Home » Rajonale

Zijadin Sela: I bëj thirrje Qeverisë së Maqedonisë së Veriut që urgjentisht të solidarizohet me Preshevën

Pas kryetarit të Bashkisë së Tiranës, z. Veliaj edhe kryetari i Aleancës për Shqiptarët, z.Zijadin Sela solidarizohet me vëllezërit në Preshevë “Vëllezërit tanë në Preshevë po përballen me dëme të jashtëzakonshme materiale e infrastrukturore si pasojë e vërshimeve të mbrëmshme. I bëj thirrje Qeverisë së Maqedonisë së Veriut që urgjentisht të solidarizohet me... 

Mediumi slloven publikon dokumentin ku rikthehet ideja e ndryshimit të kufijve në Ballkan

Mediumi slloven Necenzurirano.si ka publikuar sot një dokument që sipas tyre është dokument diplomatik jozyrtar që flet për ridefinim të kufijve në Ballkan, konkretisht shpërbërjen e Bosnje e Hercegovinës, aneksimin e Republikës Serbe nga Serbia dhe bashkimin e Kosovës me Shqipërinë. Sipas këtij mediumi një dokument jozyrtar është dërguar nga kryeministri slloven Janez Jansa... 

Shqiptari nga Mali i Zi, Dritan Abazoviq zgjedh partitë serbe për koalicion qeverisës

Sot u mbajt një takim i liderëve të koalicionit, “Për Ardhmërinë e Malit të Zi”, “Paqja është kombi ynë” dhe “E zezë dhe e bardhë”, Zdravko Krivokapiq, Aleksa Beciq dhe Dritan Abazoviq, i cili do të formojë Qeverinë e ardhshme të Malit të Zi. Parimi i parë që është rënë dakord është që qeveria e re, demokratike do të zbatojë me përgjegjësi të gjitha... 

Talat Xhaferi rizgjidhet kryeparlamentar i RMV

Me 62 vota “për”, 43 “kundër” dhe asnjë “të përmbajtur” Talat Xhaferi sërish zgjidhet në krye të Kuvendit të Maqedonisë së Veriut. Për zgjedhjen e tij votuan 46 Deputetët e koalicionit “Mundemi” që udhëhiqet nga LSDM-ja, 15 nga BDI-ja dhe 1 nga PDSH-ja e Menduh Thaçit. Deputetët e VMRO-DPMNE-së kanë braktisur sallën e Kuvendit derisa Xhaferi jepte deklaratën... 

Zoran Zaev merr mandatin nga Presidenti Pendarovski për formimin e qeverisë së re

Presidenti i vendit, Stevo Pendarovski tashmë i ka dorëzuar mandatin kreut të LSDM-së, njëherë udhëheqësit të koalicionit “Mundemi” Zoran Zaev për formimin e qeverisë së re. Sipas Kushtetutës, kreu i LSDM-së brenda 20 ditëve duhet të sigurojë shumicë parlamentare prej 61 deputetëve për formimin e qeverisë së re.  Read More »

Pas Luginës së Preshevës, edhe shqiptarët e Malit të Zi të bashkuuar në zgjedhjet e 30 Gushtit

Raportet në media tregojnë se Alternativa Shqiptare e kryesuar nga Nik Gjeloshaj, Forca e re demokratika me Nazif Cungun, Lidhja Demokratike Shqiptare e Nikollë Camaj, Unioni i Tuzit i kryesuar nga Fadil Kajoshaj dhe Levizja qytetare Perspektiva, e drejtuar nga Amir Hollaj, duke kuptuar rëndësinë e këtyre zgjedhjeve, kërkesën e qytetarëve, si dhe pritjen e ftesën e diasporës për bashkim,... 

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti është ftuar nga Gjykata Speciale, thot se do t’i përgjigjet kësaj ftese

Kryetari i Bashkimi Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka njoftuar se është ftuar nga Gjykata Speciale. Përmes një postimi në Facebook Ahmeti ka thënë se do t’i përgjigjet kësaj ftese. Njoftimi i plotë: Të nderuar qytetarë, sundimi i ligjit dhe arritja e drejtësisë së mirëfilltë joselektive, vendore dhe ndërkombëtare, janë synim dhe detyrim i imi i përhershëm... 

Shpata e Ali Ahmetit preu nyjën gordiane në Shkupin Dardan

15- korriku, Epoka Shqiptare në Maqedoninë e VeriutTë dashur vëllezër dhe motra të Maqedonisë së Veriut!Edhe pak ditë na ndajnë nga 15- korriku.Si vëllai juaj, si gjak i gjakut tuaj, ju bëj thirrje tepër vllaznisht, por shumë shqiptarisht:Bashkohuni!Jo për një ide apo tezë politike, por për një vepër historike, rreth një ideali të brezave të tërë, një kauze shekullore... 

Presidenti Thaçi: Ligji i vetëm që kam shkelur është ai i Millosheviqit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se nëse konfirmohet aktakuza ndaj tij, atëherë ai do të japë dorëheqje. Ai u është drejtuar qytetarëve të Kosovës të hënën. Thaçi ka thënë se gabime në politikë mund të ketë bërë, por krime në luftë kurrë.  “Nëse aktakuza konfirmohet, unë menjëherë do të jap dorëheqje”, ka thënë Thaçi.   “Kosova... 

Kryeministri shqiptar në Maqedoninë e Veriut nuk është ide politike, por vepër historike

Kryeministri shqiptar epilog i sundimit e supremacisë etnopolitike, prolog i republikës realpolitike, barazisë qytetare, integrimit europian, barazisë së plotë në të gjitha fushat, garant i bashkëjetesës e harmonisë ndërfetare.“Shqiptarët e Maqedonisë së Veriut kurrë më qeraxhinj në trojet e tyre”  Ali Ahmeti Besëlidhja referendare e 30-të shtatorit... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch