Home » Këshilli Nacional

Ragmi Mustafi: Nga viti 2008 janë njohur vetëm 30 diploma nga Kosova

Organizata LDA Balkan tashmë është shtrirë edhe në Luginën e Preshevës. Ani pse shqiptarët e kësaj ane po ballafaqohen me diskriminim, kjo organizatë po synon ngritjen e potencialit dhe fuqizimin e tyre. Në organizimin e edicionit të katërt të projektit “LEAPin Prishtina 2021”, u tha se të rinjve të luginës nuk po u njihen diplomat e studimeve në Kosovë. Ragmi Mustafi,... 

Ragmi Mustafi: Të reagojë bashkësia ndërkombëtare pas kërcënimeve të Vuçiqit ndaj Luginës së Preshevës

Pas deklarimit të presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq ku ishte shprehur se egziston ideja për mbylljen e vendkalimeve kufitare mes Luginës së Preshevës dhe Republikës së Kosovës, ka reaguar kryetari i Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Luginë të Preshevës, z.Ragmi Mustafi Reagimi i plotë i z. Mustafi “Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë dje... 

MUSTAFI: PËRNDJEKJE POLITIKE – PADIA E RADHËS KUNDËR NGRITJES SË FLAMURIT KOMBËTAR SHQIPTAR

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Serbi, Ragmi Mustafi ka njoftuar se i është ngritur një tjetër padi nga Serbia për shkak të vendosjes së flamurit kombëtar shqiptar në selinë e Këshillit. Mustafi ka shkruar në Facebook se kjo padi i erdhi pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për vendosjen e reciprocitetit me Serbinë për çështjen e targave. “Sot, pranova... 

Ragmi Mustafi: 7 pika për status special

Dje, në takimin e përbashkët me Ministren për të Drejtat e Njeriut, Minoritetet dhe Dialog Social, znj. Gordana Çomiq, kërkova që Qeveria ta zbatojë “Planin 7 pikësh” të miratuar nga Qeveria e Serbisë më vitin 2013.Në prani të përfaqësuesve të OSBE-së dhe Trupit Koordinues për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë kërkova të trajtohen përfshirja e plotë e shqiptarëve në... 

Albin Kurti takon kryetarin e KNSH-së z. Ragmi Mustafën

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashk me zv.kryeministrin e parë për Integrim Evropian, Zhvillim e Dialog, Besnik Bislimi, ministrin e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu dhe zv.ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Ilir Kapiti, priti në takim kryetarin e Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Serbi, z.Ragmi Mustafa me bashkëpunëtorë. Në... 

Këshilli Nacional Shqiptar: Forcim të bashkëpunimit dhe intensifikim të komunikimit me institucionet e Kosovës

Dje, me bashkëpunëtor nga Këshilli Kombëtar Shqiptar, patëm kënaqësinë të mirëpritemi në takim nga Ministri i Punëve të Brendshme, z. Xhelal Sveçla dhe stafi i tij. Duke uruar Ministrin Sveçla për marrjen e detyrës, shpreha gatishmërinë për forcimin e bashkëpunimit dhe intensifikimin e komunikimit mes institucioneve tona.Kosova duhet të marrë përgjegjësinë dhe përkujdesjen... 

KËSHILLI KOMBËTAR SHQIPTAR DHE SHOQATA MJEKËT E LUGINËS TË GATSHËM PËR REALIZIMIN E INICIATIVËS PËR SPITAL TË LUGINËS

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, Ragmi Mustafa ka pritur sot përfaqësuesit e Shoqatës “Mjekët e Luginës” ku kanë filluar iniciativën për hapjen e një spitali në Luginë të Preshevës. Deklarata e z.Mustafa pas takimit: Pata kënaqësinë të mirëpres përfaqësuesit e Shoqatës Mjekët e Luginës të kryesuar nga kryetari, dr. Bekim Arifi, dr. Xhejlane Ferati, dr.... 

Gent Cakaj është shprehur i lumtur me hapjen e zyres së KNSH-së në Medvegjë

Sot, me mbështetjen e drejtpërdrejtë politike, financiare dhe institucionale të Shqipërisë, për herë të parë janë hapur zyrat e Këshillit Kombëtar Shqiptar në Medvegjë ! Kjo zyrë do të luajë një rol shumë të rëndësishëm në mbrojtjen dhe lartësimin e të drejtave themelore të shqiptarëve në Medvegjë. Hapja e kësaj zyre ka qenë detyrim kombëtar i kahmotshëm i... 

Hapet zyra e Këshillit Nacional në Medvegjë

Sot në mënyrë solemne e bëmë hapjen e zyrës së Këshillit Kombëtar Shqiptar (KKSH) në Medvegjë Ky ishte edhe zotimi i realizuar nga ana e Këshillit Kombëtar Shqiptar se do të hapet zyra në Medvegjë, e rtvpresheva.com merr vesh që së shpejti pritet të hapet edhe zyra në Preshevë. “Ashtu edhe siç ishim zotuar 2 vite më parë, kur morëm udhëheqjen e Këshillit... 

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar – Faleminderit Ministër Zemaj

Sot kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, Ragmi Mustafa përmes një shkrese zyrtare, ka falënderuar Ministrin e Shëndetësisë së Republikës së Kosovës, z.Armend Zemaj për krijimin e kushteve të specializimit në degë të ndryshme të mjekësisë edhe për kandidatët nga Lugina e Preshevës. Mes tjerash, në shkresën e dërguar, kryetari Mustafa u shpreh: “Më lejoni që... 
© 2022 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress