Home » Shoqëria Civile

Bujanoc: Iku “Karaxhorgje” erdhi “Skënderbeu”!

Fundi i qershorit, për Parlamentin lokal të Bujanocit, do të mbahet mend, për një vendim të përbashkët të këshilltarëve shqiptarë, të këtij institucioni të lartë vendor, për ndryshimin e emrit të sheshit nga “Karaxhorgje Petroviq”, në “Skënderbeu”. Një vendim i shumëpritur për ndërrimin e sheshit të qytetit të Bujanocit, u miratua dy muaj e disa ditë, nga zgjedhjet... 

Bujanoc: Kthimi në vendin e origjinës!

Ish kryetari i Komunës së Bujanocit, Nagip Arifi, i kthehet “Birovit”! Ky lajm, pak u publikua nëpër portalet informative të Luginës e aq më pak tërhoqi vëmendjen e opinionit. Në cilësinë e kryetarit dhe nënkryetarit të komunës, Nagip Arifi, bashkëjetoi me këtë funksion, jo më pak se 14 vjet, për të përfunduar në Entin për Punësim, si referent, në vendin e origjinës. Ky... 

Bujanoc: Skandali i quajtur dorëzim – pranim…

Ish partia pushtetare në ikje, PD-ja e Nagip Arifit, krenohet se gjatë dorëzimit të postit të kryetarit, i ka lënë pasuri buxhetore Komunës së Bujanocit, mbi 400 mijë euro, a në anën tjetër ankimohet se në mandatin e kaluar e ka pranuar buxhetin me OO dinarë. Kjo deklaratë skandaloze e ish kryetarit të komunës, Nagip Arifi, nuk mund të arsyetoj skandalin tjetër të radhës, ku mandatin... 

Kujtesa historike: ME BURRAT E MALËSISË…

Malësia e Bujanocit, është njëra ndër krahinat më të bukura të etnikumit shqiptar. Shtrirja e saj përgjatë vijës kufitare Kosovë – Serbi, pozita gjeografike dhe gjeopolitike, lartësia mbidetare, klima atmosferike etj, e kanë shndërruarë këtë zonë, krejtësisht, shqiptare, në një ambient të volitshëm për investimet vendore dhe ndërkombëtare. Në këtë aspekt treva e Hashanisë... 

“LUAJE MACE, KRYET E BUALLIT!”

Drejtorati për Shërbime Publike dhe Veprimtari Shoqërore, i Komunës së Bujanocit, ka bërë publike rezultatin e konkursit të dytë, të ndarjes së buxhetit të destinuara për informim publik. Në konkursin publik janë paraqitur 11 aplikacione, prej të cilave 10 kanë përfituar grante. Shuma e përgjithshme e ndarjes së buxhetit komunal, për konkursin e dytë, ka qenë 2 milion e 100 mije... 

SHQIPTARËT DO TA PAGUAJNË RTS-NË EDHE PSE NUK E SHIKOJNË!

Shqiptarët e Luginës së Preshevës, nuk mund t’i ikin parapagimit të Radio Televizionit të Serbisë RTS, ndonëse në skemën televizive të këtij mediumi nacional shtetëror, nuk ka as një minut program në gjuhën shqipe. Dikur në kohën e periudhës së Komunizmit, shqiptarët në Serbi, kishin të rezervuar në RTS, 15 minuta lajme në gjuhën shqipe, kurse tashti edhe pas ndryshimeve... 

Mozaik Satirik

VITI I RI Vit i Ri, o Vit i mbarë Mos paç punë me shqiptarë Ndonëse janë racë e mirë E kanë kokën sall dëshirë A i sheh, lum Ti Viti Si lakmia i koriti Të ndërsyer për pushtet I kërcejnë dhe nënës së vetë Këta n’ pozitë sjellin dhunë Opozita mbjell furtunë Si në rrugë dhe n’ Parlament S’kemi qarë sa 100 vjet Gaz lotsjellës, vezë dhe gurë Katandisur n’ katrahurë Gjithë... 

Bujanoc: Organizim i dobët i Festës së Flamurit Kombëtar

Komuna e Bujanocit, nuk mban mend, gjatë historisë së saj, të ketë organizuar më keq e më dobët, kremtimin e Ditës së Flamurit Kombëtar. Qyteti i Bujanocit, nuk u stolis, si dikur, me flamuj kuq e zi, e bile munguan edhe bilbordet me urime: “Gëzuar 28 nëntori, 103 vjetori i pavarësisë së Shqipërisë!”. Kravatat e kuqe solemne, të liderëve institucionalë, nuk arritën të grumbullojnë... 

Satirike – FESTA E FLAMURIT

Flet Murseli, nga Brukseli: – Kjo Evropa, s’qenka plakë, qysh na futi, prapë shuplakë!? Me marrëveshje e përleshje, si në rrugë e n’ Parlament, e s’u mbushëm, aspak mend! Si të themi ashiqare: “Zajednicës” në Veri, a s’i bie erë Serbi!? E të tjetrën “Zajednicë”, në Luginë e sollëm vetë, e na qoftë, me nder, me shëndet! A nuk thuhet edhe sot: – Kur dhemb... 

RRUGA E ZARBICËS – PËR DUSHK E GOGLA!

Autoritetet e “Drejtoratit për Ndërtim”, në Bujanocit, patën deklaruar se ka fundi i këtij nëntori, do të filloj asfaltimi i rrugës Muhoc-Zarbicë. Në Informatën e kësaj Ndërmarrje Publike thuhej: ,, Asfaltimi i rrugës Muhoc – Zarbicë, në gjatësi prej 5 kilometrave, kap vlerën pre 2 milionë e 500 mijë dinarëve me tatimin mbi vlerën e shtuar. Projekti, në fjalë, do të mbështet... 
© 2022 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress