Home » Vendore

RTP lajmet 4 Shkurt 2013

Mbrëmë në rrugën e karposhit afër autoshkollës “Toni” është plaçkitur një servis kompjuterësh. Pronari i lokalit në mëngjes ka njoftuar policinë të cilët më pas kanë bërë evidentimin e rastit. Plaçkitësit fillimisht kanë demoluar derën e lokalit duke plaçkitur 8 laptopë dhe disa pajisje kompjuterike. Dëmi i shkaktuar konsiderohet të jetë mbi 1200 euro. Ndërkaq... 

RTP lajmet 1 Shkurt 2013

Mijëra qytetarë të Luginës së Preshevës kanë protestuar sot në Bujanoc me moton Bashkë kundër memorialit të Xhandarmerisë serbe në Lluçan, bashkë që të heqim simbolin i cili cenon integritetin dhe dinjitetin e shqiptarëve. Jemi mbledhur, për të protestuar edhe njëherë kundër dhunës së ushtruar sistematike të Serbisë ndaj shqiptarëve të Bujanocit, Preshevës dhe Medvegjës.... 

RTP lajmet 31 Janar 2013

Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka shkruar në faqen e Facebook për fansat e tij në lidhje me deklaratën e kryeministrit Daçiq i cili gjatë qëndrimit në Shkup, krahasoi UÇPMB-në me Al Qaedan. “Pyetjes për arsyet e heqjes se përmendores së heronjëve të Preshevës, kryeministri i Serbisë iu përgjigj ne Shkup se ata ishin terroriste dhe shtroi pyetjen retorike: “A do... 

VOLEBEK: DO TA NDËRTOJMË FAKULTETIN NË BUJANOC

Ndërtimi i Fakultetit Ekonomik në Bujanoc dhe situata e krijuar së fundmi rreth lapidari të hequr të UÇPMB-së dhe memorialit të Xhandarmërisë serbe në Lluçan ishin temat kryesore në takimin mes kryetarit të komunës së Bujanocit Nagip Arifit dhe komisarit për Pakicat Nacionale pranë OSBE-së, KnutVolebek i cili sot vizitoi Bujanocin. Volebek gjatë takimit i ka premtuar kryetarit Arifi... 

Shoqata e Muhaxhirëve në Kosovën Lindore do të merr pjesë në Protestën në Bujanoc

Ne Shoqata e Muhaxhirëve në Kosovën Lindore do të marrim pjesë në Protestën që do të mbahet të Premtën më 01 shkurt 2013 në Bujanoc, në ora 13:00. Kjo për këto arsye:   Ne jemi të mendimit se kjo protestë e solidarizimit është vazhdimësi e protestave që u mbajtën nga shqiptarët në Preshevë, Prishtinë, Amerikë New York para OKB-së, Brukxell etj. dhe si e tillë është... 

Akademi Përkujtimore kushtuar Presidentit të Kosovës dr.Ibrahim Rugova

Nga kjo Akademi bëhet thirrje LDK-së dhe LDD-së në Kosovë që të bashkëpunojnë me ngushtë për të mirën e Kosovës, sepse të dyja partitë janë parti të cilat programin e tyre e bazojnë në filozofinë politike të Presidentit Rugova. Dhe shpresojmë se ky bashkëpunim i degëve të LDKsë dhe LDD-së në Suedi do të iu shërbejnë si shembull edhe LDK-së dhe LDD-së në Kosovë.   Me... 

Këshilli Organizativ: Ftohen të gjithë qytetarët e Luginës që të marrin pjesë në protestën gjithëpopullore në Bujanoc

Kumtesë Ftohen të gjithë qytetarët e Bujanocit, Preshevës dhe Medvegjës që të marrin pjesë  në protestën gjithëpopullore kunder Memorialit të Xhendarmerisë serbe në fshatin Lluçan. Protesta organizohet nga të gjitha subjektet politike shqiptare ,Këshilli Kombetar Shqiptar , Keshilli per te Drejtat e Njeriu, e cila do te mbahet në qendër të qytetit të Bujanocit më 01 shkurt (e... 

Të kthehet lapidari i dëshmorëve të UÇPMB-së në vendin e vet e të largohet ai i kriminelëve serb nga fshati Lluçan

Në fund të vitit 2012 në Lluçan, fshat i banuar me shqiptarë, përkatësisht në tokën  shqiptare, pushteti serb, nën mbrojtjen e hekurt të xhandarmerisë, ndërtoi përmendoren e policëve serbë të rënë në luftë me UÇPMB-në vitin 2000/2001. Këta policë kriminel serbë ishin vrarë nga Ushtria Çlirimtare, ngase kishin ardhur të bëjnë krime në popullatën e pafajshme shqiptare,... 

Subjektet politike shqiptare në Luginë po përgatiten për bisedime me qeveritarët serb, me ndërmjetësimin e OSBE

Subjektet politike shqiptare në Lugine të Preshevës kanë filluar të  përgatiten për bisedimet e mundshme me qeveritarët serb dhe me ndërmjetësimin e  OSBE. Siç mësojmë nga burimet jo zyrtare shqiptarët e Luginës do të këmbëngulin për reciprocitet me serbët në Kosovë , apo hartimin e një pakoje Ahtisari për shqiptarët në Luginë.  Sipas burimeve zyrtare që ka siguruar RTP,... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch