Home » Ndërkombëtare

Çitaku-Daçiqit: Kurti i burgosur në Serbi kur ju keni qenë ministër

Ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Citaku, është dukë marrë pjesë në seancën e sotme të Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Si rëndom para këshillit, Çitaku ka shpalosur faktet dhe përparimin e Kosovës. Temë është bërë kësaj here nga ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq edhe kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, për të cilin Çitaku ka pasur përgjigjet... 

Ivica Daçiq: Jemi të gatshëm të rifillojmë bisedimet nëse Prishtina heqë dorë nga taksa

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiq ka përsëritur sonte në Nju Jork se vendi i tij është i gatshëm të rifillojë bisedimet e ndërprera me Prishtinën zyrtare nëse kjo e fundit do të heqë dorë nga taksat e vendosura një vit më parë ndaj mallrave serbe. Ai kujtoi futjen e taksave 100 për qind të mallrave serbe dhe theksoi se ‘Prishtina mori një vendim të tillë pas votimit... 

Ambasadori gjerman: Marrëveshja me Serbinë është në interes të Kosovës

Christian Heldt, ambasadori gjerman, ka thënë se Gjermania nuk dëshiron ta nxitë askënd për marrëveshje të ngutshme, por dëshiron që të arrihet marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë. Po ashtu, Heldt ka thënë se marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë nuk duhet nxituar, por sipas tij, marrëveshja përfundimtare me Serbinë është në interes të Kosovës. Ai gjithashtu ka thënë... 

Në New York protestuesit do t’i kujtojnë Serbisë krimet në Kosovë, Bosnjë e Kroaci

Të martën e javës që vjen në New York do t’i kujtohen Serbisë krimet e bëra në Kosovë, Bosnjë e Kroaci. Para konsullatës serbe, komuniteti shqiptaro-amerikan, boshnjako-amerikan dhe ato kroate do të kërkojnë drejtësi për 70 mijë viktimat e dhunës seksuale, duke i bërë thirrje Serbisë për të identifikuar kryerësit e krimeve të tmerrshme. Në Amerikë të martën do... 

Një delegacion nga Lugina e Preshevës vizituan Berlinin

Përveç Albin Kurtit për disa takime joformale, në Berlin ishte të mërkurën dhe të enjten dhe një delegacion nga Lugina e Preshevës. Ende pa eskortë policore erdhi fituesi i zgjedhjeve parlamentare të Kosovës, Albin Kurti, në Berlin. Politikani ende në pritje për t’u bërë kryeministër i Kosovës dhe që me humor e quan situatën e tij aktuale në prag të negociatave... 

Bashkimi Evropian është duke monitoruar nga afër çështjen e helmimit të zyrtarëve të KQZ-së

“Ne kemi parë raportimet në lidhje me numërimin  fletëve të votimit nga Serbia. Ne jemi në pritje të rezultatit të hetimeve në vazhdim. Misioni i Vëzhgimit të Zgjedhjeve në BE po monitoron nga afër situatën”, ka thënë zëdhënësja e BE-së, Maja Kocijançiq, transmeton Express. Njëzet e gjashtë persona kanë kërkuar dje ndihmë mjekësore pas kontaktit që këta... 

Turqia pritet të ketë pasoja shkaku i festimit pas fitores ndaj Shqipërisë

Turqia mund ta pësojë shumë keq nga UEFA, pas fitores së mbrëmshme minimale ndaj Shqipërisë. Kombëtarja turke fitoi me një gol në fund të ndeshjes ndaj Shqipërisë, mbrëmjen e djeshme në Stamboll. Goli i Cenk Tosun ishte vendimtar për të ardhmen kualifikuese të vendasve, aq sa futbollistët në fushë nuk u përmbajtën në festime. I gjithë stafi u drejtua për te... 

Joseph Borel: Marrëveshja Kosovë-Serbi do të jetë prioriteti im

Shefi i ri diplomacisë së BE-së Joseph Borel thotë se dialogu midis Beogradit dhe Prishtinës po zgjat shumë, se situata aktuale nuk mund të vazhdojë dhe se duhet të arrihet një marrëveshje, mbi të cilën ai do të angazhohet me mirësjellje dhe së pari do ta vizitojë Prishtinën, pasi, siç thotë ai, Serbinë tashmë e njeh mirë. “Një gjë është e qartë: Kosova dhe... 

Erdogan: Marrëveshja Kosovë-Serbi thelbësore për stabilitet e paqe

Presidenti i Turqisë Recep Tayip Erdogan deklaroi se vendi i tij është i gatshëm të bëjë ç` është e mundur për zgjidhjen e çështjes së Kosovës. Kreu i shtetit turk mbërriti në Beograd për një vizitë zyrtare, ku u prit me nderime ushtarake, ndërsa në krah i qëndronte homologu serb, Aleksandar Vuçiq. Mediat serbe pretendojnë se Erdogani ka nënvizuar që arritja... 

BE: Qeverinë e re të Kosovëse presin detyra të rëndësishme

Zëdhënësja e Bashkimit Evropian, Maja Kocijançiq tha se “6 tetori ishte një ditë e mirë për demokracinë në Kosovë”. Në reagimin e saj fillestar pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare që u mbajtën në Kosovë, Kocijançiq theksoi se ishte shumë pozitiv fakti, se në këto zgjedhje, votuan më shumë qytetarë se në ato të mëparshmet në vitin 2017. Kocijançiq potencoi... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch