Home » Rajonale

ALI AHMETI: NGA NJOHJA RECIPROKE KOSOVË-SERBI PËRFITON I TËRË RAJONI

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, gjatë një takimi sot me Rachel Galloway, ambasadore e Britanisë së Madhe në Maqedoninë e Veriut, biseduan për situatën politike në vend dhe rajon, ndërtimin e BDI-së për dy dekadat në vijim, si dhe për zgjedhjet presidenciale. Ahmeti me këtë rast falënderoi Britaninë e Madhe për mbështetjen në të gjitha proceset... 

VULIN NË PANIK: EVROPA PO HESHT, SHQIPËRIA E MADHE PO KRIJOHET

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin ka thënë presidenti i Rusisë, Vladimir Putin e ka dërguar një mesazh shumë të qartë diplomatik dhe politik, se Rusia e mbështet çdo zgjidhje që Serbia arrin me Kosovën. Aleksandar Vulin, ministër i Mbrojtjes në Serbi, vlerëson se çfarëdo që përkon me Serbinë lidhur me marrëveshjen me Kosovën do të përkrahet nga Rusia. Vulin... 

Gjuha shqipe, gjuhë zurtare në Maqedoni

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë Talat Xhaferi dekretori Ligjin për përdorimin e gjuhëve dhe Ligjin për ratifikimin e marrveshjes së Prestës, të cilat ligje kishte refuzuar t`i nënshkruaj Presidenti maqedonas Ivanov, të njëjtit në ndërkohë janë publikuar edhe në gazetën zyrtare. “Mbrëmë unë në cilësinë e Kryetarit të Kuvendit, në kuadër të kompetencave të... 

Maqedonia nga sot merr emrin e ri

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot ka votuar ndryshimet kushtetuese. Pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Ndërkohë siç raportojnë gazetarët, gjatë ditës së nesërme pritet që qytetareve t’u drejtohet kryeministri Zoran Zaev. Ndërkohë para Kuvendit vazhdojnë protestat e qytetarëve,... 

FATJONA GECI PROMOVON NË TETOVË LIBRIN E SAJ “TË JESH SHQIPTAR”…

Më 6 dhjetor 2018, ditë e enjte, ora 13.00, në amfiteatrin e Fakultetit Filozofik (kati i V-të) i Universitetit të Tetovës në Maqedoni, do të promovohet libri “Të jesh shqiptar” i Fatjona Gecit, gazetare e sociologe nga Bytyçi i Tropojës, me punë e qëndrim në Maqedoninë e Veriut. Libri i mirëpritun “Të jesh Shqiptar” (i Maqedonisë së Veriut) i sociologes Fatjona Geci ka dy... 

PARTITË SHQIPTARE DUAN GJUHËN SHQIPE NË NDRYSHIMET KUSHTETUESE

Qeveria e Maqedonisë ka përgatitur projekt-tekstin e amendamenteve për ndryshimet kushtetuese, të cilat gjatë javës në vijim pritet të kalojnë për diskutim në Kuvendin e Maqedonisë. Kjo është faza e radhës, pas vendimit të 80 deputetëve, të cilët miratuan nevojën për ndryshim të Kushtetutës. Amendamentet e propozuara nga qeveria maqedonase jenë në përputhje me Marrëveshjen... 

Në Tetovë – MBYLLI SIPARIN EDICIONI I XXII I FNP “DITËT E NAIMIT”

Prej 18-22 tetor, në Tetovë dhe në Pogradec, u zhvillua Edicioni i XXII i Festivalit Ndërkombëtar të Poezisë “Ditët e Naimit”. Në kuadër të Programit të tij u mbajtën një sërë aktivitetesh si lexime të shumta letrare, përurime librash, ndarje çmimesh letrare, vizita në objekte të ndryshme kulturore e historike në Tetovë, Shkup e në Pogradec etj. Hapja e ceremonisë... 

Urime! Reagimet pas votës pro të parlamentit të Maqedonisë

Me entuziazëm reagojnë Bashkimi Europian dhe Greqia pasi Parlamenti i Maqedonisë hapi rrugën për ndryshimin e emrit të vendit. Me një shumicë të ngushtë prej dy të tretash u vendos në Shkup për ndryshimet kushtetuese. Athina e përdori për gati tre dekada me radhë si mjet presioni çështjen e emrit duke bllokuar integrimin e Maqedonisë në BE dhe anëtarësimin e saj në NATO. Ujdia... 

LSDM-ja paralajmëron padi ndaj VMRO-DPMNE-së

LSDM-ja përgënjeshtron të gjitha pretendimet e VMRO-DPMNE-së, e cila akuzoi shumicën për kërcënime, shantazhe dhe tentim për blerje të deputetëve të VMRO-së. Nga partia e Zaevit paralajmëruan padi për VMRO-në e cila disa minuta më herët tha se deputetët e saj gjatë gjithë ditës janë shantazhuar dhe kërcënuar për sigurinë e tyre dhe të familjeve së tyre. Nga VMRO-ja kërkuan... 

Kuvendi i Maqedonisë me 80 vota pro dhe 39 kundër, miratoi nismën për ndryshimet kushtetuese

Edhe përkundër votimit me 80 vota për, VMRO-DPMNE-ja insistoi në votim individual, duke u shprehur secili deputet një nga një. Edhe pas votimit individual u konstatua se 80 deputetë kanë votuar pro ndërsa 39 kundër. Vlladanka Aviroviq ka votuar pro, gjithashtu edhe Sashe Vasilevski, Elizabeta Kançevska-MIlevska gjithashtu kanë votuar pro ndryshimeve kushtetuese. Edhe  deputeti Kërste... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch