Home » Politikë

NESËR NË ORA 11:00, MBAHET SEANCA PËR MOCIONIN NDAJ QEVERISË KURTI

Kryeparlamentarja Vjosa Osmani ka folur sot para mediave pas mbledhjes së kryesisë ku është vendosur që të mbahet nesër në ora 11:00 seanca ku do të votohet për mocionin e mosbesimit ndaj Qeverisë Kurti. Ajo tha se personalisht nuk është pajtuar me këtë vendim pasi salla nuk i plotëson kriteret e kërkuar nga Instituti i Shëndetit Publik. “Shpreh shqetësimin tim të thellë... 

Me rastin e 28 vjetorit të mbajtjes së Referendumit në Luginë, PVD del me komunikatë

Sot bëhen 28 vite nga ngjarja më e rëndësishme politike në historinë moderrne të organizimit politik në Luginë të Preshevës, mbajtjes së Referendumit të 1 dhe 2 marsit të vitit 1992. Vlera kryesore e kësaj ngjarje, që edhe pas kësaj distance të gjatë kohore vazhdon të ketë rëndësi të veçantë, është se Shqiptarët e Luginës së Preshevës shprehën unanimisht, si... 

Kryetari i Preshevës, kritikon ashpër Tiranën dhe Prishtinën zyrtare, për mosmbështetje të shqiptarëve në Luginë

“Është e çuditshme qasja e tyre kundrejt shqiptarëve të Luginës”, ka thënë Arifi, gjatë një interviste në televizionin T7. Ai është shprehur i zhgënjyer që shqiptarët e Luginës së Preshevës s’kanë marrë mbështetje së paku për “kërkesat që janë të mundshme të financohen nga Shqipëria dhe nga Kosova”. Arifi ka përmendur nevojën për mbështetje... 

LETER E UNIONIT SHQIPTAR TE SHOQERISE CIVILE, DREJTUAR ZOTIT DONALD TRAMP DHE ZONJES ANXHELA MERKEL.!

I nderuar zoti DONALD TRAMP.!President i Shteteve te Bashkuara te Amerikes.! E nderuara zonja ANXHELA MERKEL.!Kancelare e Republikes Federale te Gjermanise. Me ndjenjen e larte te pergjegjesise qytetare dhe me shqetesim te madh kemi ndjekur zhvillimet politike me te fundit ne Kosoven Lindore,ne tre komunat ku banojne shqiptaret,ne MEDVEGJE,BUJANOC e PRESHEVE.Prej shume e shume viteve, ne... 

Albin Kuri: Tarifa nuk është më e mirë se reciprociteti me Serbinë

Në ditën e dytë të punës si shef i ekzekutivit, Kurti ka thënë se taksa 100 për qind ndaj mallrave serbe do të zëvendësohet me reciprocitet, raporton KTV. Këtë qëndrim Kurti e ka dhënë pas takimit me shefen e Zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova. Ndërkaq, shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova, ka thënë se mirëpret bashkëpunimin me... 

Kuvendi i Kosovës voton Qeverinë Kurti me 66 vota pro dhe 10 abstenime

Qeveria Kurti ka marrë votat e mjaftueshme në Kuvendin e Kosovës. Ishin 66 deputetë që votuan pro qeverisë së re, dhe 10 abstenime. Seanca nisi me prezantimin e programit nga Albin Kurti, tanimë kryeministër i Kosovës, për të vazhduar me deklaratat e grupeve parlamentare dhe prezantimin e kabinetit qeveritar nga Kurti. Ndërkohë, për më shumë se tri orë, qeveria VV-LDK u... 

Thjesht të reformojmë sistemin demokratik zgjedhor

Ali Hertica Politika ka qenë një çështje thjesht racionale për një kohë të gjatë. Politika ka të bëjë edhe me emocione. Duhet të merrni seriozisht shpresën dhe idealet, zemërimin dhe zhgënjimin. Nëse emocionet merren parasysh gjatë vendimmarrjes politike, politikanët do të jenë në gjendje të marrin vendime më të mira për tema më të vështira që kanë të bëjnë... 

Nënshkruhet marrëveshja për bashkëqeverisje, LVV-LDK

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës edhe zyrtarisht kanë nënshkruar marrëveshjen për bashkëqeverisje. Lajmin e kanë bërë të ditur kryetari i LVV-së, Albin Kurti dhe ai i LDK-së, Isa Mustafa. Kryetari i LDK-së Isa Mustafa ka thënë se është arritur një marrëveshje me Vetëvendosjen pas një kohe të gjatë këtë mëngjes. “Ne kemi arritur marrëveshje... 

LVV dhe LDK nesër do të nënshkruajnë marrëveshjen për bashkëqeverisje

Është arritur marrëveshja për bashkë-qeverisje mes Lëvizjes Vetëvendosje e Lidhjes Demokratike të Kosovës. Burime nga këto parti kanë thënë se Glauk Konjufca do të japë dorëheqje nga posti i kryeparlamentarit dhe do të kalojë në një post të lartë qeveritar. Pritet që gjatë ditës së nesërme, të dy këto parti do të mbledhin organet e tyre drejtuese. Sipas burimeve,... 

PVD: Për të ngopur apetitet e kryetarit të Preshevës dhe një grupi rreth tij, për dy vite janë shpenzuar 2.076.600 dinarë (18.000 Euro).

Pas një instistimi të gjatë që PVD të njoftohet për harxhimet që pushteti lokal, gjegjësisht kryetari i komunës me një grup i bëjnë në dreka e darka në një restoran (VILLA 1936) për dhjetorin e vitit 2017 dhe komplet vitin 2018 dhe 2019, më në fund para dy ditësh morëm përgjigje me shkrim dhe ekstraktet për këtë periudhë. Në përgjigjen e marrë së bashku me ekstraktet,... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch