Home » PVD

Ardita Sinani: Ne nuk i bashkohemi Shqiprim Arifit

Të nderuar qytetarë të Komunës së Preshevës, Të nderuar anëtarë dhe aktivistë të PVD-së,  Zgjedhjet komunale përfunduan dje dhe rezultatet e tyre janë vullneti i juaj politik për qeverisjen e komunës sonë. Shfrytëzoj rastin t’i falenderojë të gjithë anëtarët e aktivistët e PVD-së të cilët kontribuan pa ndalë me punë e tyre në këtë kohë fushatë jo... 

Zgjedhjet në Preshevë – PVD në zgjedhje me numrin 4, numër për një komunë më të mirë

“Komisionin Komunal Zgjedhor i Preshevës ka certifikuar listën e Partisë për Veprim Demokratik, për zgjedhjet e parakohshme lokale të 28 marsit. Lista zgjedhore “Partia për Veprim Demokratik – Ardita Sinani” do ta ketë numrin 4. Ky numër reflekton listën e mbështetjes së qytetarëve të komunës së Preshevës, si dhe përfaqëson pothuajse çdo fushë profesionale... 

PVD: Data e 28 marsit është dita kur e zgjedhim Ardita Sinanin për kryetare, si të kundërtën e Shqiprim Arifit dhe Ragmi Mustafës

Të nderuar qytetarë, Zgjedhjet lokale në Preshevë do të mbahen më 28 mars të këtij viti. Partia për Veprim Demokratik ka filluar tashmë përgatitjet për t’u përfaqësuar me një program konkret zhvillimor dhe me një listë të njerëzve kompetentë, për qeverisjen e komunës së Preshevës, në katër vitet e ardhshme. Data e 28 marsit është dita kur qytetarët do ta ndalin... 

Albin Kurti takohet me Shaip Kamberin dhe Ardita Sinanin

Kryetari i LVV- së, z. Albin Kurti dhe anëtari i kryesis z. Liburn Aliu, kanë pritur sot në zyrën e partsisë, deputetin Shaip Kamberi dhe kandidatën e PVD-së për kryetare të Komunës së Preshevës, znj.Ardita Sinani. Postim i plotë i znj. Sinani: “Sot, bashkë me kryetarin, takuam në Prishtinë, kryetarin dhe kandidatin e Lëvizjes Vetëvendosje! për kryeministër,... 

ARDITA SINANI, KANDIDATE PËR KRYETARE TË PRESHEVËS

Sot, kryesia e Degës së Partisë për Veprim Demokratik në Preshevë, ka zgjedhur znj. Ardita Sinani, për kandidate për kryetare të Komunës të Preshevës, në zgjedhjet e jashtëzakonshme lokale, që do të zhvillohen në muajt e parë të vitit 2021. Këto zgjedhje lokale nuk janë vetëm të jashtëzakonshme për shkak të dështimit të Shqiprim Arifit. E as për shkak të dështimit... 

PVD: Pushteti Vuçiq-Daçiq nuk mund ta ndalojë vullnetin e shumicës së qytetarëve të Preshevës

Partia për Veprim Demokratk: Komunikatë Pushteti Vuçiq-Daçiq po e mbanë Shqiprim Arifin në pushtet edhe pse është pakicë politike, por nuk do të mund ta ndalojë vullnetin e shumicës së qytetarëve të Preshevës. Partia për Veprim Demokratik e konsideron skandaloz vendimin e Qeverisë së Republikës së Serbisë (SNS-SPS) për t’ia mundësuar shumicën vendimmarrëse Shqiprim... 

Ardita Sinani: Është e domosdoshme uniteti i spektrit politik, njejtë me atë kur u organizua Referendumi i 1 dhe 2 Marsit të vitit 1992

Rëndësia e aktualizimit të çështjes së Shqiptarëve në Luginë të Preshevës si dhe sensibilizimi i opinionit me problemet e rënda jetësore të Shqiptarëve në Preshevë, Bujanoc e Medvegjë por edhe në qytete të ndryshme në Serbi ku jetojnë dhe punojnë Shqiptarët është domosdoshmëri e kohës! Në këto rrethana, edhe pse Shqiptarët e Luginës së Preshevës janë humbësit... 

PVD: Pushteti lokal i Preshevës keqpërdori ndihmat humanitare në kohën e pandemisë

Më datë 9 prill të këtij viti, përmes Kërkesës drejtuar Fondit për Qëllime Humanitare kërkuam që të njejtit të na njoftojnë me përmbajtjen e paketave të cilat ishin shpërndarë gjatë kohës së pandemisë me COVID 19 (foto nr.1). Kjo sepse kishim dyshime të bazuara se nga shpërndarja e këtyre ndihmave, ky institucion, ashtu siç para zgjedhjeve të vitit 2017, edhe kësaj... 

PVD reagon për nivelin e papërgjegjësisë së punëkryersve në SHF “Ibrahim Kelmendi” në Preshevë

Gjatë mëngjesit të sotëm prindërit e fëmijëve të ciklit të ultë pranë Shkollës fillore “Prof. Ibrahim Kelmendi” në Preshevë u njoftuan nga mësuesit që të mos i sjellin fëmijët në shkollë, për shkakun që tavani kishte rënë. Arsye për këtë havari në objektin e sapo renovuar të kësaj shkolle ishte pëlcitja e gypit.Kjo gjendje, e cila përshkruhet përmes fotografive... 

PVD merrë vendim që të jetë pjesë e një shumicë të re në Kuvendin Komunal të Preshevës

KUMTESË E PARTISË PËR VEPRIM DEMOKRATIK Strukturat e Partisë për Veprim Demokratik, gjatë këtyre ditëve kanë mbajtur takime të vazhdueshme si pasojë e situatës së krijuar pas dorëheqjes së kryetarit të Kuvendit Komunal. Gjatë ditës së sotme PVD mbajti mbledhje me Kryesinë e degës, kryetarët e nëndegëve dhe këshilltarët e Kuvendit Komunal në të cilën... 
© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch