Home » Politikë

Analisti serb Branko Radun: Zgjidhja për Kosovën është lufta

Analisti politik dhe anëtar i Bordit Menaxhues të Radio Televizionit Serb, Branko Radun, shkaktoi një tërmet të vërtetë në rrjetet sociale, kur shkroi se zgjidhja për Kosovën është lufta. Edhe pse në fillim dukej se ishte një gabim apo një profil i rremë, Radun konfirmon për Nova.rs se ai e shkruajti pikërisht atë që kishte menduar. “Të gjithë duhet të deklarohen. Vuçiq... 

Nëse Sali Berisha nuk ikën vetë, atëhere duhet ta largojë Partia Demokratike

Nga Skënder Sadri KAPITI Në Shqipëri nuk pati ndryshim dhe as rotacion politik me 25 Prill 2021, gjë që ishte mëse e domosdoshme pas atij dështimi dhe të asaj keqqeverisjeje të Edi Ramës. Por menjëhere pas zgjedhjeve erdhi për Sali Berishën “non grata” amerikane dhe nga Parlameni shqiptar shkarkimi i Ilir Metës. Dhe keto ndodhën edhe pse Qeveria bleu votat e qytetarëve.... 

Ragmi Mustafi: 7 pika për status special

Dje, në takimin e përbashkët me Ministren për të Drejtat e Njeriut, Minoritetet dhe Dialog Social, znj. Gordana Çomiq, kërkova që Qeveria ta zbatojë “Planin 7 pikësh” të miratuar nga Qeveria e Serbisë më vitin 2013.Në prani të përfaqësuesve të OSBE-së dhe Trupit Koordinues për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë kërkova të trajtohen përfshirja e plotë e shqiptarëve në... 

Albin Kurti takon kryetarin e KNSH-së z. Ragmi Mustafën

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashk me zv.kryeministrin e parë për Integrim Evropian, Zhvillim e Dialog, Besnik Bislimi, ministrin e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu dhe zv.ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Ilir Kapiti, priti në takim kryetarin e Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Serbi, z.Ragmi Mustafa me bashkëpunëtorë. Në... 

Ambadori i Republikës së Shqipërisë në Beograd ka uruar z.Sami Salihu për koalicionin e fundit qeverisës

Ambadori i Republikës së Shqipërisë në Beograd ka uruar kryetarin e kuvendit komunal në Preshevë z.Sami Salihu për zgjedhjen në krye të Kuvendit Komunal dhe për koalicionin e arritur mes partive shqiptare. “Zgjedhja juaj në postin e Kryetarit të Kuvendit Komunal të Preshevës më ofron rastin e gëzuar tju përcjell urimet e mia të sinqerta për kryerjen me sukses së detyrës... 

Ardita Sinani: Nga sot, komuna jonë nuk varet nga gishtat e telekomanduara nga Beogradi në Kuvendin e Preshevës

Të nderuar qytetarë të Komunës së Preshevës, Sot, pas disa javësh negociatash, në emër të Partisë për Veprim Demokratik, firmosa marrëveshjen për bashkëqeverisje me Partinë Demokratike Shqiptare, Lëvizjen për Reforma dhe Unionin Demokratik Shqiptar. Ky koalicion i ish-partive opozitare shqiptare ishte vullnet i shumicës prej jush, të cilët votuat në zgjedhjet e fundit... 

PVD nuk pranon qeverisje me rotacion në Komunën e Preshevës

Komunikata e PVD-së: PRESHEVA KA NEVOJË PËR QEVERISJE TË MIRË NGA OPOZITA, JO PËR ARRNIM PUSHTETI PËRMES PARIMIT TË ROTACIONIT Mbrëmë, në mbledhjen e saj të kryesisë dhe këshilltarëve të dalur nga zgjedhjet e fundit të parakohshme lokale, Partia për Veprim Demokratik nuk e ka mbështetur propozimin e Partisë Demokratike Shqiptare, për ndarjen e mandatit të kryetarit... 

Salihu: Me bisedime pafund nuk mund të mbahet peng i gjithë procesi i ngritjes së pushtetit në Komunën e Preshevës

“Me bisedime pafund nuk mund të mbahet peng i gjithë procesi i ngritjes së pushtetit në Komunën e Preshevës. Asgjë e mirë nuk i vjen popullit dhe ardhmërisë së komunës tonë nga bisedime pa bereqet që kanë hyrë në një rreth ngushtë ku herë njëra palë, e herë tjetra vendosin kushte e parakushte për koalicionin” ka deklaruar kryetari i Lëvizjes për Reforma, Sami Salihu “Zgjidhja... 

PVD: Vendim i ngutshëm, ne nuk do të marrim pjesë tutje në negociata me PDSH-në

Partia për Veprim Demokratik e vlerëson të ngutshme dhe të dëmshme kumtesën e fundit publike të Partisë Demokratike Shqiptare, lidhur me procesin e negociatave midis partive politike opozitare shqiptare, të cilat kanë fituar mandate në zgjedhjet e fundit të parakohshme lokale, në komunën e Preshevës. Me përcaktimin dhe publikimin e parimeve të panegociueshme në negociata,... 

PDSH fton PVD dhe LR ta pranojnë kërkesën e saj për kryetar të Komunës së Preshevës

Partia Demokratike Shqiptare dje mbajti mbledhjen e kryesisë së saj dhe në bazë të diskutimeve të anëtarëve të kryesisë, nxjerr këtë: KOMUNIKATË Praktika e bisedimeve njëmujore rreth koalicionit PDSH, PVD dhe LR u tregua e dëmshme për demokracinë e regjionit tonë që është kultivuar përgjatë këtyre tridhjetë viteve... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch