Home » Politikë

RRUGA QË LIDH GJAKOVËN ME TROPOJËN PRITET TË MARRIN EMRIN “ELIOT ENGËL”

Sot, të premten, kah mesdita, më 29 mars 2019, – njofton Portali “Limit.al”, pati një takim të dy kryebashkiakëve të “Gjakovës së Madhe”: Ardian Gjini i Komunës së Gjakovës dhe Besnik Dushaj i Bashkisë së Tropojës (Malësisë së Gjakovës), të cilët bashkëbiseduan për disa projekte të përbashkëta. Gjithashtu, gjatë bashkëbisedimit të sotëm në Bashkinë... 

Albulena Balaj: Nësë NISMA nuk do të ketë anëtar në KQZ, atëherë do të ketë mocion për rrëzimin e qeverisë

Deputetja e Nismës Socialdemokrate, Albulena Balaj –Halimaj, ka thënë se nësë kjo parti nuk do të ketë anëtar të KQZ, atëherë do të bëhet pjesë e mocionit për rrëzimin e qeverisë. Duke folur në “Imazh” të RTK-së, ajo ka thënë se presidenti po bën shkelje kushtetuese duke mos e ftuar subjektin ku është ajo për të qenë pjesë e KQZ-së, sepse sipas saj kjo parti... 

Një delegacion i komunës së Preshevës i udhëhequr nga Kryetari i Kuvendit Sami Salihu kanë qëndruar dje për vizitë në Tiranë

Me ftesë të Kryetarit të Këshillit të Bashkisë së Tiranës dhe njëherit edhe Kryetar i Këshillit të Qarkut të Tiranës, Aldrin Dalipi, një delegacion i komunës së Preshevës i udhëhequr nga Kryetari i Kuvendit Sami Salihu, në përbërje të të cilit ishin edhe Sekretari i Kuvendit Avni Aliti, drejtori i Fondit për punë komunale, banesore dhe ndërtimore, Xhelal Hasani dhe ndihmës... 

Kamberi: Distanca kohore 27 vjeçare prej kur është reaizuar Referendumi në Luginë, po presim edhe arritjen e marrëveshjes finale mes Kosovës dhe Serbisë

Plot 27 vjet më parë, në Luginë të Preshevës- Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë-u mbajt Referendumi i 1 dhe 2 mars 1992. Nga kjo distancë kohore kemi mundësi të bëjmë shqyrtim më objektiv të kësaj ngjarje historike që vazhdon të ketë peshë të jashtëzakonshme politike për Luginën e Preshevës, sidomos në këtë periudhë, në të cilën po presim edhe arritjen e marrëveshjes... 

Ragmi Mustafa mirëpriti Koordinatorin për Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hotin

Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, është takuar me përfaqësuesit e Këshillit Kombëtar Shqiptar të Luginës së Preshevës. Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar Ragmi Mustafa mirëpriti Koordinatorin Hoti dhe i shprehu mirëseardhje në Komunat Shqiptare të Preshevës, Medvegjës e Bujanocit. Hoti e Musafa... 

Edi Rama: S’kam rënë nga qielli, edhe unë kam gabuar

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, u shpreh në një komunikim të drejtpërdrejtë nga rrjetet sociale se edhe ai nuk është i pagabueshëm, por kur e ka kuptuar një gjë të tillë, ka bërë hapa mbrapa dhe ka kërkuar edhe ndjesë. Kreu i qeverisë hodhi akuza të forta drejt opozitës duke theksuar se me veprimet e fundit, avazi ka arritur kulmin. “Opozitës i dhamë të gjithë... 

Shqipëri: Mbyllet pa incidente protesta e opozitës

Protesta masive e opozitës, përballë Parlamentit, të enjten përfundoi pas tri orësh, pa incidente dhune. Disa fishekzjarre dhe bomba molotov nuk arritën të përhapen dhe të dominojnë protestën. Mijra mbështetës të opozitës, të ardhur në Tiranë nga gjithë Shqipëria, kërkuan përsëri largimin e kryeministrit Rama dhe qeverisë së tij dhe zhvillimin e zgjedhjeve të parakohshme... 

Prishtinadhe Tirana do të duhej caktuar një platformë dhe strategji

Shkruan: Refik HASANI Deputetët e ParlamentittëKosovëspërmesplatformës, duke diskutuartëarrijnmiratiminkupërMedvegjë, BujanocdhePreshevë,tëndërtojndhetëmbajnqëndrimpërkëtëkrahinëshqiptare.Vullnetidheplebishiti  i shprehurpërmesëReferendumittëdatës 1 e 2 mars 1992,sakrifica e UÇPMB-ëssëbashku me marrëveshjen e Konçulit do tëduhejtëpranohen. Përmesplatformës... 

Platforma për dialog nesër do ti dorëzohet Kuvendit, parimi i reciprocitetit elementë kyç në këtë dokument bazë

Bashkëkryesuesi i ekipit negociator Fatmir Limaj ka deklaruar sot se platforma e delegacionit shtetëror të Kosovës do të paraqesë qëndrimin e vetëm zyrtar karshi dialogut me Serbinë. I pyetur se a janë të përfshira në platformë veriu i Kosovës dhe Lugina e Preshevës, Limaj ka thënë se kjo do të bëhet e ditur nesër kur edhe do t’i dërgohet Kuvendit në ora 10.00. Ndërsa,... 

THAÇI-HARADINAJT: MIK MUND TË JESH KUR RESPEKTON KËSHILLAT

“Mik mund të jesh kur respekton këshillat”, ka thënë presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, kur i është kujtuar qëndrimi i kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, lidhur me mosheqjen e taksës ndaj Serbisë dhe ruajtjen e miqësisë me SHBA-në njëherësh. Ai ka folur të mërkurën në “Debat” të RTK-së.   “Nuk ka lider që mund ta cenojë miqësinë e SHBA-së... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch