Home » Lajme

PROKURORIA SPECIALE NGRIT KALLXIM PENAL NDAJ THAÇIT E VESELIT

Zyra e Prokurorit të Specializuar (ZPS) njoftoi përmes një komunikate për media se më 24 prill 2020 iu ka paraqitur Dhomave të Specializuara të Kosovës (DHSK) një aktakuzë me dhjetë pika për shqyrtim prej Gjykatës, ku Hashim Thaçi, Kadri Veseli dhe të tjerë akuzohen për një sërë krimesh kundër njerëzimit dhe krimesh lufte ndër të cilat, vrasje e paligjshme, zhdukje... 

Kryeministri shqiptar në Maqedoninë e Veriut nuk është ide politike, por vepër historike

Kryeministri shqiptar epilog i sundimit e supremacisë etnopolitike, prolog i republikës realpolitike, barazisë qytetare, integrimit europian, barazisë së plotë në të gjitha fushat, garant i bashkëjetesës e harmonisë ndërfetare.“Shqiptarët e Maqedonisë së Veriut kurrë më qeraxhinj në trojet e tyre”  Ali Ahmeti Besëlidhja referendare e 30-të shtatorit... 

Një sistem parlamentar në shoqërin demokratike

Ali Hertica Në një sistem parlamentar, zgjedhjet mbahen për një parlament. Një qeveri duhet të formohet në bazë të rezultateve të zgjedhjeve. Kjo kërkon shumicën e vendeve në parlament. Ndonjëherë njëra palë ka shumicën, ndonjëherë parti të ndryshme duhet të punojnë së bashku për të formuar një shumicë. Kjo shpesh varet nga sistemi zgjedhor, sistemi që përcakton... 

Besa Shahini: Shqiptarëve në Luginë të Preshevës u lejohet përdorimi i librave shkollorë nga Shqipëria

Ministrja e Arsimit të Shqipërisë, Besa Shahini ka bërë me dije se tashmë shqiptarët në Serbi do të kenë mundësi të përdorin librat shkollorë nga Shqipëria. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Shahini shprehet se komuniteti shqiptar atje e ka të gjithë mbështetjen e qeverisë shqiptare në çdo aspekt të zhvillimit të tij. Postimi i plotë: Pas shumë vite përpjekjesh,... 

ELIOT ENGEL FLET SHQIPTARISHT

Nga Ramiz LUSHAJ 1.Kongresmeni amerikan Eliot Engel prej të shtatës ditë të marsit 2019 hyri në të 43-tin vit të jetës së tij në politikën e madhe amerikane, i cili është nji emër shumë i njohur e fort i nderuar për Shqiptarët. Ish-kryeministri i Shqipërisë, dr. Berisha, e vlerësimon shprehimisht:”është, besoj unë, kongresmeni që në jetën e tij i ka përkushtuar... 

Dera e Lirisë

Projektë/IdenëDuke u bazuar ne publikimin se eshte duke u ndertuar nje memorial/ shtigjet  ku luftuan ushtaret e  Zones se Nerodimes. Vendosem qe te japim kete ide si kontribut te lirise qe kemi tani nga pjestaret  UÇK-së të kesaj zone. Me kete derë jemi munduar te pershkruajm se ajo ku po hyn vizitori është diqka madheshtore, jo ne dukje por ne vepra, po ashtu njëherit të tregojme vleresim... 

Procesi në demokraci do të ishte reflektim për pozicionin strategjik

Ali Hertica Ky model është një propozim, një skicë. Qasja praktike mund të diskutohet, por parimi është shumë i fortë: organizimi i konsultimeve politike për tema neutrale, zgjedhja e organizatorëve dhe moderatorëve të debateve dhe dhënia e qytetarëve, si qytetarë të angazhuar, si sipërmarrës ose si përfaqësues të një organizate, mundësinë për të marrin pjesë në... 

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryeministri Hoti koordinohen për takimin në SHBA

Sot, para udhëtimit për në SHBA, presidenti Thaçi dhe kryeministri Hoti janë takuar dhe i kanë harmonizuar qëndrimet për një përfaqësim sa më të mirë të Republikës së Kosovës në këtë takim të rëndësishëm në Shtëpinë e Bardhë. Presidenti Thaçi dhe kryeministri Hoti kanë vizion të qartë dhe pajtueshmëri të plotë për një përfaqësim shtetëror sa më dinjitoz... 

Organizatat e shoqërisë civile ose një qytetar i përkushtuarme tematika sociale

Ali Hertica Nisur për pasqyrimin e mëposhtëm: një listë me tematika sociale neutrale si ushqimi, uji, energjia, shëndetësia, kultura, arsimi, kërkimi, strehimi dhe urbanizimi, lëvizshmëria, punësimi, pensionet, taksat,…. Temat janë “neutrale” sepse ato janë “funksionalitete” ose lehtësira për të cilat askush nuk është “për” ose “kundër”... 

KONTRIBUOJMË PËR SHTËPINË TONË: SKIVJANIN

-Bisedë me shkas, me kryetarin e Shoqatës së mirënjohur “Skivjani” në Zvicër, zotin Bashkim KASUMAJ – Me rastin e vazhdimit të punës në qendër të Skivjanit, për rrumbullakësimin infatsrukturor të qendrës së fshatit Skivjan në Gjakovë, punë kjo që po bëhet me financimin e Shoqatës “SKIVJANI” me seli në Zvicër, Gazeta  e shfytëzoi rastin e mirë për të... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch