Home » Vendore

Këshilli Nacional themeloi Radiotelevizionin Shqiptar të Luginës me seli në Preshevë

Nëselinë e Këshillit Kombëtar Shqiptar sot është mbajtur seanca e tretë për vitin 2015, për të cilën kryetari Jonuz Musliu kishte propozuar 10 pika të rendit të ditës. Gjatë kësaj séance është shkarkuar nga Organi ekzekutiv ish anëtarja e Këshillit Elvere Salihu dhe në vend të saj është zgjedhur Edmond Isufi. Në vazhdim Këshilli aprovoi Planin strategjik për informim në... 

Zyra për të rinj nga Presheva dhe Bujanoci në bashkëpunim me Unionin Studentor të Luginës së Preshevës në Maqedoni vizituan ambasadën e IRJM-së

Zyra për të rinj nga Presheva dhe Bujanoci në bashkëpunim me Unionin Studentor të Luginës së Preshevës në Maqedoni, me përkrahjen e dy pushteteve lokale, qëndruan për një vizitë pune në Beograd. USLP në Maqedoni, para disa muajve kishte dorëzuar në mënyrë të organizuar dokumentet e nevojshme për lejeqëndrim të përkohshëm dhe aplikimet e vizave në Ambasadën e Maqedonisë... 

Në Preshevë dhe Bujanoc sot qëndroi z. Nait Hasani me bashkëpuntore të sferës së Arsimit në Republikën e Kosovës

Me ftesë të kryetarit të Këshilli kombëtar shqiptar z. Jonuz Musliu, në Luginë të Preshevës për vizitë dyditore po qëndron delegacioni i Republikës së Kosovës i përbërë prej deputetësh nga Komisioni për arsim, shkencë, teknologji, kulturë, rini dhe sport i kryesuar nga deputeti z. Nait Hasani dhe ambasadori i akredituar në Beograd z. Valdet Sadiku. Në përbërje të delegacionit... 

Bujanoc: Republikanët – perspektiva e ardhmërisë së komuniteteve në Serbi

Në sallën solemne të Pallatit të Kulturës, në Bujanoc, u mbajt  Tribuna politike me temën: “Roli i pakicave kombëtare në Serbi”, të cilën e organizoi Dega e Partisë Republikane për Luginë të Preshevës.   Në këtë tribunë me karakter politik, merrnin pjesë liderët e Partisë Republikane, në krye me presidentin e saj, z. Nikolla Sandulloviq, si dhe veprimtarë të shumtë... 

Sot në Prekaz u përkujtua heroizmi i familjes Jashari

Me rastin e 17 vjetorit të Epopesë së lavdishme të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në pritje nga deputet e Kuvendit  te Republikës së Kosovës nga zona e Drenices, Kryetari i Komunës së Preshevës z. Ragmi Mustafa së bashku me Kryetarin e Kuvendit Komunal të Preshevës z.Ramiz Latifi bënë homazhe pranë varrit te Komandantit Legjendar Adem Jashari dhe u priten ne Kullën e Jasharajve... 

Behluli: Rimëkëmbja ekonomike e vështirë, fajtorë të gjitha nivelet e pushteteve

Kompania “ Spektri-Elhan Komerc Gropup “ Komunikatë     Qendra e njohur e turizmit dimëror në Serbi, Kopaonik,  është  nikoqire e Forumit treditor të biznesit, të 22-it me radhë, me njënumër rekord pjesëmarrësish, 600 sish, kryesisht politikanë, biznismenë, bankierë, diplomatë, por edhe ekspertë më eminent nga fusha e ekonomisë. Edhepse komunat e Luginës në formën... 

RTP lajmet 2 Mars 2015

–          Këshilli Kombëtar Shqiptar mbanë mbledhjen e radhës –          Në doganën e Preshevës zbulohet sasi e duhanit të grirë –          Lista Sërpska i vë kushte për kthim Qeverisë së Isa Mustafës –          Del nga botimi libri “Kontabiliteti Buxhetor” i Shefket Jakupit e Llokman Hebibit   ————————————————-   Në... 

Doli nga shtypi monografia:”Rainca-vendbanim i vjeter dardan-shqiptar i Rajonit te Presheves”

Doli nga shtypi monografia:”Rainca-vendbanim i vjeter dardan-shqiptar i Rajonit te Presheves” te autoreve Xhemaledin Salihut dhe Vebi Fazliut, botim i Shoqates per Trashegimi dhe Krijimtari Kulturore ne Presheve dhe Shtepise botuese “Kurora” Gjilan. Librin e redaktoi dhe e lekturoi:Hysen Keqiku, Recensente te Librit  jane: Dr. Veton Zejnullahu, doktor i shkencave historike... 

RTP lajmet 20 Shkurt 2015

–          Këshilli Kombëtar Shqiptar mbanë mbledhjen e radhës –          Në doganën e Preshevës zbulohet sasi e duhanit të grirë –          Lista Sërpska i vë kushte për kthim Qeverisë së Isa Mustafës –          Del nga botimi libri “Kontabiliteti Buxhetor” i Shefket Jakupit e Llokman Hebibit ————————————————— Në... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch