Home » Shëndetësi

KEQKUPTIMI I MIRSJELLJES, NË BAZA GJINORE, GJENEZA E MIRSJELLJES

Lule Alidema, Psikologe klinike  Mbase e shoh mëse të nevojshme të shtjelloj këtë nëse më lejohet të them “problematikë”, ngase dalloj se çalojmë shumë në këtë drejtim, dhe dyshoj se si shoqëri mund të na dëmton për shumë aspekte, sepse disa herë një keqkuptim sjellje, një paragjykim mund të sjellë probleme të pariparueshme. Edhe pse, si shoqëri mendojmë... 

Preshevë: Sot, 150 qytetarë janë vaksinuar me vaksinën kineze

Javën e kaluar ishte mundësia për të aplikuar online për imunizim ndaj koronavirusit në Serbi. Edhe qytetarët e Luginës së Preshevës kanë aplikuar për ti përzgjedhur vaksinat anti-Covid, ato amerikane, ruse, apo kineze. Duke u bazuar sipas kërkesave të qytetarëve, Shtëpia e Shëndetit në Preshevë ka SIGURUAR 150 doza të vaksinës SARS-CoV-2 (Vero Cell) të kompanisë Sinopharm,... 

Komuna e Preshevës: Imunizimi masiv i popullatës do të bëhet në objektin e Shtëpisë së kulturës “Abdullah Krashnica”

Shtabi për situata të jashtëzakonshme mban mbledhjen e tij jo të rregullt Në bazë të shkresës zyrtare të Ministrisë së për administratë shtetërore dhe vetëqeverisjes lokale lidhur me formimin e Punktit për imunizim masiv të popullatës lokale, Shtabi për situata të jashtëzakonshme i Komunës së Preshevës të dielën më datë 17 janar 2021 me fillim në ora 12:00, mbajti... 

KËSHILLI KOMBËTAR SHQIPTAR DHE SHOQATA MJEKËT E LUGINËS TË GATSHËM PËR REALIZIMIN E INICIATIVËS PËR SPITAL TË LUGINËS

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, Ragmi Mustafa ka pritur sot përfaqësuesit e Shoqatës “Mjekët e Luginës” ku kanë filluar iniciativën për hapjen e një spitali në Luginë të Preshevës. Deklarata e z.Mustafa pas takimit: Pata kënaqësinë të mirëpres përfaqësuesit e Shoqatës Mjekët e Luginës të kryesuar nga kryetari, dr. Bekim Arifi, dr. Xhejlane Ferati, dr.... 

Fillon vaksinimi antiCovid i punëtorëve shëndetësor në Preshevë dhe Bujanoc

Në shtëpitë e shëndetit të Preshevës dhe Bujanocit, filloi vaksionimi antiCovid i punonjësve shëndetësor. Në Komunën e Bujanocit, vaksinën kundër virusit korona e para e mori mjekja pediatër, Afërdita Mustafi, për të vazhduar edhe me mjekët tjerë të këtij institucioni shëndetësor. Sipas informacioneve, sot në Komunën e Bujanocit janë vaksionuar 15 punonjës shëndetësor,... 

Rama: Kemi siguruar 500 mijë vaksina, një dozë të vaksinave do ta shpërndajmë në Kosovë, Vlora Çitaku ka falënderuar

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama njoftoi se Shqipëria ka siguruar zyrtarisht 500 mijë vaksina kundër koronavirusit. Përmes një konference për media, Rama tha se kjo u bë e mundur pas kontratës që shteti shqiptar ka nënshkruar me kompaninë Pfizer, e që Rama tha se ka ndodhur gjatë vizitës së tij në New York. Ai bëri të ditur se rreth 10 mijë vaksina do të jepen në... 

Shërohet nga Covid-19, Kryetari i Preshevës, Shqiprim Arifi

Pas disa ditë qëndrimi në spitalin e Nishit, Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi , është shëruar dhe është rikthyer në familjen e tij. Ky është postimi i Z. Arfi në profilin e tij te facebookut: Të nderuar qytetar të Komunës së PreshevësTë dashur miq, Pas disa ditëve i shtrirë në spital, jam kthyer përsëri në familjen time në Preshevë. Pa ekzagjëruar,... 

Komuna e Bujanocit shpallë gjendje të jashtëzakonshme

Shtabi komunal për situata të jashtëzakonshme në Komunën Bujanocit sot ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme, e cila do të hyjë në fuqi nga dita nesërme, e shtune 21 nëntor. Vendimi u mor për shkak të situatës mjaft kritike epidemiologjike në territorin e Bujanocit. Nagip Arifi, komandant i Shtabit për situata të jashtëzakonshme tha se, gjendja e jashtëzakonshme do... 

Faton Zeneli dhuron donacion Shtëpisë së Shëndetit në Preshevë

Faton Zeneli bashkëvendasi ynë nga fshati Rahovicë, i cili jeton dhe vepron në Zvicërr si mjek, në këtë gjendje të vështirë pandemie në vendin tonë, dhuron donacion Shtëpisë së Shëndetit uniforma për personelin mjeksor. Uniformat janë të cilësisë së lartë dhe të njëjtat përdoren edhe në spitalet e Zvicrës. Gjithsejt janë këmisha apo uniforma 677 dhe 318 pantollone. Faleminderit... 

Kafiteria “The Club” në Preshevë, mbyllet vullnetarisht shkaku i pandemisë

Shtabi komunal për gjendje të jashtëzakonshme i Komunës së Preshevës, në mbledhjen e djeshme ka marrë vendim për shkurtimin e orarit të lokaleve që ofrojnë shërbime në fushën e gastronomisë. Pas rëndimit të gjendjes epidemiologjike në Preshevë, Shtabi komunal për gjendje të jashtëzakonshme në Preshevë ka vendosur të rikthejë gjendjen e jashtëzakonshme në territorin... 
© 2022 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress