currit.Sipas Mitologjisë Greke Anteu ishte një gjysëm gjigand, i bëri i Gjeas (nënës tokë) dhe Poseidonit, (Zotit të detit).Ai jetonte në Lihi në Afrikë dhe kushdo që vinte në territorin e tij e detyronte të luftonte me të dhe rendomtë i mundte të gjithë.Kundërshtari i tij i fundit ishte Herakliu (Herkuli), i cili  e... 

AHMET KRASNIQI – NJERI I PAQES, I LUFTËS, I PËRJETËSISË

Nga:  Kolonel  Ahmet ALISHANI ish shef i Shtabit të Përgjithshëm të FARK-ut, Kosovë Kolonel Ahmet Krasniqi është lindur më 15 Janar 1948 në Zhilivodë të Vushtrrisë, Kosovë, në gjirin e familjes së patriotit Aziz Zhilivoda. Shkollen fillore e kreu në Zhilivod dhe Hade, ndërsa të mesmen në Prishtinë, pastaj regjistrohet në Akademinë Ushtarake të Ushtrisë... 

Shtetet arbërore, Viti Jubilar i 100 -vjetorit të Kongresit Lushnjes, Besëlidhja Kuqezi e 2 marsit

Nga Azgan Haklaj Referendumi i 2 marsit ndaloj puçin kushtetues, mafioz të Dvoran Mubashit dhe grushtin e shtetit të partisë shtet, Rilindjes.Venecia rrezoj piramidën antikushtetues dhe çertifikoj vendimin e arsyeshëm të Presidentit për mbrojtjen e shtetit të së drejtës.Organizatat prestigjoze ndërkombëtare e cilësojnë regjimin e Edi Ramës hibrid që anon nga autokracia.Pak... 

Lufta e Kosovës dhe “Drenica”e Durrësit

Nga Skënder Sadri KAPITI Ish-Qendra e Rekrutimit të luftëtarëve te UÇK-së te “Drenica” Durrës, Viti 1999 Sivjet mbushen 21 vite nga Dita e Mobilizimit të madh të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, kur “Drenica” e Durrësit ,lokali i Gani KAPITIT u shndërrua në Qëndrën Kryesore të pritjes, mobilizimit dhe rekrutimit të vullnetarëve të UÇK-së nga te gjitha trojet... 

SOT PËKUJTOJMË SAKRIFICËN E NJË DITE TË MADHE

Nga Harry BAJRAKTARI – Nderi i Kombit, Amerikë. Para 22 vjetësh, në Prekaz Adem Jashari dhe Jasharajt tjerë në luftë kundër forcave ushtrake serbe, vendosën themelet e lirisë në Kosovë. Qendresa dhe sakrifica e Jasharajve dhe e pjesëtarëve të tjerë të UÇK-së, i teguan botës se liria është më e shtrenjtë se sa vetë jeta. Pas kësaj qëndrese heroike, radhët e... 

Familja Emblematike Jasharaj, flakadan i pashuar i lirisë së Kosovës martire

Drenica u shndërrua në shekullin e XX-të kryeqënder e lëvizjes kombëtare për çlirim, ku spikati Prekazi si bazë e aksioneve të rrufeshme e të guximshme luftarake.Sëpata e Ahmet Delisë, pushkët e Azem Bejtës, Shaban   Polluzhës, Tahir e Nebih Mehës mbajtën gjallë gati një shekull shpresën e çlirimit kombëtar nga Serbia.Në pranëverën e vitit 1981, me dt 13 maj doli... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch