Home » Vendore

ARDITA SINANI, KANDIDATE PËR KRYETARE TË PRESHEVËS

Sot, kryesia e Degës së Partisë për Veprim Demokratik në Preshevë, ka zgjedhur znj. Ardita Sinani, për kandidate për kryetare të Komunës të Preshevës, në zgjedhjet e jashtëzakonshme lokale, që do të zhvillohen në muajt e parë të vitit 2021. Këto zgjedhje lokale nuk janë vetëm të jashtëzakonshme për shkak të dështimit të Shqiprim Arifit. E as për shkak të dështimit... 

Bujanoc: Këshilli Komunal aprovon propozim buxhetin për vitin 2021

Në mbledhjen e sotme të Këshillit Komunal të komunës së Bujanocit, anëtarët e Këshillit komunal njëzëri votuan propozim buxhetin për vitin 2021. Buxheti për vitin 2021 kap vlerën prej 1.298.000.000,00 dinarëve. Për vitin 2021, ndër të tjera janë paraparë investimet në infrastrukturën rrugore, që përveç përmirësimit të kushteve të qytetarëve, do të ndikojë edhe... 

Kryetari i Lëvizjes për Reforma, Sami Salihu, takohet me Presidentin Meta dhe përfaqësues politik të Shqipërisë

Për vizitën e organizuar në Shqipëri, z.Salihu ka njoftuar përmes postimit: “Dje isha prezent në Presidencën e Republikës së Shqipërisë, me rastin e ndarjes së Titullit të lartë “Kalorës i Urdhërit të Skënderbeut” për veprimatarin nga Lugina e Preshevës z. Muharrem Salihun.Gjatë kësaj ceremonie pata nderin dhe kënaqësinë të takohem me presidentin e Republikës... 

Shqiprim Arifi: Komuna e Preshevës tanimë me organ të përkohshëm deri në zgjedhje

“Të nderuar qytetarë të Komunës së Preshevës, Të nderuar zonja dhe zotërinj, Siç jeni të informuar, muaj më parë ish-partneri koalicionar në pushtetin lokal të Komunës së Preshevës, LR-PDSH, ishte involvuar në makinacionet politike së bashku me konjukturat e vjetra politike PVDSH, për të më shkarkuar nga posti i kryetarit të Komunës për së dyti herë dhe për... 

Gent Cakaj është shprehur i lumtur me hapjen e zyres së KNSH-së në Medvegjë

Sot, me mbështetjen e drejtpërdrejtë politike, financiare dhe institucionale të Shqipërisë, për herë të parë janë hapur zyrat e Këshillit Kombëtar Shqiptar në Medvegjë ! Kjo zyrë do të luajë një rol shumë të rëndësishëm në mbrojtjen dhe lartësimin e të drejtave themelore të shqiptarëve në Medvegjë. Hapja e kësaj zyre ka qenë detyrim kombëtar i kahmotshëm i... 

Komuna e Preshevës në bashkëpunim me Trupin Koordinues shpall konkurs për mjeteve financiare për nënat vetmbajtëse

Komuna e Preshevës në bashkëpunim me Trupin Koordinues shpall konkurs mbi ndarjen e mjeteve financiare për nënat vetmbajtëse dhe kujdestarëve të fëmijëve të mitur në territorin e komunës së Preshevës.Konkursi zgjatë prej sot datë 10.12.2020 deri më datë 17.12.2020. Aplikacionet duhet të dorëzohen tek Sekretari i Fondit per Qëllime Humanitare, numri i zyrës nr. 15 nga ora... 

SHTKK në Preshevë me sukses mbaroi programin e punës, përkundër pandemisë COVID 19

Shoqata për Trashëgimi dhe Krijimtari kulturore në Preshevë me sukses mbaroi programin e punës, përkundër pandemisë COVID 19,                    /Raport pune i aktiviteteve të bollshme në  vitin 2020/ Shkruan: Xhemaledin SALIHU Shoqata për Trashëgimi dhe Krijimtari Kulturore në Preshevë... 

28 Nëntori në Luginë: Sot, 20 vjet nga konfrontimet e para të UÇPMB-së, shqiptarët e Luginës së Preshevës jashtë vendit të merituar

Sot është një nga festat më të rëndësishme për shqiptarët, që simbolizon rezistencën dhe sakrificën e tyre për liri dhe sovranitet. Gjatë vitit 2000 dhe gjysmës së parë të vitit 2001, territoret e banuara me shqiptarë të komunave Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë kanë qenë fushë e luftimeve të armatosura të ushtrisë dhe policisë serbe dhe Ushtrisë Çlirimtare për... 

Shaip Kamberi: Pasivizimi i adresave të shqiptarëve po ndryshon strukturën etnike në Luginën e Preshevës

Deputeti shqiptar në Parlamentin serb, Shaip Kamberi thotë se ka vite që Serbia ka nisur pasivizimin e adresave të shqiptarëve që jetojnë në tri komunat jugore, në Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc dhe kjo sipas tij, po ndryshon “strukturën etnike” të këtyre komunave, që ndryshe njihen me termin Lugina e Preshevës. Në një bisedë për Radion Evropa e Lirë, Kamberi thotë... 

Shërohet nga Covid-19, Kryetari i Preshevës, Shqiprim Arifi

Pas disa ditë qëndrimi në spitalin e Nishit, Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi , është shëruar dhe është rikthyer në familjen e tij. Ky është postimi i Z. Arfi në profilin e tij te facebookut: Të nderuar qytetar të Komunës së PreshevësTë dashur miq, Pas disa ditëve i shtrirë në spital, jam kthyer përsëri në familjen time në Preshevë. Pa ekzagjëruar,... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch