Home » Lajme

Serbët e Kosovës votuan në Serbi përderisa shqiptarët e Luginës së Preshevës i bojkotuan

Sot në Serbi është zhvilluar referendumi për ndryshimet kushtetuese, në pjesën që ka të bëjë me gjyqësorin Mbrëmë vonë, Komisioni i Zgjedhjeve atje ka marrë vendim që serbët e Kosovës të votojnë në katër qytete të Serbisë si: Kurshumlia, Rashkë, Novi Pazar dhe Vranjë, kjo pasi Kosova nuk lejoi mbajtjen e referendimit serb në Republikën e Kosovës. Për këtë... 

Opinion-Shtetet e Quint-it do të duhej të mos harrojn edhe Krahinën e Preshevës!?

Shkruan: Refik Hasani Asnjëherë shtetet e Quint-it  nuk i kan kërkuar me ngulm dhe nuk i kan bërë presion Serbisë  pas përfundimit të luftës së  UÇPMB-ës dhe Marrëveshjes së Konçulit, që Serbia  të kthej Lapidarin e UÇPMB-ës në Preshevë. Asnjëherë shtetet e Quint-it  nuk i kan kërkuar me ngulm dhe nuk i kan bërë... 

O Ju intelektualë patriotë, demokratë dhe proamerikanë reflektoni e mos gaboni?

Skënder Sadri KAPITI Shkaku që më shtyu për ta shkruar këtë shkrim është gabimi dhe rënia në kurthin antiamerikan të foltores së Berishës. SHBA kanë shpallur  Berishën person “non grata” për korrupsion  dhe Berisha organizon foltore e protesta kundër këtij sanksioni që i kanë vënë atij SHBA-të. Në mbështetje të Berishës është mobilizuar... 

“Personaliteti shumëplanesh i Mustafa Merlika- Krujes dhe ndihmesa e tij themelore në jetën kulturore e politike të Kombit shqiptar , me rastin e 135-vjetorit të lindjes (1887 – 2022).”

Shoqata “Trojet e Arbrit “më 10 qershor 2022 në Prizren organizon sesionin e V-të, të veçantë shkencor me temën:“Personaliteti shumëplanesh i Mustafa Merlika- Krujes dhe ndihmesa e tij themelore  në jetën kulturore e politike të Kombit shqiptar , me rastin e 135-vjetorit të lindjes (1887 – 2022).” Ftohen studiuesit shqiptarë të cilët... 

Kuvendi i Kosovës miraton rezolutën për ndalimin e referendumit serb

Kuvendi i Kosovës me 76 vota pro ka miratuar rezolutën kundër lejimit të organizimit të referendumit të Serbisë brenda territorit të Kosovës. Pos Vetëvendosjes si parti në pushtet, rezoluta u përkrah nga deputetët e Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës. Driton Selmanaj i LDK-së abstenoi. Përmbajtja e rezolutës: 1. Kuvendi si përfaqësues... 

OSBE nuk mund të ndihmojë procesin e referendumit të Serbisë në Kosovë

OSBE në Kosovë përmes një njoftimi publik ka njoftuar se për shkak se nuk ka pasur pëkqimin e të gjitha palëve nuk e ka të mundur ta ndihmojë procesin e votimit në referendumin e Serbisë në Kosovë. Njoftimi i plotë i OSBE-së i postuar në faqen e tyre në fcb: Misioni i OSBE-së në Kosovë po monitoron nga afër zhvillimet e fundit në lidhje me referendumin serb. Misioni... 

Albin Kurti paraqet rezolutën tetë pikëshe në Kuvend për referendumin serb

Sot, në një seancë të jashtëzakonshme me kërkesë të Qeverisë së Kosovës, të zgjedhurit e popullit pritet të diskutojnë lidhur me synimet e Serbisë për të mbajtur referendum kushtetues në territorin e Kosovës. Pjesë e kësaj seance të jashtëzakonshme janë 78 deputetë, ndërsa mungojnë deputetët e Partisë Demokratike të Kosovës dhe Listës Serbe. Para fillimit... 

Ardita Sinani: Partneritet në zgjerim me Republikën e Turqisë

Sot, kryetarja e Preshevës znj. Ardita Sinani pati nje takim në Beograd me Koordinatorin e Agjencisë Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim në Serbi, z. Mehmet Mete Anaç Postimi i znj. Sinani: “Projekte të reja Partneritet në zgjerim me Republikën e Turqisë Kjo u reflektu edhe sot në takimin që pata në Beograd me Koordinatorin e Agjencisë Turke për Bashkëpunim... 

Murati: Kosova e angazhuar për ndërkombëtarizimin e problemit të pasivizimit adresave të shqiptarëve të Luginës

Këshilltari i presidentes Vjosa Osmani, Artan Murati, deklaroi se institucionet e vendit janë angazhuar në dy vjetët e fundit që ta ndërkombëtarizojnë problemin e pasivizimit të adresave të shqiptarëve në Serbi. Në emisionin Rubikon në Klan Kosova, ai tha se nga tetori i vitit të kaluar, në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara këtë çështje... 

“Brava” e Luzim Bashës dhe “non grata” amerikane kundër korrupsionit

Nga Skënder Sadri KAPITISi hyrje: po mirë more si e rreni dhe mashtroni veten ju protestuesit kundër korrupsionin dhe kundër non gratës amerikane, se ju do ta fitoni betejën antiamerikane dhe kundër korrupsionit?!Po pse me kaq pa mend veproni, pasi a nuk ishin SHBA-at ato të cilat mposhtën Perandorinë e së keqes, Bashkimin sovjetik dhe që shëmben mbretëritë diktatoriale komuniste... 
© 2022 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress