Home » Lajme

Richard Grenell takon Thaçin dhe Kurtin në Berlin

Hendeku politik mes Hashim Thaçit dhe Albin Kurtit është aq i thellë saqë do të duhet angazhim i madh amerikan në njërin nga qytetet më me ndikim në politikën europiane, Berlin, për ta jetësuar takimin mes tyre. Nesër në kryeqytetin gjerman do të mbahet konferenca “Ballkan Dialogues” (Dialogët e Ballkanit), organozuar nga Instituti “Lindje-Perëndim”. Ishte e planifikuar... 

Lorik Cana grumbullon 60 mijë dollarë brenda natës për të ndihmuar Shqipërinë

Në Shtetet e Bashkuara ndodhet ish futbollisti dhe kapiteni i kombëtares shqiptare në futboll, Lorik Cana. Ai erdhi në ShBA ditën kur Shqipëria u godit nga tërmeti që shkaktoi shumë vdekje. Tragjedia i ndryshoi misionin në Amerikë. Në vizitën që kishte planifkikuar të festonte për 107 vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë, ai po grumbullon fonde për të ndihmuar të prekurit... 

Komisioni Evropian ndihmon Shqipërinë me 15 milionë euro

Komisioni Evropian do t’i japë Shqipërisë një ndihmë prej 15 milionë eurosh pas tërmetit shkatërrues të 26 nëntorit, ku humbën jetën 51 persona në Tiranë, Durrës dhe në Thumanë. Komisioni Evropian do t’i japë Shqipërisë një ndihmë prej 15 milionë eurosh pas tërmetit shkatërrues të 26 nëntorit, ku humbën jetën 51 persona në Tiranë, Durrës dhe në Thumanë. “BE-ja... 

Oliver Varhelyi: Qeveria e re e Kosovës të rifilloj dialogun me Serbinë

Komisionari i ri për Zgjerim i BE-së, Oliver Varhelyi, deklaroi se shpreson që Qeveria e re e Kosovës do të punojë për të rifilluar dialogun me Beogradin, përfshirë hapat siç është heqja e tatimit 100 për qind për mallrat serbe. Ai këto komente i bëri në tryezën e rrumbullakët për integrimin evropian të Ballkanit Perëndimor në Parlamentin Evropian (PE), e cila u mbajt... 

Nxënësit e SHMT “Presheva” ndezën qirinj në shenjë solidarizimi me viktimat e tërmetit

Parlamenti i nxënësve të Shkolles se Mesme Teknike “Presheva” ne Preshevë, kanë bërë ndezjen e qirinjëve në shenjë solidarizimi me viktimat e tërmetit të fundit që ndodhi në Shqipëri. Ndezjen e qirinjëve e kane bere para bustit te Skenderbeut ne oborrin e kesaj shkolle, si shenjë solidariteti ne nderim të jetëve të humbura dhe të prekurve nga tërmeti, me moton “Jemi... 

Në vend të urimit, për Ju, President i dashur, Ibrahim Rugova

Nga Hysen Ibrahimi Presidenti Ibrahim Rugova ishte dhe mbeti misionari më bindës i të gjitha kohërave, si ideator i rrugëtimit drejt pavarësisë së Republikës së Kosovës. Karakteristikë e veçantë e juaja qe, mënyra e të komunikuarit, mënyra e sjelljes me njerëz të niveleve të ndryshme, ku ne kemi hetuar se Ju keni ditur t’i motivoni të gjithë për të punuar dhe vepruar... 

Drejtues të pushtetit lokal bënë homazhe në përkujtim të masakrës së Isëukajt

“Një komb që harron të kaluarën, nuk ka të ardhme” thënie kjo e Winston Churchill, shkruan kështu në profilin e tijë në rrjetin social fb, zëvendës kryetari i komunës së Preshevës, Armend Aliu. Së bashku me kryetarin e kuvendit, Sami Salihu, me këshilltarë të kuvendit komunal si dr. Avni Nuhiu dhe Fidan Nuhiu në prani të vendasve dhe qytetarëve që erdhën për... 

Në nëntorin e përlotur nga tërmeti në Shqipëri, SHKA “DARDANIA” shënon 25 vjetorin e saj

Mblidhen edhe mjete financiare nga shënimi i 25 vjetorit të saj, në vlerë prej 2760 Fr.- nga të pranishmit. Edhe për kundër rrethanave të vështira të popullit tonë këto dita, SH.K.A  “Dardania” nga Winterthuri kishte pregadit me kohë festën e 25 vjetorit të themelimit të saj, dhe festën e 28 Nëntorit,  mandej festën e Pavarësisë së Shqipërisë dhe festën... 

Këngëtarja me famë botërore, Bebe Rexha vizitoi Shqipërinë

Këngëtarja me famë botërore, Bebe Rexha, mbërriti në Bubq, ku po viziton një nga familjet e prekura nga tërmeti i 26 nëntorit. “Është shumë e vështirë të jem në Shqipëri në këto kohë të vështira, jam prej disa orësh këtu në Shqipëri, vetëm për kaq mund të qëndroj, të bëj shkëputje nga turneu im. Puna nuk përfundon këtu në këtë moment, dua të sigurohem... 

ORGANIZOHET SESION SHKENCOR NË NDERIM TË ATË SHTJEFËN GJEÇOVIT (1874-1929)

Enver Sulaj Në 90-vjetorin e vrasjes ORGANIZOHET SESION SHKENCOR NË NDERIM TË ATË SHTJEFËN GJEÇOVIT (1874-1929)  Zym-Prizren, 1 dhjetor Shoqata e Intelektualëve Shqiptarë “Trojet e Arbrit” (Prishtinë) dhe Shoqata e Shkrimtarëve “Shtjefën Gjeçovi” (Zym) kanë organizuar dje sesionin e veçantë shkencor “Atë Shtjefën Gjeçovi 1874-1929”,... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch