Home » Ndërkombëtare

“Der Standard”: Nëse nuk ka qeveri deri më 24 shkurt, në Kosovë ka zgjedhje

Është bërë e ditur se gazeta e përditëshme austriake me emrin “Der Standard” i ka dedikuar një shkrim të shkurtër edhe aktualitetit politik në Kosovë. Partitë politike në Kosovë që po kërkojnë formimin e qeverisë, LVV dhe LDK, kanë mosmarrëveshje vetëm sa i përket pozitës së presidentit të vendit ka shkrar kjo gazetë dhe se koalicionin mes këtyre dy partive e... 

Për anëtarësinë e Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani” Suedi dhe mqitë e saj:

Kuvendi i Tretë Zgjedhor i Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani”, Suedi (SHSHASHS). Kryetar u rizgjodh Hysen Ibrahimi, i cili është dëshmuar shkelqyeshëm dy mandante për punën dhe aktivitetet e shoqatës. Dokumentarin e përgaditi: Hyrë Tejeci Murati, Anëtare e Nderit e Shoqatës SHSHASHS Dokumentarin e keni në Youtube, në... 

Atdhe Nuhiu hyn në fund të ndeshjes dhe ia sjell fitoren ekipit të tij

Futbollisti nga Presheva, Atdhe Nuhiu ka treguar veten në ndeshjen e Championship ndaj Leeds, realizoi gol dhe dhuroi një asist.Fillimisht në minutën e 87-të asistoi për Murphyn, ndërsa në minutat shtesë (90+4), realizoi vet golin e fitores për klubin e tij. Me këtë fitore, Wednesday mbledh 42 pikë në pozitën e gjashtë, 10 pikë më pak se Leeds që gjendet në të dytën.  Read More »

DOLI NGA SHTYPI ROMANI “MISTERET E KOHËS” AUTORE, ELHAME GJYREVCI

Nga Hysen Ibrahimi, redaktor i librit. Botues: Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani”, Suedi. Në romanin e titulluar “MISTERET E KOHËS”, lexuesi do të vërejë vetëdijen e qenies njerëzore në rrugë të gabuar, por edhe të atyre që ndihen përgjegjës për identifikimin e këtyre ngjarjeve për t’i eliminuar, mundësisht, në tërësi,... 

Mesazhe urimi me rastin e ndrrimit të motmoteve

Gëzuar 2020!Mesazh urimi me rastin e ndërrimit të motmoteve.Gëzuar 2020!Posted by Shqiprim Arifi on Tuesday, December 31, 2019 Të nderuar qytetarë të Komunës së Bujanocit, Në prag të përfundimit të vitit 2019, Ju dëshirojë të keni përfunduar me sukses të gjitha obligimet tuaja, t’i keni përfunduar me nderë detyrat e besuara, të keni korrur suksese në profesionet... 

Mediat ndërkombëtare, mospajtimet mes LVV-së dhe LDK-së i kanë cilësuar lojë pokeri

Mediat prestigjioze ndërkombëtare kanë komentuar zhvillimet e fundit në Kosovës, duke njoftuar për konstituimin e Kuvndit të Kosovës. Mospajtimet mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe LDK-së, janë cilësuar lojë pokeri mes dy subjekteve fituese, teksa theksohet se për shkak të mosmarrëveshjeve mes dy subjekteve fituese, deri dje opozitare, vendi rrezikon të shkojë në zgjedhje të reja. Rrjeti... 

PËR TY, KUNE BRAHA – LAUKA…!

Nga Rukie RAMA e Bytyçit – Bruksel Jeta ikën por kujtimet mbesin. Të të ngushëlloj Ty… për Kune Brahen (Lauka) është njëlloj sikur të ngushëlloj veten për motren time. I pari fëmi që erdhi para meje si nxënës, atëherë kur isha vetëm 16 vjeç ishte Sibja dhe përfundoi kjo jetëgjatësi e karrieres time me të 12 fëmijët e Kune Brahës dhe Shaban Lahukës,... 

Vlera e Milot Rashicës shkon në 35 milionë euro

Futbollisti i Kosovës Milot Rashica, po kalon nëpër një formë të jashtëzakonshme në Bundesliga. Krahas formës së mirë Milot iu ka rritur edhe vlera financiare. Vlera e tij tani ka arritur në 35 milionë euro. Kjo bëhet e ditur nga faqja transfermarkt.de përcjellë Klan Kosova. Sipas llogaritjes 23 vjeçari është lojtari i 34-të më i shtrenjtë në ligën elitare gjermane.  Read More »

HYRË TEJECI – AMBASADORE NË KOSOVË E SHOQATËS SË SHKRIMTARËVE DHE ARTISTËVE SHQIPTARË ”PAPA KLEMENTI XI ALBANI”, SUEDI

Nga fjala e recensentit të librit, Prof. Isuf Bajraktari HYRË TEJECI – AMBASADORE NË KOSOVË E SHOQATËS SË SHKRIMTARËVE DHE ARTISTËVE SHQIPTARË ”PAPA KLEMENTI XI ALBANI”, SUEDI (Libri i titulluar ”HYSEN IBRAHIMI-HERO I HESHTUR I DRITËS” autore Hyrë Tejeci-Murati, u përurua në Ängelholm të Suedisë, Ängelholm, 7 dhejtor 2019) Për një fjalë të këtij libri mu... 

Xhudistja kosovare e detyroi Kinën që të njohë simbolet e Shtetit të Kosovës

Nga Skënder Sadri KAPITI Të lumtë Distria! Na bëre krenar çdo shqiptar, pasi sot triumfuat jo vetëm Ju dhe trajneri i madh Kuka, por triumfoi edhe kombi, edhe Kosova. Kjo, pasi e Arta që stolise Kosovën është fitore jo vetëm sportive, por edhe politike, prestigji dhe imazhi kombëtar për Shtetin Kosovës, sepse Ju triumfuat në Kinë , në shtetin e madh i cili nuk e njeh akoma... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch