Home » Ndërkombëtare

Diaspora shqiptaro-kanadeze dhuron 135 mijë dollarë për të prekurit nga tërmeti

Është bërë e ditur se diaspora shqiptaro-kanadeze ka dhënë kontributin e tyre financiar prej 135.000 $ për të mbështetur përpjekjet e lehtësimit në Shqipëria pas tërmetit shkatërrues që mori shumë jetë dhe la të tjerë të pastrehë. Po ashtu diaspora kanadeze shpreh mirënjohjen e thellë për qeverinë kanadeze dhe për të nderuar David Lametti për rritjen e çështjes... 

Libri i titulluar “HYSEN IBRAHIMI-HERO I HESHTUR I DRITËS”, u përurua në Ängelholm të Suedisë

Nga: Fjala e redaktorit të librit, Prof. Fetah Bahtiri I PRIRË NGA NJERIU ME VULLNET, VRULL E ENERGJI TË JASHTËZAKONSHME – HYSEN IBRAHIMI, SHOQATA SHPEJT U SHNDËRRUA NË NJË LLOJ AKADEMIE (Libri i titulluar ”HYSEN IBRAHIMI-HERO I HESHTUR I DRITËS” autore Hyrë Tejeci-Murati, u përurua në Ängelholm të Suedisë, Ängelholm, 7 dhejtor 2019) Në botën në... 

VESELI PAS INTERVISTIMIT NË HAGË: SERBIA KA KRYER SPASTRIM ETNIK NË KOSOVË

Kryetari i Partisë Demokratike, Kadri Veseli për rreth tri orë është intervistuar nga Zyra e Prokurorit të Specializuar lidhur me luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Veseli pas intervistës ka dhënë një deklaratë për media. “Siç kam premtuar publikisht, sot jam paraqitur për intervistim. E kam përfunduar intervistën. Vitet 90’ta kanë qenë vite të rënda për... 

Ylljet Aliçka “Rrëfenja me ndërkombëtarë” – botohet në Iran

Të nderuar miq të librit, Romani “Rrëfenjë me ndërkombëtarë” i shkrimtarit Ylljet Aliçka sapo qarkulloi në gjuhën persiane nga shtëpia botuese iraniane Degarandishan Publishing House, përkthyer nga Sadaf Abedian, studiuese në Qendrën e Edukimit dhe Përkthimit, në Danimarkë. Ky botim i fundit pason botimet e këtij romani në Francë, Norvegji... 

Hysen Ibrahimi, rizgjedhet kryetar i Shoqatës sëShkrimtarëve dhe Artistëve Shqitptarë ”Papa Klementi XI Albani”

Aktivitet i pakursyer për të hedhur në dritë krijimet letrare dhe të mirën e dhënë për atdheun Suedi, Ängelholm, 7 dhjetor 2019 Pas një pune të mundimshme u arrit që të botohen dhjetë libra “Thesar Kombëtar i Mërgatës Shqiptare në Suedi”, përmbajtja e të cilëve është e përkushtuar kryesisht aktivitetit të pasur të mërgimtarëve tanë në këtë vend të largët. Kryetar... 

MANIFESTIMI TRADICIONAL “ORA E MALEVE” NË RROZHAJË

Në dy ditë rradhazi, më 6 e 7 dhjetor 2019, po mbahet në Rrozhajë Manifestimi Tradicional “Ora e Maleve”, Edicioni i XI-të i tij, te Qendra për Kulturë dhe Hotel “Aldi”. Program ii veprimtari mjaft i pasur: Ekspozita “Guri i Nuses” i piktorit mirditor Pjetër Marku (te Galeria “Magaza”). Filmi shqiptar “Koncert në vitin 1936” i regjizorit Saimir Kombaro. Ansambli i... 

Richard Grenell takon Thaçin dhe Kurtin në Berlin

Hendeku politik mes Hashim Thaçit dhe Albin Kurtit është aq i thellë saqë do të duhet angazhim i madh amerikan në njërin nga qytetet më me ndikim në politikën europiane, Berlin, për ta jetësuar takimin mes tyre. Nesër në kryeqytetin gjerman do të mbahet konferenca “Ballkan Dialogues” (Dialogët e Ballkanit), organozuar nga Instituti “Lindje-Perëndim”. Ishte e planifikuar... 

Komisioni Evropian ndihmon Shqipërinë me 15 milionë euro

Komisioni Evropian do t’i japë Shqipërisë një ndihmë prej 15 milionë eurosh pas tërmetit shkatërrues të 26 nëntorit, ku humbën jetën 51 persona në Tiranë, Durrës dhe në Thumanë. Komisioni Evropian do t’i japë Shqipërisë një ndihmë prej 15 milionë eurosh pas tërmetit shkatërrues të 26 nëntorit, ku humbën jetën 51 persona në Tiranë, Durrës dhe në Thumanë. “BE-ja... 

Oliver Varhelyi: Qeveria e re e Kosovës të rifilloj dialogun me Serbinë

Komisionari i ri për Zgjerim i BE-së, Oliver Varhelyi, deklaroi se shpreson që Qeveria e re e Kosovës do të punojë për të rifilluar dialogun me Beogradin, përfshirë hapat siç është heqja e tatimit 100 për qind për mallrat serbe. Ai këto komente i bëri në tryezën e rrumbullakët për integrimin evropian të Ballkanit Perëndimor në Parlamentin Evropian (PE), e cila u mbajt... 

Në nëntorin e përlotur nga tërmeti në Shqipëri, SHKA “DARDANIA” shënon 25 vjetorin e saj

Mblidhen edhe mjete financiare nga shënimi i 25 vjetorit të saj, në vlerë prej 2760 Fr.- nga të pranishmit. Edhe për kundër rrethanave të vështira të popullit tonë këto dita, SH.K.A  “Dardania” nga Winterthuri kishte pregadit me kohë festën e 25 vjetorit të themelimit të saj, dhe festën e 28 Nëntorit,  mandej festën e Pavarësisë së Shqipërisë dhe festën... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch