Home » Opinione

Islamizimi si “anestezion” serbo-rus për asimilimin e Shqiptarve të Luginës së Preshevës

Shkruan: Nehat Hyseni Agjencioni “kulturor” i Rusisë, me seli në Nish dhe agjenturat serbo-ruse në Sanxhak, me anë të agresionit “islamik” për “islamizimin e Luginës së Preshevës” kanë ngulfatur tmerrësisht hapsirën kulturore, politike e arsimore të Shqiptarve në këtë pjesë të gjeografisë kombëtare të Shqiptarve në Ballkanin Perëndimor.Me... 

Nue Oroshi – Platforma politike për ringjalljen e PSHDK-së

Hyrje Partia Shqiptare Demokristiane e Kosovës e themeluar më,4 nëntor 1990 tash ka kaluar 28 vjetorin e themelimit dhe të eksistimit si Parti Politike në Kosovë. Gjatë këtyre 28 viteve ajo pati ngritjet dhe rëniet e saj, ngritjet e saj ishin shumë të mëdha në periudhën e pushtimit të Kosovës, ku çdo shqiptar në Kosovë e ndiente vetën shqiptar Evropian, me kuptimin... 

Është e quditshme se si politikanët shqiptarë në Shqipëri e Kosovë që ka dhjetra vjet që janë në krye të politikës së dështuar të njëjtit të kërkojnë një fillim të ri

Nue Oroshi Shpeshherë motot e politikanëve në Shqipëri dhe Kosovë janë aq të neveritshme sa që të bëjnë të vjellesh nga prapambeturitë e tyre politike.Është e habitshme dhe pa kurrfarë niveli të moralit politik kur ata që për tri dekada në Shqipëri dhe për dy dekada në Kosovë, Qeverisën me pushtetin dhe në momentin që vijnë zgjedhjet kërkojnë sllogane të reja.Shumica... 

Shqiptarët janë ngopur me Socializmin e djeshëm dhe me Rilindjen socialiste sot

Nga Skënder Sadri KAPITI  Ato  tmerre e padrejtësi çfarë kanë pësuar shqiptarët nga Socializmi komunist janë të pabesueshme për brezat të cilët nuk e kanë përjetuar atë kohë të Shqipërisë Socialiste. Por brezat e pas Socializmit enverist, të sotmit janë dëshmitarë se çfarë po vuajnë nga paskomunistët, nga socialistët e sotëm të Rilindjes Socialiste... 

Votimet e 30 Qershorit 2019 – VETTING ndëshkimor për Regjimin e Rilindjes

Nga Skënder Sadri KAPITI Nuk është aspak i vështirë argumentimi dhe vertetimi i këtij konstatimi. Vetë pjesmarrja e ulët, pjesmarrja dhe votimi i vetëm pushtetit të regjimit për pushtetin e tij  treguan pjekurinë e lartë politike, morale dhe kombëtare të votuesve shqiptarë dhe se vertetuan edhe faktin se votimet e 30 Qershorit 2019 ishin   votime antiligjore,... 

Europa dhe “eksperimenti” i radhës i saj me Shqipërinë

Nga Skënder Sadri KAPITI Çuditërisht ndodhi edhe kjo: Pushteti i vogël socialist  në Shqipëri  mbështetet edhe nga Perëndimi Demokratik sot në kulmin e krizave të rënda që i kanë ardhur shqiptarëve  prej qeverisjes socialiste. Perendimit, BE, OSBE e të tjerë e të tjerë, ata që njihen si bota Demokratike, realisht sot nuk është se po u intereson shumë... 

Shqipëria, sot është në një boshllëk historik dhe demokratik

Nga Skënder KAPITI Bëhen apo nuk bëhen votime me 30 Qershor 2019, kjo datë është dita e betejës për demokracinë. Kjo sepse Shqipëria sot  ka hyrë në një boshllëk, në një vakum historik dhe demokratik. Sot është një gjëndje e rëndë krize, më e madhja që nga koha e hyrjes së pluralizmit politik në Shqipëri. Gjëndja ka precipiuar kundër demokracisë, kundër... 

Thirrje e Shoqatës”Trojet e Arbrit” për ulje gjakrash dhe shtyrjen e datës së zgjedhjeve në Shqipëri

Tensionet politike që janë duke ndodhur këto viteve të fundit në Shqipëri janë si fryt i keq i qeverisjës që kanë ndodhur tash e gati tri dekada në Shqipëri.Shumica e politikaneve shqiptarë fatkeqësishtë ende nuk deshirojnë ta dinë rolin e tyre se funksionet politike dhe shtetërore janë funksione kalimtare dhe jo të përjetshme. Mosmundësia e Alternativave të reja politike... 

Regjimi i Rilindjes Socialiste-metamorfozë e ishregjimit komunist

Nga Skënder Sadri KAPITI Regjimi i “Rilindjes” është metamorfozë e ishregjimit komunist. Është  e tillë sepse ajo vetëm sa ka ekspozuar një trajtë tjetër nga ajo e Regjimit ishKomunist.Ka vendosur një maskë mashtrimi për t’u dukur si regjim demokratik në pushtet e qeverisje. Rilindja është një regjim politik i cili i shërben një klani të caktuar të... 

Opinion: Lulzim Basha dhe opozita-misioni për t’i dhënë fund regjimit të tranzicionit

Nga Skënder S.KAPITI Politika e tranzicionit afro 30 vjecar në Shqipëri, si politikë e dëmshme, antipublike  dhe  antikombëtare e reformave dështake që vetëm sa kanë përkeqësuar duke e renditur Shqipërinë  vazhdimisht në krye të shteteve jo vetëm në Europë për rekorde negative.  Sistemet e regjimeve politike autokratike, drejtësia dhe keqqeverisjet... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch