Home » Lajme

Shteti i një Populli

Mr. Ali Hertica  Si një emër, një popull i zënë përherë një territor të caktuar të lidhur së bashku nga zakonet e përbashkëta dhe porosi në një organ politik , me anë të një qeverie të organizuar, sovranitetit të pavarur dhe të kontrollit mbi gjithë personat dhe gjërat brenda kufijve të saj, të aftë për të bërë luftë dhe paqe dhe të hyjnë në marrëdhënie... 

Lëvizja për Bashkim: Pa Kosovën Lindore në bisedime nuk ka fitore

Lëvizja për Bashkim ka akuzuar qeverinë Kurti se në bisedimet me Serbinë, po vazhdon avazin e vjetër. Në një komunikatë dërguar medieve thuhet se Reciprociteti në të drejta në paralelën Preshevë-Bujanoc-Medvegjë, në njërën anë, dhe Leposaviq-Zveçan-Zubun Potok, në anën tjetër, është çelësi i vetëm i daljes nga rrethi vicioz i bisedimeve të pafundme Kosovë-Serbi. “Edhe... 

Kuvendi komunal i Prishtinës ka vendosur që ta ndihmoj Preshevën me 50 mijë euro

Lajmin e ka bërë të ditur vet kryetarja e Preshevës, Ardita Sinani. Ajo ka falënderuar për këtë solidarizim të asamblistëve të komunës së Prishtinës. “Sapo u njoftova zyrtarisht se Kuvendi Komunal i Prishtinës ka miratuar një ndihmë financiare prej 50.000 Euro për lehtësimin e pasojave të shkaktuara nga vërshimet dhe përmbytjet e fundit në Rahovicë, Raincë etj”,... 

Demokratët ia besuan Lulzim Bashës drejtimin dhe ringritjen e PD-së

Nga Skënder Sadri KAPITI Nuk është aspak e vështirë për të konstatuar atë që edhe gjatë fushatës elektorale të zgjedhjeve të 25 Prillit 2021,por edhe tani gjatë  zgjedhjes se Kryetarit të Partisë Demokratike ku u pa se “grupi” për PD-në  nën maskën për demokratizimin e saj , ata nuk bënë gjë tjetër por vetëm sa treguan të njëjtën linjë me... 

Në fshatin Shoshajë e poshtme fillon rregullimi i infrastrukturës rrugore, i trotuareve dhe i çerdhes

Kryetarja e Komunës së Preshevës, nisë fillimin e punëve në në fshatin Shoshajë të Poshtme si, asfaltimi i rrugës, rregullimi ie trotuareve dhe ie çerdhes që për disa vite ishte lënë pas dore. Ardita Sinani përmes postimit të saj shprehet: RRUGË PËR EDUKIM, SHTEG PËR ARSIM Kënaqësi ishte sot të vëzhgoj fillimin e punëve të rrugës që ndërlidh vendbanimet e... 

Sotë e 17 vjet më parë ju vunë themelet Shoqatës ´´Trojet e Arbrit´´

Nue Oroshi Pikërisht sot e 17 vite më parë në Hamburg të Gjermanisë mbajtëm sesionin e parë shkencor.Aty ju vunë themelet Shoqatës së Intelektualëve Shqiptarë ´´Trojet e Arbrit´´ që për 12 vjet me radhë me plotë suksesë e udhëhoqi prof.dr.Muhamet Shatri që e falënderojmë për nje punë të madhe përkushtuese.Gjithashtu falënderojmë të gjithë ata studius,veprimtar,akademik... 

Votuesit nuk e duan arrogancën parlamentare

Nga XHAVIT ÇITAKU Ajo çka ndodhi në organin më të lartë legjislativ pa dyshim se është turpi i botës  Nuk është me rëndësi se kush e nisi “ luftën” ma i pari, por me rëndësi është se këta “ përfaqësues të popullit” aq shumë kanë rënë nën nivelin e domosdoshëm për t’i kryer detyrat që iu takojnë sa që është vështirë për të dhënë një kualifikim... 

SUMMER CAMP 2️⃣ 14-27 korrik

🤗 *Nëse po kërkoni një kamp* të veçantë dhe argëtues për fëmijët tuaj, zgjidhni kampin *2 javor* organizuar nga IETT Turizëm!” 🥳 🏝 🏊‍♂️🎾🥇 🌾 *Departamenti i Edukimit dhe Turizmit pranë IETT* në bashkëpunim me qendrën “Milenium”, Durrës ofron për fëmijët e moshave *7-13 vjeç një kamp veror 14 ditor*, plot me argëtim, aktivitete... 

SINANI: 4 PROJEKTE TË REJA PËR KOMUNËN TONË

Kryetarja e komunës, Ardita Sinani po qëndron në Tiranë ku ka shfrytëzuar maksimumin për sjelljen e 4 projekteve në Komunën e Preshevës. Fillimisht arrinë që nga Bashkia e Tiranës të siguron fondin prej 50.000 eurove për të dëmtuarit nga vërshuimet në fshatrat Rahovicë dhe Raincë, më pas njofton edhe për 4 projekte që po ia sjell Preshevës nga kjo vizitë në Tiranë.“4... 

Albin Kurti tregon parimet për dialogun, rendit dështimet e deritashme

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se parimet kryesore të tij në dialogun me Serbinë, janë pranimi i realitetit të Kosovës së pavarur nga ana e Serbisë, pranimin e krimeve të Serbisë në Kosovë, barazia e përfaqësuesve në dialog. Krahas kësaj, tha se anëtarësimi i Kosovës në Kombet e Bashkuara dhe njohja e pesë shteteve të BE-së, duhet të jenë në marrëveshjen përfundimtare. Megjithatë... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch