Home » Vendore

KDNJ për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë: Kumtesë

Këshilli për të Drejtat e Njeriut për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë konsideron se viti 2019 ishte vit i vendnumërimit sa i përket respektimit dhe avancimit të të drejtave të njeriut në këto komuna.Për me tëpër, problemet e shfaqura në procesin e pasivizimit të vendbanimeve në komunat e Medvegjës, Bujanocit dhe Preshevës, po e rëndojnë edhe më shumë gjendjen, duke pasur... 

Shaip Kamberi opozitës: “Unë nuk do të rikandidoj por ju premtoj se do të ju mundi me ekipin e dytë”

Sot, Kuvendi komunal i Bujanocit mbajti seancëne e 7-të të radhës. Kjo seancë u karakterizua me mjaft debate të nxehta mes partive në pushtet dhe opozitës. Por lajm befasues u dha nga Kryetari Shaip Kamberi, i cili paralajmëroi se nuk do të rikandidohet më për të parin e komunës. Që një politikani ti mjaftojnë dy mandate në udhëheqje dhe të paralajmëroj vullnetarisht mos... 

OVL e UÇPMB-së: Letër publike

ORGANIZATA E VETERANËVE TË LUFTËSUÇPMB-së Letër publike e OVL UÇPMB-së me rastin e 10, dhjetorit ditës ndërkombëtare për të drejtat e pakicave • Shqiptarët e këtyre trojeve pothuajse janë të vetmit në hapsirat mbarë kombëtare ku të drejtat e tyre sistematikisht dhunohen. Presioni I pushtetit të Beogradit me metoda mëtë ndryshme vazhdon të diskriminoj shqiptarët... 

Këshilli komunal i Preshevës, dje ka miratuar rebalansin për vitin 2019

Anëtarët e këshillit komunal të Preshevës kanë mbajtur mbledhjen e rregullt ku kanë shqyrtuar dhe miratuar rebalansin e buxhetit të Komunës së Preshevës për vitin 2019. Në këtë mbledhje është miratuar edhe propozim vendimi mbi taksat për vitin 2020. Poashtu këshilit komunal ka shqyrtuar dhe miratuar edhe propozim vendimin mbi programin buxhetorë të komunës së Preshevës... 

Nxënësit e SHMT “Presheva” ndezën qirinj në shenjë solidarizimi me viktimat e tërmetit

Parlamenti i nxënësve të Shkolles se Mesme Teknike “Presheva” ne Preshevë, kanë bërë ndezjen e qirinjëve në shenjë solidarizimi me viktimat e tërmetit të fundit që ndodhi në Shqipëri. Ndezjen e qirinjëve e kane bere para bustit te Skenderbeut ne oborrin e kesaj shkolle, si shenjë solidariteti ne nderim të jetëve të humbura dhe të prekurve nga tërmeti, me moton “Jemi... 

Frizeret e Preshevës nisin aksionin për ndihmë Shqipërisë

Frizeret nga Komuna e Preshevës kanë filluar aksionin solidar ku më datë 30 Nëntor dhe 1 Dhjetor prej ora 10:00 së bashku do të kryejnë shërbime obdulimi me një çmim simbolik, ku paratë e grumbulluara do ti dedikohen viktimave të prekuara nga tërmeti në Shqipëri. Ky aktivitet është duke u mbajtur në amfiteatrin e TV Preshevës i cili gjindet në objektin e Shtëpisë së... 

Elvis Naçi: Familjes Abazi do t’i ndërtohet shtëpia e re dhe do t’i jepet pension

Elvis Naçi, i njohur me për aktivitetin e tij human, ka njoftuar se shumë shpejt do të fillojë ndërtimi i shtëpisë për familjen Abazi nga Gjilani dhe po ashtu kjo familje do të përfitojë një pension prej 1000 eurove. “Ne Familjen Abazi ne Gjilan ku vdiqen nga termeti dy vellezerit qe ndodheshin ne Durres, Qofshin te Xhenetit dhe shume shpejte fillon Shtepia e re per tu ndertuar... 

Preshevë: OJQ “Forumi Rinor Rahovica” mbrëmë ka dërguar një furgon me ndihma për në Republikën e Shqipërisë

OJQ “Forumi Rinor Rahovica” nga fshati Rahovicë, Komuna e Preshevës, mbrëmë ka nisur furgonin me mjete të nevojshme për vëllezërit e motrat e tyre në Republiken e Shqiperise. Transporti mbreme ka kaluar kufirin në Republiken e Kosoves dhe ka vazhduar drejt Republikes se Shqiperise. Per detaje te tjera me kohe ju njoftojme. Faleminderit te gjitheve. Nga: OJQ “Forumi... 

Shqiptarët e Luginës së Preshevës, solidarizohen dhe ndajmë dhimbjen për viktimat e tërmetit që goditi Shqipërinë

28 Nëntori, Dita e Flamurit Kombëtar është dhe do të mbetet njëra ndër ngjarjet më të ndritura të popullit shqiptar. Është vlerë që duhet të ruhet dhe kultivohet në shenjë respekti për paraardhësit tanë, për të tashmen dhe të ardhmen e brezave që do vijnë. Në këto ditë të vështira që po kalojnë vëllezerit dhe motrat tonë në Shqipëri pas termetit, solidarizohemi,... 

Kontigjenti i parë me ndihma nga Presheva është nisur për në Shqipëri

Shqiptarët nga Komuna e Preshevës, sot ka filluar me grumbullimin e ndihmave për të prekurit nga tërmeti në Durrës dhe Thuman. Edhe pse ishte paraparë që të grumbullohen ndihma që së paku të mbushet një kamion transportues, në fakt është tubuar një sasi e madhe e ndihmave ushqimore, higjienike dhe atyre të veshëmbathjeve, ky kontingjet niset drejt Shqiprisë dhe pritet që... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch