Home » Kulturë

LUTFULLAH BABA NË ALTARIN E MISTIKËS

Esé nga Sheh Hasan Muzli SELIMI “… N`saher vakt e dha teslimin,      Për këtë popull bashkë kombëtar,… … Mos t`mërzitesh o nana jonë,   Ne do rrimë bashkë përditë, Është e rëndë kjo rruga jonë…”           Sa kam mbaruar një shenim në fletët e mia të zakonshme. Kam vendos të mos pushoj... 

PO RRITET NJERIU TEK NJERIU

Nga Ramiz LUSHAJ Ike ti Zojë, Nanloke e Mirë Në këtë Kohë të Vështirë 90 vite ti mban mosha e Emni, I rrite 9 fëmijë- Yje Kelmendi. Bijë në Shkrelin e Rugovës. Nuse në Vuthajt e Gucisë. Te dyja të rriten Nanëmadhe. I pate si dy duart, si dy sytë. Në Rugovë – te Rexh Avdia i Shkrelit Në Vuthaj – te Cung e Isuf Dedusha Jetë n’dy kulla... 

Ndërron jetë aktorja e mirnjohur 85 vjeçare, Leze Qena

Leze Qena ishte aktore e shum filmave serik vendorë, rolet e së cilës do të mbesin gjithmonë në mend. Roli i saj si aktore ishte në serialin e fundit vendorë ” Çka ka shpija”. Qytetarët e Kosovës e kanë nderuar aktoren e mirënjohur Leze Qena, duke ndezur qirinj në ora 20.00, në ballkonet e tyre në nderim të saj  Read More »

Punë e madhe krijuese e anëtarëve të shoqatës së shkrimtarëve shqiptar në Suedi

Anëtarët e kësaj shoqate janë të përkushtuar që para lexuesve të dalin me libra cilësor dhe kësisoj vetëm gjatë këtij viti dolën në dritë pesë tituj të rinj të zhanreve të ndryshme që u priten mirë nga kritika letrare Nga XHAVIT ÇITAKU Pa dyshim Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptar “ Papa Klementi XI Albani”, Suedi, është bërë një ambient i pasur... 

Unioni Artistik i Kombit Shqiptar uron të gjithë besimtarët bektashinjë

Gezuar ditën e shpresës e ringjalljes së njerëzimit! Gezuar ditën ku çdo gjë rigjallërohet, lind shpresa, ringjallja e gjithë njerëzimit.Gezuar festën e Sulltan Nevruzit.Gezuar ditëlindjen e Hazreti Aliut.Uron të gjithë demokratët e Shqipërisë:Gezuar ditën e fitores së demokracisë mbi diktaturën më të egër, më gjakatare, më çnjerëzore në Europë, mbi të vetmin... 

Romani “RRUGA PA ADRESË” i autorit Mustafa Ismaili dhe brenga Kosovare e pavarësisë

Albert Z. ZHOLI (Shkrimtar-publicist) Ky roman është një rrëfim drithërues i dramës kosovare të vitit 1999, kohë që përkon me shpërbërjen e ish-Jugosllavisë. Në fakt drama e Kosovës është edhe më e hershme, qyshkur territori dhe populli i saj u ndanë prej Fuqive Evropiane dhe iu dhuruan Jugosllavisë. Por, viti 1999, solli një kthesë historike dhe një rritje të konfliktit... 

POETI IDRIZ GASHI, DËSHMON SE ËSHTË NJË KRIJUES ME DHUNTI TË DALLUAR POETIKE

Nga Hysen Ibrahimi Mitrovicë, 14.03.2020 Sot doli nga shtypo libri i radhës i titulluar ”O JETA IME”, (Përmbledhje me poezi), 2020, i poetit Idriz Gashi, botues Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, Suedi. Idriz Gashi, në librin e tij të radhës ”O JETA IME”, (Përmbledhje me poezi),... 

KJO “PIKTURË MURALE” MË SJELL NOKSHIQIN E HISTORISË, VENDLINDJEN, KOMBIN TIM SHQIPTAR, NË TEKSASIN E AMERIKËS

-Falenderim Publik nga veprimtari i shquar shqiptaro-amerikan Zekë NOKSHIQI në Teksas- SHBA për miqtë e tij Ismail Uka- nga Vushtria e Kosovës, Drin Ahmeti- nga Bujanovci i Luginës së Preshevës, Ramiz Tafilaj nga Deçani i Kosovës – Këto ditë marsi Familja jonë e madhe Nokshiqi nga krahina e Plavë-Gucisë, të emigruar në vitet e Demokracisë nga Tropoja në Fort Worth të Teksasit... 

Përqasje konkrete e dashurisë së humbur

Disa fjalë rreth librit “ Pyesni “ zemrën”, autore e të cilit është Emine Hoti, që jeton, krijon e punon në Norvegjinë e largët Nga XHAVIT ÇITAKU Emine Hoti tashmë është bërë emër i njohur në krijimtarinë letrare duke i botuar gjashtë libra të zhanreve të ndryshme në artin krijues: një roman, një ese dhe katër libra të tjerë me poezi. Libri i saj i fundit poetik është... 

Nr. 40-Revista DIELLI DEMOKRISTIAN (Vjenë, mars 2020)-shqip dhe gjermanisht

I/E nderuar/a, në emër të këshillit redaktues, kemi kënaqësinë e veçantë të ju dërgojmë numrin e dyzetë të revistës në formë elektronike ”Dielli Demokristian”, e cila u redaktua nga vullnetarët tanë në Vjenë. Kjo revistë botohet një herë në tre muaj. Numri i saj i parë u editua para pothuajse dhjetë viteve, në qershor 2010. Për më shumë para jush... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch