Home » Kulturë

Doli nga shtypi libri i titulluar ”FJALOR DHE FRAZA NË SHËRBIMET MJEKËSORESUEDISHT-SHQIP 2

Autor – Prof. FetahBahtiri Nga Hysen Ibrahimi[1] Recension FJALOR DHE FRAZA NË SHËRBIMET MJEKËSORESUEDISHT-SHQIP2 , AUTOR PROF. FETAH BAHTIRI Pas një pune intenzive dhe aspak e lehtë, me një përkushtim të madh të autorit dhe përkthyesit Prof. Fetah Bahtiri, sot e kemi në duar librin e titulluar ”FJALOR DHE FRAZA NË SHËRBIMET MJEKËSORE SUEDISHT – SHQIP 2”.... 

Doli nga shtypi vëllimi më i ri “Fusha e heshtjes” i shkrimtarit Avni Azizi

Sot, doli nga shtypi vëllimi poetik “Fusha e heshtjes” i shkrimtarit Avni Azizi. Botues i këtij libri është Fondi Për Letërsi Art e Kulturë “Brezi  ‘81” Promovimi i kësaj vepre do bëhet në qytetin e Cyrih të Zvicrës me datë 22 qershor 2019, (e shtunë), nga ora 17:30 në adresën:  8004 Zürich, Strassburgestrasse 11, Kati i gjashtë Si dhe të nesërmen... 

BARDHOK RAJTA 70 VJEÇ, SHTATËDHJETË VJET NË UDHË DRITE

Bardhok Rajta po e vazhdimon rrugën e paraardhësve të tij, ndaj dhe në ditën e sotme, të 13 qershorit 2019, në ditëlindjen e tij të 70-të, shumë nga arritjet e tij në jetë ia dedikon familjes, Derës së Rajtës dhe Lurës edhe pse që nga mosha gjashtëvjeçare u largua për në Peshkopi. Në Derën e Rajtës brezat i përcollën njëri-tjetrit traditën si vlerë.Të rinjtë tradicionalist... 

Në 86-vjetorin e ditëlindjes: BARDHYL XHAMA: PUBLICISTI, SHKRIMTARI DHE KOLEGU YNË I MIRË…

Nga: Prof. Murat Gecaj       publicist e studiues Kam pasur fatin që jam njohur shumë vite më parë, me Bardhyl Lame Xhamën. Por njohja jonë u shtua dhe miqësia u forcua, kur në vitin 1980 shkova me punë, redaktor i gazetës “Mësuesi”, ku ai ishte sekretar i Kolegjumit. Menjëherë, dallova te ai njeriun e mirë, korrekt, buzagas e shpirtgjerë.... 

Sofra Dardane Orakull Dodone, flakadan i shpirtit shqiptar

Besëlidhje e re dhe e amshuar e Kulturës Kombëtare Shqiptare. NGA AZGAN HAKLAJ Sofra Dardane është konfirmuar tashmë si festivali më i madh, gjithëpërfshirës e i rendësishëm i folkut, këngës dhe valles shqipe, tradicionale dhe asaj të përpunuar e muzikës moderne.Ajo është kthyer në një referendum qytetaro-artistik.Në edicionin e 17-të që përkon me 20 vjetorin... 

FJALA E REDAKTORIT TË LIBRIT FETAH BAHTIRI – NJË HERO I GJALLË PËR DY DËSHMORË

Sot doli nga shtypi libri i titulluar ”DËSHMORËT E KOMBIT ABAZ DHE ISAK IBRAHIMI”, autor Avdyl Uka, kurse botues, Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, Suedi. Autori i këtij libri, Avdyl Uka, është një hero i gjallë i cili vendosi të shkruaj për dy dëshmorë të Atdheut – për Abaz dhe Isak Ibrahimin, dy kushërinj të cilët u bënë... 

BESNIK MUSTAFAJ – ISH MINISTËR I JASHTËM I SHQIPËRISË, DO TË JETË FOLËSI KRYESOR NË PROMOVIMIN E VEPRËS TË AMBASADORIT LAUKA

Vepra ma e re e ambasadorit, dr. Islam Lauka: “Kosova e kërcenuar nga gjarpri i shtëpisë”, me 31 maj 2019, ditën e premte, ora 12.30, do të promovohet në Tiranë, në sallën “Classic” (250 vendshe) të Hotel Tirana International. Folës kryesor do të jetë z. Besnik Mustafaj-ish ministër i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Shqipërisë (2005-’07), Presidenti aktual... 

VEPRA E AMBASADOR DR. ISLAM LAUKA: “KOSOVA E KËRCENUAR NGA GJARPRI I SHTËPISË” DO TË PROMOVOHET DHE NË TIRANË

Ramiz LUSHAJ Vepra ma e re e ambasadorit, dr. Islam Lauka: “Kosova e kërcenuar nga gjarpri i shtëpisë”, pas promovimit në Bibliotekën Kombëtare Universitare të Prishtinës (19 prill) dhe në komunën e Deçanit të Kosovës (10 maj), në fund të këtij muaji, më 31 maj 2019, ditë e premte, ora 12.30, do të promovohet edhe në Tiranë, në sallën “Classic” (250 vendshe) të... 

Recension – THIRRJE PËR NDËRGJEGJËSIM POLITIK KOMBËTAR

Bedri TAHIRI (Skënder S. KAPITI, PESË LETRA DREJTUAR KOMBIT, Lena, Prishtinë, 2019) Sot, më 20 maj 2019, shtypshkronja dhe SHB LenaGraphic, nxori në dritë librin e Skënder S. Kapitit nga Durrësi, me një titull simbolik ”PESË LETRA DREJTUAR KOMBIT”.Në cilësinë e redaktorit, librin e lexova dhe e rilexova qysh në dorëshkrim, andaj edhe e tumira botimin e tij. Skënder... 

Jonida Maliqi performon në finalen e madhe të Eurovizionit

Nën moton “Guxo të ëndërrosh” është hapur Finalja e Madhe e Eurosong-ut. Përfaqësuesja e Shqipërisë, Jonida Maliqi, ka performuar e dyta me radhë. Maliqi me ekipin e saj, interpretoi këngën “Ktheju tokës”, që iu kushtohet emigrantëve shqiptarë nëpër botë. Edhe këtë herë, performanca e saj u prit me duartrokitje e brohoritje të shumta nga publiku. Shqipërinë... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch