Home » Opinione

Kur interpretimet e Gjykatë Kushtetuese vlerësohen me dy kute nga ndërmjetësuesit ndërkombëtar

Nga XHAVIT ÇITAKUNuk ka dyshim se përpjekjet e Bashkimit Europian për të ndihmuar në dialogun Kosovë- Serbi ishin të vakëta dhe si pasojë e gjithë kësaj ende nuk kemi një marrëveshje gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve në mes të këtyre dy shteteve. Për t’i dhënë një impuls të ri dhe për t’i ndezur ” motorët” e shurdhër të një përgjumjeje... 

Zijafet i “çuditshëm” i opozitës kosovare në Shqipëri!

Nga Skënder Sadri KAPITI Në këtë takim e zijafet  me rastin e inagurimit të një hoteli luksoz në  Golem ishin kryeopozitarët e Kosovës, ishkryetari i LDK-së Isa Mustafa  dhe Kryeministri aktual i Shqipërisë Edi Rama. Zakonisht dhe normalisht në raste ceremonish shteterore dhe   inagurimesh veprash e investimesh marrin pjesë përfaqësues të qeverive të... 

Çfarë është një udhëheqës politik

Mr.Ali Hertica  Një udhëheqës politik pritet të jetë ‘fytyra’ e një partie, e cila ‘shet’ partinë në botën e jashtme, të tilla si shtypi dhe votuesit, dhe, nëse është e nevojshme, bën biznes në terma të gjerë me udhëheqësit e tjerë politikë. Një udhëheqës politik do të duhet t’i marrë njerëzit brenda partisë së tij ose të saj... 

Mediat mercenare, pushteti dhe pseudoopozitarët janë kundër L. Bashës

Nga Skënder Sadri KAPITI Nuk është aspak e vështirë për të konstatuar atë që edhe gjatë fushatës elektorale të zgjedhjeve të 25 Prillit 2021,por edhe tani për zgjedhjen e Kryetarit të Partisë Demokratike atë se: llumi mediatik, sharlatanët gazetarë, opinionistë e analistë dhe mediat televizive dhe ato gazetareske në përgjithësi  dhe me ndonjë perjashtim tepër... 

Liria dhe demokracia po e kafshojnë bishtin e tyre – dhe njëri-tjetrin

Mr.Ali Hertica  Ne i kushtojmë një rëndësi të madhe lirisë sonë, , dhe ndoshta edhe më shumë në Kosovën tonë. Ne na pëlqen ta vendosim atë si një shembull dhe gjithashtu na pëlqen të shtrijmë kufijtë e asaj lirie, veçanërisht kur bëhet fjalë për të shprehur mendimin tonë të rëndësishëm. E njëjta gjë, por në të kundërt, vlen për demokracinë, formën... 

Deklarata e Besnik Tahirit është e dëmshme

Shkruan:Refik Hasani Përgjigje ndaj deklaratës së Besnik Tahirit, se ,,Pa luftë, nuk merren Presheva, Medvegja e Bujanoci’’. Ia kujtojm Besnik Tahirit.Se lufta ishte nga Ushtria Çlirimtare e Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit 2000-2001. Dhe është mbajtur Referendumi më datën 1 e 2 Mars 1992. Nuk është çudi pse Serbia nuk e pranon Ushtrin Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës... 

Një këndvështrim mbi vizitën e Kryeministrit Rama dhe delegacionit qeveritar në Turqi

Nga Skënder Sadri KAPITI Si hyrje të këtij shkrimi po sjell në kujtesë fjalët e Kryeministrit Rama gjatë vizitës së tij të mëparshme ku Shefi i Tiranës zyrtare, Edi Rama, në deklaratën e përbashkët për shtyp nga Ankaraja, tha: “Falënderoj nga zemra Presidentin e Republikës së Turqisë dhe mikun tim (Erdogan) për këtë mikpritje të paharrueshme, edhe pse nuk është... 

Ndryshime të mëdha kulturore të nevojshme në udhëheqjen publike

Mr.Ali Hertica  “Pyetja më e dhimbshme dhe më e afërt për një parti politike: a janë njerëzit tanë akoma të mirë për galerinë e re publike dhe a janë proceset tona të rekrutimit dhe përzgjedhjes akoma të mira për prodhimin e atyre udhëheqësve publikë?”  Duke u kthyer në Kosovë, unë veçanërisht vë re se sa politikanët profesionistë lejojnë... 

Rama ik, Rama ik! Por pse nuk “iku” Edi Rama?!

Nga Skënder Sadri KAPITI Prej dy tre vitesh në Shqipëri protestohej: Rama ik,Rama ik; por Rama nuk iku, edhe pse ka akuza për blerje votash dhe të përdorimit të burimeve shtetërore në fushatë , edhe për shumë  arsye të tjera. E me të gjitha këto Rama nuk iku. Por valle, mos pati arësye të tjera më të forta se pse Rama nuk iku?! Kësaj mund t’i përgjigjem... 

Kritika në shoqërin Kosovare

Mr.Ali Hertica  Pjesa më e madhe e kritikës sonë shoqërore e bashkëkohore ,përfshihet në mënyrë krijuse dhe  përparimtare të zhvillimit të shoqërisë sonë.Natyrisht,kjo kritikë në shumë pikëpamje ende nuk ka depërtuar mjaft thellë dhe me guxim në kundërthënjet e shoqërisë demokrtike të kohës sonë,por është duke u zhvilluar si pjesë përbërëse... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch