Home » Opinione

Në Gjilan do të duhej të mbahet takimi i përbashkët të Qeverisë së Kosovës dhe Maqedonisë

Shkruan: Refik HASANI Anamorava ka një rëndësi tejet të posaçme, pasi dallohet me disa karakteristika që e dallojnë nga Rajonet tjera, në radhë të par përmes Gjilanit lidhet, Kumanova e Likova. Gjilani si një trekëndësh ka mbetur Rajoni më i pa zhvilluar dhe më i prapambeturi në shumë fusha e drejtime prandaj mbledhje e paralajmëruar e përbashkët e Republikës së Kosovës dhe... 

KUVENDI I KOSOVËS, PARA VOTIMIT TË DEMARKACIONIT, DUHET T’I VENDOSIN DISA KUSHTE MALIT TË ZI

Ramiz LUSHAJ Dita e marsit  2018, kur Kuvendi i Republikës së Kosovës, shtetit ma të ri të botës, do të shkojnë  drejt Ratifikimit të Marrëveshjes me Malin e Zi lidhur me Demarkacionin, më duket se përban një “Ditë të zezë”, pasi i humbim mbi 80 km2 tokë etnike shqiptare, për pafuqinë dhe fajësinë shtetërore e politike të Kosovës euro-atlantike si dhe të Shqipërisë... 

Viti 2018, Viti i Adem Jasharit dhe Familjes Jashari

Nga Skënder S.KAPITI Drenica, zemra shqiptare e cila gjithmonë ka lindur trima; Drenica gjithmonë  në shekuj ka prodhuar rezistencë, kryengritje  dhe heronj të mëdhenj  të cilët  e kanë mposhtur armikun. Dhe pra nuk ishte rastësi që edhe Komandanti legjendar, heroi i madh kombëtar, Adem Jashari  dhe heroizmi madhështor i Familjes Jashari  i lindi Drenica. Ky vit ,viti 2018 , përkon... 

Sa është “cilësor” niveli i arsimit në Kosovë?!

Vlerësimi i cilësisë në bazë të ekonomisë së tregut në arsimin superior në Kosovë Së fundmi u panë disa lista vetëvlerësuese për bartësit e arsimit superior në Kosovë, ku renditeshin këto institucione si më të “mirat”! Në këto lista printe Universiteti Publik si i pari dhe Kolegji AAB si i dyti e kështu me rradhë. Në bazë të kësaj liste, secili nga këto institucione,... 

Përmbysja e historisë dhe progresit nga klani PAN i Republikës së Kosovës

Shkruan: Nehat Hyseni Dështimet e njëpasnjëshme të gangsterizmit, në esencë provincial dhe primitiv, të pushtetmbajtësve aktualë, që shtiren si “çlirimtarë”, me demek si “krahu i luftës”, e përdhosën imazhin e Republikës së Kosovës dhe na kompromituan para botës së civilizuar, për faqe të zezë! Kjo dukuri dekadente, nuk ka lidhje me atdhetarizëm, mirëqeverisje... 

Urime 26 vjetorin e Referendumit të 1 dhe 2 marsit 1992

U R I M E – 26 vjetorin e Referendumit “për Autonomi Politike e Territoriale të Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës, me të drejtë bashkimi me Kosovën” Të gjithë shqiptarve të Luginës së Preshevës i urojmë 26 vjetorin e Referendumit të 1 dhe 2 marsit 1992, “për Autonomi Politike e Territoriale, me të drejtë bashkimi me Kosovën”, duke u dëshiruar realizimin sa më... 

Perceptimi i korrupsionit në Kosovë është rritur ndjeshëm

Ali Hertica “Në të gjithë botën, e gjithë shoqeria dhe  shtetet janë më shumëi se kurrë  të vendosur për  një luftë efektive kundër korrupsionit. Korrupsioni është një kërcënim për sundimin e ligjit, demokracin  dhe të drejtave të njeriut. Vendet kanë një interes kombëtar në një qeveri që funksionon mirë dhe një biznes transparent. Këtë duhet që edhe sheti... 

Marrëzia nuk krijon drejtësi

Ali Hertica Te libri “Du contrat social”, Rosi thotë qartë se nuk merret me kalimin historik nga një gjendje pa pushtet politik, në një gjendje me pushtet politik. Është shqetësuese se çfarë mund ta bëjë legjitime gjendjen shoqërore lidhur me gjendjen që ka sot Kosova, në territorin e saj, ku bllokohen, barikadohen rrugët e saj nga serbet në veri me mbamendje çetniko –millosheviçiane.... 

Kush na largon nga Europa ?

Shkruan Fahri Xharra (Tmerri nuk ka të ndalur në Luginën e Preshevës, atje po vazhdon ç’kombëtarizimi i fëmijëve shqiptar duke i arabizuar qysh në moshë të re.  Read More »

Europa, presion shqiptarëve me Demarkacionin ashtu siç i kërcënoi me 1880-ën për Ulqinin

Nga Skënder S. KAPITI  Europa e pafytyrë ; Europë  , pse mbete antishqiptare gjithmonë kur shqiptarët janë më të hershmit e Europës. Europa, armik i madh i shqiptarëve  e cila ua coptoi trojet, e ndau dhe e përdori Shqipërinë  etnike si mall tregu duke ua falur dhe dhuruar trojet e saj shovinizmit ardhacak sllav e grek. A nuk u ngope Europë  me zullume dhe me padrejtësi që  u bëre gjithmonë  shqiptarëve. Pse, e nuk je Ti Europë  që  e krijove Malin e Zi si shtet me trojet shqiptare. A nuk je Ti Europë ajo kur në  Vitin 1880 demonstrove dhe kërcënove me floten detare  tënde pankristiane dhe prosllavo-ortodokse me anije franceze, britanike, gjermane, ruse, italiane dhe austrohungareze kundër shqiptarëve e që  bëre të  mundur dorëzimin e Ulqinit krejtësisht shqiptar Malit të  ZI,duke edhe i mashtruar shqiptarët    se do të  “shpërbleheshin” me të  drejta autonomiste, dhe përfundimisht a nuk je Ti Europë  që  në  kancelaritë  e tua bëre  pazaret, tradhetinë  dhe tragjedinë   mbi shqiptarët. Ti je autorja e paturpësisë  që  i rrudhose trojet shqiptare dhe Shqiptaret në 1/3 e tokave të  tyre, Ti lejove genocidin sllavo-grek 160 vjeçar mbi shqiptarët. Ti Europë,  edhe atë  Shqipëri të cunguar që  t’i e njohe ,por që  edhe atë  gjithnjë  deshe haptazi por edhe me Konferenca të  Fshehta edhe ta zhdukësh nga harta. Ja se si Ti Europë vazhdon të  sillesh akoma edhe sot si antishqiptare, dhe u bën presion shqiptarëve që  të  falin përsëri trojet e tyre, presioni mbi shqiptarët sot me Demarkacionin që t’ia japin Malit të  Zi edhe 8000 hektarë  tokë  , dhe madje u vë  kushtin shqiptarëve se pa demarkacionin nuk ka për ju liberalizim vizash. Kjo ishte dhe kjo mbetet Europa për Shqiptarët, gjithnjë  e pabesë  dhe  antishqiptare.   Sikur të mos mjaftonte vetëm ky presion i Europës mbi politikën dhe shqiptarët e Kosovës, vjen edhe “leksioni “ i Kryeministrit të Shqipërisë, E.Rama në Ditën e Pavarësisë së Kosovës  se: demarkacioni ishte shpikje e politikës, pra për Kryeministrin e Shqipërisë rezistenca, dinjiteti e patriotizmi  për mbrojtjen e trojeve shqiptare qënka “shpikje politike”, por realisht falja dhe pazaret e politikës shqiptare ne dem te integritetit territorial është  dhe shënohet si tradhëti kombëtare. Këtë mos ta harrojë politika aktuale e Kosovës.  Read More »
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch