Home » Opinione

Unioni Artistik i Kombit Shqiptar: Ramush Haradinaj është Emblemë Kombëtare

Unioni Artistik i Kombit Shqiptar “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut” ju ban thirrje shqiptarëve mbroni e mbështetëni simbolet tona kombëtare. “Një Komb pa simbole është si Kimia pa Mendelejev”. Ramush Haradinaj është Emblemë Kombëtare. Padia e elaboruar në kuzhinat e Beogradit nga sivëllau i Vuçiçit, subashi i Erdoganit, dishepulli i Petenit,... 

Grida Duma dhe demokracia përfaqësuese elitare

Nga Skënder Sadri KAPITI Me demokraci përfaqësuese elitare unë dua të them dhe bëj fjalë për lirinë dhe për demokracinë me demokracitetin më të mirë të mundshëm, gjë të cilën e lejon dhe e promovon demokracia si sistem. Elitë brënda partiake dhe ajo pastaj parlamentare nuk është elita të cilën e zgjedh kryetari i partisë, por elitën më të mirë e zgjedh antarësia... 

Ismail Kadare dhe dhurata e helmuar nga presidenti Emmanuel Macron

Gjatë tërmetit që e goditi Shqipërinë në fund të tetorit të vitit të kaluar (2019) kam qenë e prekur si të gjithë shqiptarët dhe mbarë bota. Pa dyshim, secili e ka përjetuar dhe shprehur dhimbjen në mënyrën e vet. Personalisht, tërë kohën e kisha në mendje pyetjen: “ A e parasheh kanuni daljen nga shtëpia për fëmijët e ngujuar nga gjakmarrja në rast tërmeti apo të... 

NËSE QYTETARËT E REPUBLIKËS SË KOSOVËS ME PREARDHJE SERBE MBËSHTESIN BEOGRADIN, A DUHET TË KENË ATA NËNSHTETËSI TË REPUBLIKËS SË KOSOVËS?

Sot në portalin ”Blic” të Serbisë, Ministri për Punë të Jashtme i Qeverisë së Serbisë, Ivica Daqic, ka deklaruar dhe bërë pyetje: ”Nëse qytetarët e Serbisë me prejardhje malazeze mbështesin Podgoricën, a duhet të kenë ata nënshtetësi serbe”? Po shtrohet pyetja për z. Daqic: Nëse qytetarët e Republikës së Kosovës me prejardhje serbe mbështesin Beogradin, a duhet... 

Opinion: Presidenti Meta -Personaliteti gjithëkombëtar i Vitit 2019

Nga Skënder Sadri KAPITI Duke u nisur në mënyrë krahasimore me atë se si janë paraqitur dhe me atë se cfarë kanë promovuar personazhet VIP të politikës dhe të pushtetit rezulton se Presidenti Meta është personazhi i vitit 2019. Pra nëse do të mbahej një sondazh duke pasur dhe duke u nisur nga ato kritere të cilat janë probleme shqetësuese sociale, ekonomike, politike, demokratike,... 

Kush janë pro minishengenit në Shqipëri

Nga Skënder Sadri KAPITI Refuzimi total politiko-publik i shqiptarëve të Kosovës që iu bë të ashtuquajturit minishengen erdhi si reagim kundër qeverisë dhe kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama pasi kjo marrveshje realisht ishte një goditje shumë e rëndë për Kosovën ,për shtetin shqiptar të Kosovës të cilin Serbia jo vetëm se nuk e njeh vetë, por ajo përdor të gjitha... 

Liria e besimeve fetare e simboleve kombëtare në Mal të Zi ngadhnjim i shqiptarëve

Konfiskimi i pronave të paligjshme të Kishës Ortodokse Serbe fundi i trashigimisë së Mbretërisë Serbo-Kroate-Sllovene. Të njëjtin ligj duhet ta miratojë edhe Parlamenti i Kosovës. Shterrimi i ëndrrave të Jugosllavisë së tretë apo Serbisë së madhe. Ajo që ndodhi këto ditë në Parlamentit e Malit të Zi me rastin e aprovimit të ligjit për lirinë e besimeve fetare... 

Presidenti Ilir Meta nuk duhet lënë vetëm

Nga Skënder Sadri KAPITI Shumica dërrmuese e politikanëve dhe e mediave në Shqipëri janë të xhveshura nga kombtarizmi dhe nga interesi kombëtar. Dhe cilët janë ata? Ata janë aktualisht sahanlëpirësit rreth qeverise; janë mediat mercenare, analistët injorantë e mercenarë të shitur te paraja e pushteti dhe që u shërbejnë kauzave armiqësore e antishqiptare; janë edhe intelektualët... 

U doli boja prokosovarizmit fallco të politikës dhe mediave të Tiranës

Nga Skënder Sadri KAPITI Që Shqipëria, politika ,akademia,intelektualizmi dhe mediave të saj nuk u ka interesuar sa duhet dhe as si duhet Kosova, as lufta e përpjekjet e saj për liri, për të drejta kombëtare dhe për Bashkim me Shqipërinë, këtë unë e kam ditur gjithmonë sepse jam shqiptar me prindër nga Zallqi i Istogut të Kosovës por lindur e rritur në Shqipëri dhe e njoh... 

Për intelektualët në Shqipëri

Nga Skënder Sadri KAPITI Këtë ese të shkurtër vendosa ta shkruaj pasi intelektualët dhe intelektualizmi në Shqipëri ka një peshë të madhe mbi supe për atë rol të madh e parësor që ka luajtur në jetëgjatësinë e diktaturës komuniste, duke i shërbyer asaj, duke i dhënë oksigjen dhe frymarrje intelektuale diktaturës, politikës ,ideologjisë, dhe luftës së klasave të... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch