Home » Opinione

Opinion: LDK e Re – domosdoshmëri për një epokë të re ndryshimi

Nga Skënder Sadri KAPITI Në vënd që intelektualët, opinionistët dhe analistët e Kosovës ta përkrahin Vjosa Osmanin , dhe ta mbështesin atë , ata bëjnë të kundërtën: e pengojnë dhe përhapin opinion negativ e disfatist  në popull se po të formojë Vjosa parti të re, ajo parti do të dështojë dhe nuk do të ketë sukses. Kjo verteton faktin se intelektualët,... 

Opinion: Dorëheqjet e fejsbukut në politikbërjen preshevare

Shkruan: Nehat HyseniGjatë javës që po e lëmë pas, në politikbërjen preshevare u paraqitën zhvillime spektakulare: kryetari i Kuvendit Komunal, Sami Salihu dha “dorëheqje” nga ky post i rëndësishëm në vetadministrimin lokal, jo në Kuvend, ku realisht është vendi, por në Facebook!Situatë kjo, që nuk është as për të qeshur, meqë është tragjike, por as për... 

Opinion: Vjosa Osmani, kandidatura më e merituar për Presidente e Kosovës

Nga Skënder Sadri KAPITI Nëpër mediat e Kosovës po qarkullojnë pretendimet dhe hamendësitë se kush do të jetë President i Kosovës. Nisur nga faktet dhe realiteti politik dhe duke marrë parasysh rezultatin e zgjedhjeve të 6 Tetorit 2019 si dhe peshën politike të individëve , ajo që do të ishte më e duhura per President të cilin e meriton Kosova, kjo kandidaturë do të ishte... 

Isa Mustafa hesht përballë qëndrimeve të Hazirit kur kërkon ndarjen e Kosovës, edhe pse e di se Luginën nuk do ta shohë as në ëndërr!

Nga Enver Bytyqi Lutfi Hazirin e njoh prej shumë vitesh. Kavalier, i komunikueshëm, një njeri që të bën për vete edhe në rrethana të zymta. Luta hyn te politikanët e shkathët që di të rrëshqasë në akull dhe në rrëpira! Ai di të bëjë edhe punë, të cilat jo gjithkush mund t’i bëjë, ndaj shihet si i dobishëm në politikë dhe Lidhja Demokratike për këtë arsye e mban... 

Komunikimi i ndryshuar mediatik

Ali Hertica  Ajo që më shqetëson mua është rëndësia e mediave të besueshme në një demokraci dhe rëndësia e një demokracie që funksionon siç duhet për median e besueshme. Cili është vendi dhe cilat janë ndryshimet në përdorimin e mediave dhe mediave, cila është rëndësia e letërsisë në media? Cila është rëndësia e një rregulli të qëndrueshëm të ligjit,... 

Ali Ahmeti rrënoj përgjithmonë monopolin etnopolitik në Maqedoninë e Veriut

Kryeministri donkishotesk i Malavitës Edi Rama e sejmenët e tij lali Eri e Gjino i diplomacisë nxituan ta përshendesin marrveshjen historike të nënshkruar nga lideri i shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut e njëherësh kryetar i BDI- së fituese të zgjedhjeve z Ali Ahmeti dhe kryetarit të koalicionit fitues mundemi të LSM- së së Zaevit dhe Lëvizjes Besa të Bilal Kasamit per formimin... 

Kemi nevojë për më shumë bashkëpunim ndërkombëtar

Ali Hertica  Duket se nuk ka konsensus në debatin shkencor dhe publik për natyrën dhe shtrirjen e krimit të organizuar dhe dëmet që ajo i shkakton ekonomisë dhe demokracisë së botës perëndimore. Në vitet 1990 u prezantua koncepti i “Krimit të organizuar global”, i cili thekson natyrën transnacionale, globale të grupeve kriminale dhe aktivitetet e tyre. Një ndryshim... 

Qeveria duhet të jetë transparent dhe e qartë për veprimet e saj

Ali Hertica  Një shtet i fortë demokratik kushtetues është themeli për këtë. Siguron që liria e njërit përfundon aty ku fillon liria e tjetrit. Ky rregull i ligjit mbron të drejtat e individëve në nevojë dhe na mbron të gjithë kundër abuzimit të pushtetit ose arbitraritetit nga shteti. Dhe është një parakusht për shoqërinë e fuqishme, të hapur dhe shumëformuese... 

Sari Salltiku, faltorja e bekuar dhe e plotëfuqishëme e Kombit Shqiptar, si observator i Nasas që vëzhgon qiellin e galaktikat e pafundme të universit

Nuk di të ketë Komb tjetër që të ketë fatin qiellorë për të patur në trojet e veta amtare tempuj me fuqi çudibërëse siç kanë shqiptarët.Qysh në prehistori e në kohën pellazgjike, në agimin e qytetërimit e të lindjes së besimit Dodona Pellazgjike me orakullin e saj që fliste me gjuhën e Zotit ishte vendi më i adhuruar i botës së lashtë.Janë të famshëm ndërkaq... 

Atdheu është Perendia e shqiptarëve dhe feja e tyre shqiptaria

Shqiptarët shkojnë të bashkuar me 30-të gusht në zgjedhjet lokale në Guci Të gjitha votat për Edenin Shqiptar  Plavë – Gucia, Meka e Jeruzalemi Shqiptar Fitorja e shqiptarëve në Guci aktakuzë kundër atyre që ngritën një shekull më parë Murin e Berlinit mes shqiptarëve etnikë Me dt 30 gusht janë zgjedhjet nacionale në Mal të Zi dhe lokale... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch