Home » Rajonale

VULIN NË PANIK: EVROPA PO HESHT, SHQIPËRIA E MADHE PO KRIJOHET

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin ka thënë presidenti i Rusisë, Vladimir Putin e ka dërguar një mesazh shumë të qartë diplomatik dhe politik, se Rusia e mbështet çdo zgjidhje që Serbia arrin me Kosovën. Aleksandar Vulin, ministër i Mbrojtjes në Serbi, vlerëson se çfarëdo që përkon me Serbinë lidhur me marrëveshjen me Kosovën do të përkrahet nga Rusia. Vulin... 

Gjuha shqipe, gjuhë zurtare në Maqedoni

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë Talat Xhaferi dekretori Ligjin për përdorimin e gjuhëve dhe Ligjin për ratifikimin e marrveshjes së Prestës, të cilat ligje kishte refuzuar t`i nënshkruaj Presidenti maqedonas Ivanov, të njëjtit në ndërkohë janë publikuar edhe në gazetën zyrtare. “Mbrëmë unë në cilësinë e Kryetarit të Kuvendit, në kuadër të kompetencave të... 

Maqedonia nga sot merr emrin e ri

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot ka votuar ndryshimet kushtetuese. Pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Ndërkohë siç raportojnë gazetarët, gjatë ditës së nesërme pritet që qytetareve t’u drejtohet kryeministri Zoran Zaev. Ndërkohë para Kuvendit vazhdojnë protestat e qytetarëve,... 

FATJONA GECI PROMOVON NË TETOVË LIBRIN E SAJ “TË JESH SHQIPTAR”…

Më 6 dhjetor 2018, ditë e enjte, ora 13.00, në amfiteatrin e Fakultetit Filozofik (kati i V-të) i Universitetit të Tetovës në Maqedoni, do të promovohet libri “Të jesh shqiptar” i Fatjona Gecit, gazetare e sociologe nga Bytyçi i Tropojës, me punë e qëndrim në Maqedoninë e Veriut. Libri i mirëpritun “Të jesh Shqiptar” (i Maqedonisë së Veriut) i sociologes Fatjona Geci ka dy... 

PARTITË SHQIPTARE DUAN GJUHËN SHQIPE NË NDRYSHIMET KUSHTETUESE

Qeveria e Maqedonisë ka përgatitur projekt-tekstin e amendamenteve për ndryshimet kushtetuese, të cilat gjatë javës në vijim pritet të kalojnë për diskutim në Kuvendin e Maqedonisë. Kjo është faza e radhës, pas vendimit të 80 deputetëve, të cilët miratuan nevojën për ndryshim të Kushtetutës. Amendamentet e propozuara nga qeveria maqedonase jenë në përputhje me Marrëveshjen... 

Në Tetovë – MBYLLI SIPARIN EDICIONI I XXII I FNP “DITËT E NAIMIT”

Prej 18-22 tetor, në Tetovë dhe në Pogradec, u zhvillua Edicioni i XXII i Festivalit Ndërkombëtar të Poezisë “Ditët e Naimit”. Në kuadër të Programit të tij u mbajtën një sërë aktivitetesh si lexime të shumta letrare, përurime librash, ndarje çmimesh letrare, vizita në objekte të ndryshme kulturore e historike në Tetovë, Shkup e në Pogradec etj. Hapja e ceremonisë... 

Urime! Reagimet pas votës pro të parlamentit të Maqedonisë

Me entuziazëm reagojnë Bashkimi Europian dhe Greqia pasi Parlamenti i Maqedonisë hapi rrugën për ndryshimin e emrit të vendit. Me një shumicë të ngushtë prej dy të tretash u vendos në Shkup për ndryshimet kushtetuese. Athina e përdori për gati tre dekada me radhë si mjet presioni çështjen e emrit duke bllokuar integrimin e Maqedonisë në BE dhe anëtarësimin e saj në NATO. Ujdia... 

LSDM-ja paralajmëron padi ndaj VMRO-DPMNE-së

LSDM-ja përgënjeshtron të gjitha pretendimet e VMRO-DPMNE-së, e cila akuzoi shumicën për kërcënime, shantazhe dhe tentim për blerje të deputetëve të VMRO-së. Nga partia e Zaevit paralajmëruan padi për VMRO-në e cila disa minuta më herët tha se deputetët e saj gjatë gjithë ditës janë shantazhuar dhe kërcënuar për sigurinë e tyre dhe të familjeve së tyre. Nga VMRO-ja kërkuan... 

Kuvendi i Maqedonisë me 80 vota pro dhe 39 kundër, miratoi nismën për ndryshimet kushtetuese

Edhe përkundër votimit me 80 vota për, VMRO-DPMNE-ja insistoi në votim individual, duke u shprehur secili deputet një nga një. Edhe pas votimit individual u konstatua se 80 deputetë kanë votuar pro ndërsa 39 kundër. Vlladanka Aviroviq ka votuar pro, gjithashtu edhe Sashe Vasilevski, Elizabeta Kançevska-MIlevska gjithashtu kanë votuar pro ndryshimeve kushtetuese. Edhe  deputeti Kërste... 

Vulin: E ‘ashtuquajtura Ushtri e Kosovës është një ushtri që po krijohet për të kërcënuar Serbinë’

Ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Aleksandar Vulin, tha sot e ‘ashtuquajtura Ushtri e Kosovës është një ushtri që po krijohet për të kërcënuar Serbinë’. “Përderisa të jetë në fuqi Rezoluta 1244, në Kosovë nuk mund të ketë forca të tjera të armatosura përveç KFOR-it.  Ushtria e Kosovës ku nuk ka serbë dhe kundër të cilës janë serbët dhe Serbia, është një ushtri... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch