Home » Intervistë

Intervistë me Prof.dr.Zyhdi Dervishi

UNË FALËNDEROJ SHUMË SHOQATËN E SHKRIMTARËVE DHE ARTISTËVE SHQIPTARË ”PAPA KLEMENTI XI ALBANI”, NË SUEDI, PO BËNË NJË PUNË SHUMË TË VYER, NJË PUNË HYJNORE PËR TË AFIRMUAR VLERAT MË TË MIRA TË KULTURËS SHQIPTARE   Intervistën e zhvilloi Fazli Muharremi-Tali[1]   Fazli Muharremi-Tali: Arsyeja e bashkëpunimit me Shoqatën e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptar ”Papa... 

Ja se ç `ka më tha z. Mathieu Aref

Në Oqeanin e madh dhe të thellë dhe të lashtë të historisë sonë të madhe mund të lundrohet vetëm me njerëzit e mëdhenj si Mathieu Arefi , që janë të pajisur me dijen më të madhe për të bërë ballë valëve të çmendura që ngrihen kohë pas kohe mbi historinë tonë .Është krenari kur kemi njerëz të kalibrit të tij dhe me ndihmën e tyre ecim  ballë për  ballë me valët... 

Prof. Xhelal Zejneli: Qeveria e Zaevit dhe sfida shqiptare

Profesor, si e shihni situatën politike në hapësirat shqiptare në Ballkan? Gjendja nuk është e mirë. askush nuk di të tregojë në janë shqiptarët ende në fazën e tranzicionit, apo e kanë tejkaluar atë. Midis partive politike shqiptare, sidomos në Shqipëri, kemi një polarizim të skajshëm, si në asnjë vend tjetër të gadishullit. Udhëheqësit politikë më të lartë të Shqipërisë,... 

“Bota e tingujve per mua tani eshte e pandare”

(Interviste me sopranon shqiptare te fames boterore, Alketa Çela)     Mona Agrigoroaiei: Na thoni, nje permbledhje te shkurter te jetes dhe karrieres juaj.   Alketa Çela; Studimet i mbarova ne kohen e komunizmit dhe ne celjen e demokracise ne Tirane ne Akademine e Arteve. Duke mos ardhur nga nje familje artistesh puna ime ka qene e dyfishte per te arritur ne kete mjedis. Shume shpejt kam fituar... 

Kryetari i Preshevës: Referendumi i vitit 1992 duhet të ketë një tjetër përmbajtje!

Problemet e qytetarëve të Luginës janë më të rëndësishme se sa autonomia dhe ndryshimi i kufijve, ka thënë kryetari i Preshevës Shqipërim Arifi në intervistën e realizuar në emisionin e mëngjesit “SOT” në KTV. “Politikanët në Preshevë për vite me radhë janë thirrur në bazë të referendumit në vitet ’90-të dhe deri më tani është vazhduar të kërkohet perceptim... 

“JU TREGOJ BUKURINË E JETËS SIME, E CILA MA QETËSON SHPIRTIN…”

( Bisedë me Xhemile Adilin, autore e disa librave poetikë ) Nga: Prof. Murat Gecaj publicist e studiues-Tiranë 1.Ke lindur dhe jeton në krahinën e Kërçovës…Aty i kreve dhe mësimet e para, të cilat lanë mbresa të pashlyera në jetën tënde. Më pas u frymëzove, për të shkruar e botuar dy libra për fëmijë…Cilët janë ata, çfarë përmbajnë dhe si u përjetua kjo ngjarje, si... 

Lis Bukuroca : “Shqiptarët e çliruan veten nga Perandorospia Osmane “

E bisedova me Lisin ashtu si çdo ditë, kur shihemi virtualisht, mu për ate  se si  “Shqiptarët  e çliruan veten nga Perandorspia Osmane pesëshekullore, kurse gjysma e kombit do të ripushtohet nga e shtypura pesëshekullor, Serbia.” dhe se kjo pjesa e çliruar nga ne po ripushtohet përsëri nga turqit , dhe kjo rishtas dhe pa luftë .’ Lis, kur  Kryeministri turk u shpreh se, “Shqipëria... 

Serbisë i intereson influenca turke në tokat shqiptare

Përderisa një shtresë e madhe e të mashtruarish me frymën ekstremo-islamike , ( e cila është vetëm për të keqen e kombit shqiptarë ) nuk e kuptojnë që janë viktima të agjenturave  të juaja e kemi pak vështirë. E kemi shumë vështirë , sepse vetëm në Kosovë në çdo 13,5  km katror e kemi një tempull që vjellë pa nda antikombëtarizëm .  Shqiptarët e mashtruar duhen ta... 

Kolonizimi serb i Kosovës , një ëndërr e tyre e pa fund

(Kolonizimi është një process i vazhdueshëm ku nga një qeveri qendrore komandohet domini i një vendi fqinjë apo më largë ; ku bëhet ndërrimi  total i fytyrës etnike te atij vendi) (Colonization (or colonisation) is an ongoing process of by which a central system of power dominates the surrounding land and its components  (people) The term is derived from the Latin word colere, which means... 

Me Luan Ramen për Anzhuinet . Cila ishte Regnum Albaniae ?

Biseda  virtuale është me Luan Ramën kineast, studjues arti, publicist, shkrimtar, ambasador (1991-1992) në Paris, Francë dhe diplomat kulturor i Shqipërisë (1997-2001), duke e përfaqësuar Shqipërinë edhe në UNESCO . Të bisedosh me një studjues , autor të shumë studimeve mbi pikë takimet e kulturave franko-shqiptare, në vijim të zbulimit të personaliteteve të botës shqiptare... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch