Home » Lajme

Kryetarja Ardita Sinani priti në takim projektantët e angazhuar pranë Ministrisë së Sportit në Serbi

Postimi i znj. Sinani: E shoqëruar nga Sekretari i Qendrës Sportive “Presheva”, z. Besim Nasufi dhe koordinatori i Zyrës për Zhvillim Ekonomik, z. Besim Shabani prita në takim projektantët e angazhuar pranë Ministrisë së Sportit në Serbi. Me mysafirët diskutuam për fillimin e procedurave për përpilimin e projektit për ndërtimin e Hallës së Sportit. Me këtë... 

Dardan Molliqaj: Ripërcaktimi i kufijve mes Kosovës dhe Serbisë është zgjidhja e vetme

Kryetari i Partisë Socialdemokrate, Dardan Molliqaj ka deklaruar se ripërcaktimi i kufijve mes Kosovës dhe Serbisë është zgjidhja për marrëveshjen përfundimtare. Në prezantimin e manifestit të PSD-së, Molliqaj tha se në qendër të kësaj marrëveshjeje finale duhet të jetë barazia dhe vullneti i popujve dhe rrjedhimisht, sipas tij, edhe vetëvendosja e Kosovës për t’iu bashkangjitur... 

Osmani priti në takim një delegacion të Këshillit Nacional të Luginës së Preshevës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, sot priti në takim një delegacion të Këshillit Kombëtar Shqiptar për Luginën e Preshevës, të përbërë nga Ragmi Mustafi, Lirona Zuka dhe Alban Alili. Osmani me këtë rast ka shprehur gatishmërinë për ta mbështetur Këshillin Kombëtar Shqiptar të Luginës së Preshevës. Ajo ka bërë të ditur se në vazhdimësi angazhohet për promovimin... 

Enciklopedia e krimeve komuniste ne Mirditë

Nue Oroshi Loen Molla Enciklopedia e krimeve komuniste ne Mirditë Mirdita ka qenë një Krahinë në Shqipëri që ka pasur një rezistencë të gjatë antikomuniste deri në vitin 1952.Në Mirditë diktatura kriminale komuniste ka vrarë dhe masakruar pa gjygj shumë atdhetarë shqiptarë që i takonin familjeve tradicionale Mirditore që e ruajtën me përkushtim moton e nderit, besës... 

FTESË: Promovohet në Elbasan “ARBËRESHËT midis realitetit dhe mitit”

FTESË Promovohet në Elbasan “ARBËRESHËT midis realitetit dhe mitit”i autorit FATMIR TOÇIBotim i Shtëpisë Botuese TOENAOrganizatorë:Universiteti “Aleksandër Xhuvani”, ElbasanKlubi i Krijuesve ElbasanInstituti i Librit dhe i Promocionit, Tiranëtë enjten, më 20 janar 2022, ora 11:00,në mjediset e Universitetit “Aleksandër Xhuvani”,... 

Serbët e Kosovës votuan në Serbi përderisa shqiptarët e Luginës së Preshevës i bojkotuan

Sot në Serbi është zhvilluar referendumi për ndryshimet kushtetuese, në pjesën që ka të bëjë me gjyqësorin Mbrëmë vonë, Komisioni i Zgjedhjeve atje ka marrë vendim që serbët e Kosovës të votojnë në katër qytete të Serbisë si: Kurshumlia, Rashkë, Novi Pazar dhe Vranjë, kjo pasi Kosova nuk lejoi mbajtjen e referendimit serb në Republikën e Kosovës. Për këtë... 

Opinion-Shtetet e Quint-it do të duhej të mos harrojn edhe Krahinën e Preshevës!?

Shkruan: Refik Hasani Asnjëherë shtetet e Quint-it  nuk i kan kërkuar me ngulm dhe nuk i kan bërë presion Serbisë  pas përfundimit të luftës së  UÇPMB-ës dhe Marrëveshjes së Konçulit, që Serbia  të kthej Lapidarin e UÇPMB-ës në Preshevë. Asnjëherë shtetet e Quint-it  nuk i kan kërkuar me ngulm dhe nuk i kan bërë... 

O Ju intelektualë patriotë, demokratë dhe proamerikanë reflektoni e mos gaboni?

Skënder Sadri KAPITI Shkaku që më shtyu për ta shkruar këtë shkrim është gabimi dhe rënia në kurthin antiamerikan të foltores së Berishës. SHBA kanë shpallur  Berishën person “non grata” për korrupsion  dhe Berisha organizon foltore e protesta kundër këtij sanksioni që i kanë vënë atij SHBA-të. Në mbështetje të Berishës është mobilizuar... 

“Personaliteti shumëplanesh i Mustafa Merlika- Krujes dhe ndihmesa e tij themelore në jetën kulturore e politike të Kombit shqiptar , me rastin e 135-vjetorit të lindjes (1887 – 2022).”

Shoqata “Trojet e Arbrit “më 10 qershor 2022 në Prizren organizon sesionin e V-të, të veçantë shkencor me temën:“Personaliteti shumëplanesh i Mustafa Merlika- Krujes dhe ndihmesa e tij themelore  në jetën kulturore e politike të Kombit shqiptar , me rastin e 135-vjetorit të lindjes (1887 – 2022).” Ftohen studiuesit shqiptarë të cilët... 

Kuvendi i Kosovës miraton rezolutën për ndalimin e referendumit serb

Kuvendi i Kosovës me 76 vota pro ka miratuar rezolutën kundër lejimit të organizimit të referendumit të Serbisë brenda territorit të Kosovës. Pos Vetëvendosjes si parti në pushtet, rezoluta u përkrah nga deputetët e Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës. Driton Selmanaj i LDK-së abstenoi. Përmbajtja e rezolutës: 1. Kuvendi si përfaqësues... 
© 2022 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress